turgutkocak2009@hotmail.com

GENEL BAŞKANIMIZ TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN YAZILARI

"HER GÜN"


ALIŞMAK YA DA ALIŞTIRILMAK

TURGUT KOÇAK (GENEL BAŞKAN)

01 KASIM 2014

İnsanoğlunun gün geliyor bir gün en yadırgadığı şey davranış biçimine dönüşüyor. Öyle ya kim derdi ki, mazlum halkların ileri unsurları gün gelecek devran dönecek bugüne kadar savunduklarının tam zıddını savunacaklar. Olmaz olmaz demeyin demek ki, oluyormuş.

Şimdi geçmişe doğru kısacık bir yürüyüşe çıkalım. Sanırım aklınızdadır. ABD Başkanı Obama Amerika'da seçimleri kazanmıştı da Vanlı Kürt kardeşlerimiz bu olayı kutlamak için kurban kesmişlerdi de çoğumuz şaşırmıştık bildiniz mi? Sonra ne oldu? Sonra bu durum giderek olağan hale geldi. Bugünkü BDP ve HDP'nin geriye doğru çizgisinde kurulmuş olan partiler her fırsatta Amerika'yı yol eyleyip oralarda destek aramışlar, bu da yetmemiş döndüklerinde gazetecilerin sorularına "Amerika'dan rol istedik" demişlerdi anımsadınız mı?

Bu tür davranışların üstünde kimse durmamış, esasen bizden başka da bu davranışı görüp kimse eleştirmemişti. Bir zamanlar 5000 Kürdü alıp Guantanamo'da eğitip gerisin geri getiren Amerikalıların ne yapmak istedikleri üzerinde de fazladan durulmayıp konu unutulup gitmişti. İşte o eğitimli Kürtler; şimdi Amerikalıların verdikleri eğitim doğrultusunda sahadalar dersek kimse bu duruma şaşırmamalıdır.

Şunun şurasında Kobane'ye getirilen peşmerge sayısı kaç ki? Ya bu sayı 1000-2000 olsaydı neler görecektik kimbilir? Peşmergelerin Kobane'ye getirilişi de bir alem ya neyse. Ortalık davul dümbelekten geçilmiyor. Yollara düşmüş binlerce insan Peşmergelerin Türkiye topraklarına girişini alkışlıyor. Alkışlamak ne söz kimisi Peşmerge arabasına binip gösteriye renk katıyor, kimisi ise zafer kazanmış komutan edasıyla yolda birikenlere selam çakıp duruyor. Kalabalık ise coşmuş. "Biji Apo" değil de kesintisiz "Biji Obama" slagonu atıyor. Sanki görünmez bir güç bu insanları örgütlemiş, insanlar da kendilerine verilen görevi harfiyyen yerine getiriyorlar. Aslında biz buna bir savaşı kazanmak için bir yerleri yumuşatmak, bir yerlere moral vermek deriz ya neyse. Biz bu tür askeri sözleri on buçuk saat toplantısı süren MGK toplantısına katılan Genel Kurmay Başkanı Necdet Özel'e bıraksak daha iyi ederiz. Çünkü bize konuyu siyaseten irdelemek düşüyor daha çok. Bu yüzden de bu konuda olup bitenleri kısaca özetlemek isteriz.

Bütün dünya halklarının baş düşmanı ABD nasıl olduysa oldu Kürtlerin dostu haline geldi. Bölgede zor duruma düşmüş olan Kürtlerin kurtarıcısı gibi görülen ABD, IŞİD mevzilerini bombalarken de bu taraflardan çok alkışlandı çok. Oysa bölgede yaşanan bütün acıların planlayıcı ve uygulayıcısı dünya alem bilirki Amerika'dır. Bugün Ortadoğu'yu kana ve gözyaşına bulayan terör örgütlerinin tamamı başta ABD olmak üzere ABD ile birlikte davranan ülkelerin işidir. Şimdi ise ABD sanki bölge insanını terörden korumaya soyunmuş görüntüsü veriyor. Bu koruma şemsiyesi altına alınmışların başında da her ne hikmetse Kürtler geliyor. Niçin Kürtlerin seçilmiş olduğunu yazmamıza gerek yok. Çünkü bu konuda sayısız kez yazı yazdık. Yine de özetlersek; ABD'nin bölge ülkeleri ve halkları için önceden yaptığı ve kendi çıkarına uygun planları uyguluyor.

Bu yazıyı okuyanlar inanıyoruz ki, ne demek istediğimizi anlamamak için bin dereden su getirecekler.

Bize Kürt halkının kurtuluşu üzerinden akla hayale gelmedik şeyler söyleyip barış barış diyerek çırpınıp duracaklar. Oysa dünya halklarını boyunduruk altına almak isteyen kapitalist/emperyalist sistem değil midir? CNN'de Bekir Ağrıdır'ın bana söylediklerini duyar gibi oluyorum. Ne demişti Ağrıdır? "Hâlâ kapitalizme karşı çıkmak huyunuzu sermaye düşmanlığını bırakmamışsınız." "Evet" dedim bende, "Ben sermaye düşmanıyım. İşte böyle. Kimileri gele gele sermayeyi ve emperyalist dünyayı savunur hale gelmişler. Bu yüzden de bizi şaşırtan slogan ve davranışlara tanık oluyoruz. Ancak kim ne söylerlerse söylesin bugün Kürtlerin içine düştükleri acıklı durumu hiçbir davranış biçimi anlatmaya yetmeyecektir. Kürt halkı hem Kürt önderlerince hem de uluslararası güç odaklarınca uzun süredir üzerlerinde çalışıla çalışıla hem alışmışlar hem de alıştırılmışlardır.

Yoksa Peşmergeler niçin formalarına Amerikan bayrağı olan belirtkeyi diksinler ki?

Biriken insanlar konvoyunun geçişi sırasında Amerika lehine "Biji Serok Obama" diye, niye slogan atsınlar ki?


TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN "HER GÜN" BAŞLIKLI ÖNCEKİ YAZILARI


ANA SAYFA