turgutkocak2009@hotmail.com

GENEL BAŞKANIMIZ TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN YAZILARI

"HER GÜN"


İŞÇİLER ÖLSÜN SİZİN KASANIZ PARA DOLSUN

TURGUT KOÇAK (GENEL BAŞKAN)

7 EYLÜL 2014

Recep Tayyip Erdoğan şimdi Çankaya'ya çıktı ya, işlediği suçlar, bundan sonra da yeni suçlara neden olacak gelişmeler ve acılar asla onun peşini bırakmayacak, arkasından bir gölge gibi onu takip edecektir.

Şu Torunlar İnşaat denilen şirket, 2000'li yıllara kadar sıradan bir şirketken nasıl olmuştur da Recep Tayyip Erdoğan'ın iktidarı ile birlikte birden bire almış yürümüz ve Recep Tayyip Erdoğan'ın İmam Hatip'ten arkadaşı Aziz Torun böylesine zenginleşmiştir? Asansör kazasının yaşandığı Torun Center'ı inşa eden Torunlar Şirketler Grubu'nun sahibi Mehmet Torun, Forbes’in 2013’te yayınladığı en zengin Türkler listesinde 580 milyon dolarlık servetiyle 78’inci sırada yer almasını acaba hangi alengirli işlere borçluydu dersiniz?

Torunlar İnşaat'taki iş güvenliğine uyulmaması, işçilerin çalışma sürelerinin dışında daha fazla çalıştırılmaları hepsi nasıl olsa bir bir incelemeler sonucunda ortaya dökülecektir. Daha dün yine AKP'ye yakın bir işadamının sahibi olduğu Soma Maden Ocağında da güvenlik tedbirleri alınmadığı, işçiler daha çok çalıştırılarak daha çok kömür çıkarılması istendiği ve AKP'nin parasız kömür doğıtımını yapıp daha çok oy alabilmesi ve nihayet maden sahibinin daha çok kazanması için ocakta gerekli hiçbir tedbir alınmamış ve 301 maden işçimiz yaşamlarından olmuşlardı. Şunun şurasında üç aya yakın biz zaman geçmiş olmasına karşın Soma'da yaşanan facia unutulmuş, aynı tedbirsizlik devam ettiği için komşu maden ocağında bir işçimiz daha yaşamını yitirmiştir.

Haramzadeler aynı hamam aynı tas işlerine devam etikleri için ülke genelinde de iş cinayetlerinin ardı arkası kesilmemektedir. Bu arada Soma işçileri ile yakından ilgilenen sendikacılar, avukatlar, ilericilir, devrimciler iktidara yakın çevreler tarafından tehdit edilip görevlerini yapmaları da iktidarın doğrudan desteği ile bilinçli bir şekilde engellenmektedir. Soma'da Sendikacı Kamil Kartal ve üç arkadaşı madende yaşamını yitiren bir işçi kardeşimizin evini ziyaret ettiği sırada 400-500 kişi tarafından çevrilmişler ve saldırıya uğramışlardır. Bütün bunlar göstermektedir ki, işçiler daha çok sömürülsün, daha çok canlarından olsunlar diye iktidar tarafından harekete geçirilen serseri güruh tarafından işçilerin can güvenliğini savunan, örgütlü ve sendikalı olmalarını isteyenlere karşı her türlü yıldırma yöntemleri sistemli bir şekilde yürütülmektedir.

Soma'daki Maden Ocağında iktidara yakın olan patronların daha çok kan emmeleri için nasıl işçilerin hayatı hiçe sayılmış ve 301 maden işçisi yaşamını yitirmişse Torunlar İnşaat'ın yaptığı üç kuleli rezidansta da işçiler aynı tedbirsizlik ve sömürme isteği nedeniyle canlarından olmuştur. Son aldığımız bilgilere göre 22. kattan yere çakılan asansörde yaşamını yitiren işçi sayısı 10 olarak açıklanmıştır. Bu sayının artacağı söylenmektedir. Bu konuda İstanbul Valisi Mutlu demektedir ki, bundan sonra çıkacak işçi yaralı çıkmayacak, ölü olarak çıkarılacaktır.

Yetkilililerin ilk ağızdan yaptıkları inceleme ve açıklamaları duyunca işçi hayatının ne kadar ucuz olduğunu bir kez daha görüyorsunuz. Gerçekten de haramzadeler için işçi yaşamı kırılan bir tuğla ya da ne bileyim parçalanan bir cam parçası kadar ucuzdur. Her fırsatta işçilerin hayatının ne kadar ucuz olduğu patronlar ve AKP iktidarı tarafından işçilere ve emekçilere gösterilmesine karşın, işçilerin bu denli duyarsız olmasını da bir şekilde doğru okumak ve harekete geçerek patronların bu zalimliğinin önüne geçmek gerekmektedir. Gerekli tedbirleri almayan patronlar işçilerin başına ölümlü vakalar geldiğinde iş kazası deyip olayı geçiştirmektedirler. Gerçekler hiçbir zaman anlatıldığı gibi değildir. 22. kattan yere çakılacak bir asansör öyle sanıyoruz ki, eften püften bir şey değildir. Böyle bir kazanın olması ya asansörün bakımsızlığından ya da bu asansörün bu işi yapacak kapasitede olmamasından kaynaklıdır. İşçiler ölsün, sizlerin kasası para dolsun diye bu zalimliğe göz yumulamaz.

Neymeş efendim; Tonular İnşaat'ın sahibi Aziz Torun İmam Hatip'ten Recep Tayyip Erdoğan'ın arkadaşıymış. Hoş zatan böyle bir yakınlık olmasa Ali Sami Yen Stadı'nın yerini Aziz Torun'un sahibi olduğu Torunlar İnşaat TOKİ'den 1 milyar dolara nasıl satın alacaktı?

Evet değerli işçi kardeşlerim ve emekçi halkımız; Recep Tayyip Erdoğan'ın bu durdurulabilir yükselişi kan ve gözyaşı pahasınadır.

Bu yüzden de bilelim ki, bu zalimlikleriyle milyarlar vuranlar hiçbir mevkide rahat bırakılmamalı bırakmayacağız da.

Yani ölen öldüğü ile kalmamalı kısa çöp uzun çöpten öcünü mutlaka almalıdır.


TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN "HER GÜN" BAŞLIKLI ÖNCEKİ YAZILARI


ANA SAYFA