turgutkocak2009@hotmail.com

GENEL BAŞKANIMIZ TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN YAZILARI

"HER GÜN"


TEZKERE MEZKERE BİLAL GİTSİN ASKERE

TURGUT KOÇAK (GENEL BAŞKANI)

03 EKİM 2014

Diyelim ki, AKP ve de tepedeki adam Recep Tayyip Erdoğan savaşı çok istiyor. O zaman tezkere mezkere Bilal gitsin askere görüşünü kabul etmekle kalmazlar kendi çocuklarını bir an önce yazdırıp öncü birlik olarak yollarlar da biz de bunlar ne menem insanlarmış anlarız. Öyle halkın çocuklarının kanı üzerinden kimsenin ucuz kahramanlık taslamasına ise hiçbir zaman göz yumamayız.

Dün TBMM'de AKP ve MHP'nin vatan kurtaran oylarıyla savaş tezkeresi 298 oyla geçti. Red oyu ne kadar çıktı diye merak ediyorsanız 98. Eee peki, CHP ile HDP'nin TBMM'deki oy sayısı kaç? Aşağı yukarı 170 civarında. Fire ne kadar? 70'in üstünde. Tezkereye hararetli bir şekilde karşı çıkan HDP'nin mecliste oy kullanan kaç milletvekili vardı? Toplam 10. CHP ne kadar fire verdi o zaman? CHP'ninki de 26. AKP'nin katılmayan milletvekilleri de Hac'da olduğu için katılmadı. AKP tezkerenin geçeceğinden öyle emindi öyle emindi ki, onları çağırmaya bile gerek duymadı. Eğer savaş tezkeresinin zora gireceğini düşünseydi AKP kesinlikle o milletvekillerini Hac'dan uçakla getirir oylarını da kullanmalarını sağlardı. MHP'nin oyları ile tezkereyi kesinlikle geçireceğini bildiği için buna gerek bile duymadı.

Tamam da, HDP'nin milletvekilleri oylamaya niçin katılmadılar? Madem bu savaş tezkeresine bu kadar karşılardı da gelip oylarını niye kullanmaya gerek duymadılar. Gelemezlerdi, çünkü Kobani'de savaşın ortasında kaldılar desek; öyle bir şey yok. O zaman AKP Hükümeti'nin meclise getirdiği savaş tezkeresini önemsemedikleri için diye düşünsek bu da doğru olmaz. Çünkü HDP'nin 10 milletvekili oradaydı. Üstelik Ertuğrul Kürkçü ateşli bir konuşma yaparak da HDP'nin görüşlerini dile getirdi. CHP'liler de öyle. CHP adına savaş tezkeresini eleştirenler doğrusu karşı çıkma nedenlerinin hakkını da verdiler. Daha da önemlisi CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'da oradaydı. Peki, o zaman CHP'nin katılmayan milletvekillerinin katılmama nedeni neydi dersiniz? Bunun nedenini şimdilik bilmiyoruz. Ancak bu hareketin hiç ama hiç doğru olmadığını bütün Türkiye gördü öğrendi. Dolayısı ile de CHP'nin onca cabasına karşın hanesine artı değil salt bu yüzden eksi yazıldı. Bize göre HDP için de durumun değişeceğini sanmıyoruz. HDP'nin de hanesine eksi yazıldı dersek abartmış olmayız. Ne var ki, CHP'den farklı olarak HDP katılmama nedenine mutlaka bir neden bulacak ve de taraftarlarını ikna etmekte zorlanmayacaktır. Bu durumda öyle görünüyor ki, bu oylamadan zararlı çıkan yine CHP oldu.

Kimileri şöyle bir yaklaşım içinde olabilirler. Katılsa ne olacaktı, nasıl olsa tezkerenin geçmesine kesin gözüyle bakılıyordu. Bu yüzden de katılmayan milletvekilleri bu gerekçe ile katılmadılar işte. Bu tutum kim ne söylerse söylesin doğru bir tutum değildir. Çünkü bir karar alınmışsa o kararın arkasında durmamak ya savaş tezkeresinin geçmesini istemektir ya da CHP'nin parti kararlarını yeterince önemsememektir ki, bize göre her ikisi de olumlu olarak görülemez. Bir kez sonuna kadan mücadele edersiniz, kaybettiğinizde de herkes bilir ki, sonuna kadar mücadele edildi ama yapacak bir şey yoktu. Çünkü AKP ve MHP'nin oyları zaten tezkerenin geçmesine yetecekti.

Önemsememezlik desek, bu daha da vahim. Çünkü bu tezkere'ye dayanarak savaş çıkar ve de halkın çocukları savaş meydanında AKP'nin halk düşmanı amaçlarına kurban giderlerse oylamaya katılmayanlar hiç mi vicdan azabı duymayacaklar? Bu yüzdendir ki, CHP'nin katılmayan milletvekillerinin tutumunu doğru bulmamızın olanağı kesinlikle yoktur. Öte yandan Kobane'nin düşmesi ve Kürtlere yönelik saldırılarla ilgili mangalda kül bırakmayan HDP milletvekilleri nasıl olur da oy kullanmaya gelemezler?

Sonuç olarak diyoruz ki; beyler, beyler ya inandığınız gibi davranın ya da insanların size olan güvenini iki de bir de boşa çıkarıp size oy verenlerle daha fazla dalga geçmeye kalkışmayın. Bu tezkere öyle sıradan bir yasa tasarısının oylanması falan değil. Belki de ülkenin yazgısı ile çok yakından sonuçları olacak bir tezkerenin oylanmasına katılmıyorsunuz siz. Ha bir de şu var. AKP sözcüsü Elitaş ne dedi Loğoğlu'nun konuşması için? Sizi Esad yanlıları çok alkışlamışlardır, eğer bu konuşmayı Suriye parlamentosunda yapmış olsaydınız orası alkıştan yıkılırdı. Aklınca Elitaş ne demek istedi? Siz Türkiye'nin çıkarına olan şeylere karşısınız ama işin içinde Suriye olunca iş değişiyor.

Yani CHP, AKP tarafından başka ülkelerin çıkarını gözeten bir parti olarak suçlandı. Oysa AKP'nin getirdiği savaş tezkeresinin Türkiye'nin çıkarına olduğunu kim söyleyebilir? Bu tezkere ki sonuçları gerçekten de ağır olacak gelişmelere sebep olabilir üstelik de bu tezkere AKP iktidarına emperyalist ABD ve öteki emperyalistlerce dayatılmıştır. Bu ülkelerin tamamı kara harekatında biz yokuz derlerken kara harekatının içine Türkiye'yi sokmak istemektedirler.

Bu yüzden AKP'nin Türkiye için intihar anlamına gelecek bir savaş tezkeresini çıkarmaya kalkışmasının önemsenmemiş olması salt bir aymazlık olarak bile görülemez. Diyebiliriz ki, bu tezkerenin önemsenmemesi Türkiye ve Suriye halkını karşı karşıya getirerek on binlerce masum cana mal olabilir.

Dolayısı ile oy kullanmaya gelmeyenler kendi adlarına nedensiz katılmadılarsa kesinlikle tarihi bir sonuca meydan verecek olan gelişmelere fırsat vermiş olacaklar ki, bu yüzden de katılmayanların isimleri hiç ama hiç unutulmamalıdır.


TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN "HER GÜN" BAŞLIKLI ÖNCEKİ YAZILARI


ANA SAYFA