turgutkocak2009@hotmail.com

GENEL BAŞKANIMIZ TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN YAZILARI

"HER GÜN"


EN PAHALI BAŞBAKANDI ŞİMDİ EN PAHALI CUMHURBAŞKANI

TURGUT KOÇAK (GENEL BAŞKAN)

18 EYLÜL 2014

Dünyanın hiçbir ülkesinde bu kadar pahalıya oturan bir Başbakana kimse katlanamazdı ama bizim ülkemizde bizim yurttaşlarımız katlandı. Hem de tamı tamına gık bile demeden 12 yıl. Ne bu debdebe bu şaşa nedir diye sordu, ne de oluk oluk gereksiz lükse harcanan paralara aklını taktı. Kimse onun ne lüks arabalarını sorguladı ne de uçak filosunu. Hatta filoya son katılan uçağı bile kimsenin gözü görmedi. Kendisine saraylar yaptırdı, İstanbul'un müze olarak hizmet vermesi gereken padişah saraylarını bile kullanmak için az para çıkmadı Türkiye Cumhuriyeti'nin kasasından da, yurttaşların önemli bir bölümü hakkıdır diyerek olur verdi. O kadar korkuyordu ki, nereye giderse koruma ordularıyla gidiyordu. Gideceği yer, geçeceği düşünülen güzergah kısacası dağ taş güvenlik görevlileri tarafından ince elenip sık dokunularak tedbirler alınıyor velhasılı kuş bile uçurtulmuyordu. Törenler, karşılamalar, kamu görevlilerinin işi gücü bırakıp onu karşılamaları ve yine aynı tantana ile uğurlamaları tam bir acayip şenlikliydi desek değildi ama çok masraflıydı çok. Ne var ki, zatı muhterem kendisini öyle bir önemsiyor öyle bir önemsiyordu ki, sanırsınız o bulunduğu makamda olmasa Türkiye tepetaklak gidecek haritadan siliniverecekti.

Bugüne kadar kimse Recep Tayyip Erdoğan'ın Başbakan olarak Türkiye'ye kaça patladığını hesaplamış değildir. Eğer bir hesaba dökülmüş olsa inanıyorum ki, herkesin kesinlikle nevri dönecektir. Bugüne kadar gelmiş geçmiş hiçbir Başbakan ya da Cumhurbaşkanı asla bu kadar pahalıya oturmamıştır bize. Bununla birlikte kendisine tam 12 yıl katlandık, 5 yılda Cumhurbaşkanı olarak katlanacağız.

Oysa yurttaşlarımız ya işsizler ya da insan gibi yaşayacak ücret almaktan mahrum durumda. Halkımız borç içinde yüzüyor, çoğunun kapısına bankalar gelmiş dayanmış. Vurgun, talan, kara para aklama, rüşvet gırla ama yurttaşın yine de aldırdığı yok. Kiminle konuşsanız hırsızlıktan, vurgundan, rüşvetten, kara para aklanmasından, ihale yolsuzluklarından, özeleştirme soygunundan haberli ama yine de şöyle demekten kendini alamıyor. "Tamam, çalıyorlar da iş de yapıyorlar." Sizin anlayacağınız dünyanın hiçbir ülkesinde hırsıza, soyguncuya böylesine hoşgörüyle bakılmaz ama bizim ülkemizde ahlak dibe vurduğu, hırsızlık "babadan" ve "üst yöneticilerden" öğrenildiği için adam sende denilip geçiliyor işte.

Dünyada hesabı verilmeyen ama harcanan devlet parası kaç ülkede vardır dersiniz? Gerçekten bilemiyorum, merak edip incelemişte değilim. Ancak bizim ülkemizdeki gibi keyfiliğe bağlanan bir harcamanın olmadığını olamayacağını kesinlikle biliyorum. Recep Tayyip Erdoğan Başbakan olduktan sonra örtülü ödenekten yapılan harcamalar tavan yapmıştır. Bu paraların nereye harcandığı bilinmez ama miktar olarak ne kadardır bilinir. Yine örtülü ödenekten harcanan para hiçbir Başbakanın döneminde harcanmamıştır. İnsanlara sorarsanız susarlar çünkü konu ile ilgili kanunun içine devletin yüce menfaatleri şırınga edilmiş ve her türlü olası yolsuzluğun da böylece üstü örtülüvermiştir.

Dedik ya Recep Tayyip Erdoğan'la birlikte harcamalar arşı alaya yükseldi. Peki, devletin yüce ali menfaatlerinde bir iyileşme oldu mu? Ne gezer, tam tersine AKP iktidarı ile birlikte her şey ama her şey kötüye gitti. Türkiye bugün komşularıyla düşman ve aynı zamanda da komşularına tuzak kuran konumda. Emperyalist dünyanın sapanını sallamaktan başka bu iktidarın yaptığı bir şey de yok. Ülkemizde hak ve özgürlükleri budayan bir sürü yasa çıkarılmış, MİT yasasıyla birlikte de üzerine tüy dikilmiştir. Yani işin özeti örtülü ödenek içerde ve dışarda sadece ve sadece Recep Tayyip Erdoğan zihniyetinin hakim kılınması için kullanılmıştır. Türkiye'nin hiçbir ticari ilişkisinde de kayda değer bir gelişmenin gözlenmediği ortadadır. Kaydı kuydu bilinmeyen para trafiğini saymazsak AKP iktidarının üretimin arttırılması ile ekonomide olası bir gelişme de, iyileşme de yoktur.

Sözün özeti şudur. Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakanlığı dünyada eşi benzeri görülmemiş bir pahaya malolmuştur. 2014 yılının Temmuz ve Ağustos aylarında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın harcamaları tavan yapmıştır ama niye tavan yaptığını kimseler bilememektedir. Çünkü bu harcamaların nereye yapıldığının bilgisini bir tek kendisi bilmektedir.

Cumhuriyet gazetesi yazarı Çiğdem Toker, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, başbakanlığı döneminde kullandığı örtülü ödeneği sorguladı. Örtülü ödenek harcamalarının cumhurbaşkanlığı seçim kampanyası döneminde patlama yapması dikkat çekti. Toker'in yazısına göre Cumhurbaşkanlığı seçim döneminde örtülü ödenekten 300 milyon TL'den fazla para kullanılmış.

İşte durum bu kadar vahimdir.

Recep Tayyip Erdoğan Başbakanlığı döneminde bize öyle pahalıya mal oldu öyle pahalıya mal oldu ki, rakamlar tam açıklanabilse gerçekten hepimizin dili tutulacak.

Şimdi Çankaya'ya çıktı.

Oradan da; Ak Saray mı ne saraya gidecek göreceğiz.

Daha bizi ne kadar soyup soğana çevirecek hepimiz görüp yaşayacak, gün gelecek "YETER" diye öyle gür bağıracağız, öyle gür bağıracağız ki ortada ne Ak Saray kalacak ne de tufeyliler…


 


TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN "HER GÜN" BAŞLIKLI ÖNCEKİ YAZILARI


ANA SAYFA