turgutkocak2009@hotmail.com

GENEL BAŞKANIMIZ TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN YAZILARI

"HER GÜN"


AKP GÖNDERİLECEK Mİ? GÖNDERİLMEYECEK Mİ?

TURGUT KOÇAK (GENEL BAŞKAN)

12 OCAK 2015

Bugün Taraf gazetesinin birinci sayfasından yayınlanan üst başlığı gördünüz mü?

Orada 30 Mart 2014 tarihinde yapılan yerel seçim sonuçlarının nasıl AKP lehine çevirildiği 6 madde altında başlıklandırılmış. Gerçi bu konu kamuoyunda sürekli konuşuldu ve tartışıldı ama yine de Taraf'ın bu haberi çok önemli. Çünkü seçimle ilgili ne hileler yapıldığını ve seçmenlerin nasıl koşullandırıldığını, İlçe Seçim Kurulu Başkanlıklarına nasıl atamalar yapıldığını, sandık başkanlarının telefonlarına kontör yüklemekten tutun da zaaflarına kadar nasıl araştırıldığına, seçimlerde alınan oyların AKP'nin hanesine yazılışına kadar pek çok çarpıcı bilgi var. Bu bilgiyi veren kişi ise anladığımıza göre eski bir AKP'li. Sözü edilen kişi gerekirse tanıklık yaparım diye de sözlerinin arkasında olduğunu belirtmiş.

Şimdi bu Taraf Gazetesi'nin bu haberi ciddiye alınsa ve gündeme getirilse biliyorum ki, AKP bu haberi yayanların "Paralel Yapı" olduğunu söyleyecek, arkasından da başlattığı operasyonu bu yöne de kaydıracaktır. Ancak kim ne söylerse söylesin, konuya nasıl yorum getirirse getirsin bu haberler kamuoyunca bilinen şeyler. Ne var ki, bilinmesine ve de kimi yerde AKP iktidarının ipliği pazara çıkmasına karşın, üzerine gidilmeyerek AKP'nin üstünlüğü peşin peşin kabul edilip oturuldu. Seçim sonuçları bir süre tartışıldıktan sonra AKP aynı tas aynı hamam yoluna seçim kazanmış ve milli iradenin çoğunluğunun oyunu almış gibi herkese ve her kuruluşa saldırmayı hız kesmeksizin devam ettirdi.

Şimdi önümüzde 5 ay sonra seçim yapılacak. Bu seçimlerde de AKP aynı yola başvurur ve seçimleri üstünlükle kazanırsa ne olacaktır? Görüldüğü gibi AKP girdiği hiçbir seçimi bugüne kadar yitirmemiştir. Devletin olanaklarını, yargısını, seçim sandıklarının başında duran sandık başkanlarını şu ya da bu şekilde AKP'den yana davranmaları için her şeyi yapan AKP, diyelim ki, bunlar da sonuç vermedi, sandık başında görevli diğer partilerin temsilcilerini kavga çıkararak ya da nasıl olsa seçimler yitirilmiştir psikolojisine düşürerek sandığı terketmesi sağlanıyorsa ki, böyle pek çok olay yaşandı. O zaman biz niçin seçimler hilesiz, hurdasız yapılıyormuş gibi sandık başına gidiyor ve hırsızların kazanmasına yasal kılıf hazırlıyoruz. Madem seçim yolu ile AKP'nin iktidardan gönderilmesi olası değilse, AKP seçim kazanmak için yasadışı yollara başvuruyorsa bu partinin seçim kazanıp iktidar olmasının meşruluğunu nasıl ve niye kabul ediyoruz.

AKP'nin gönderilmesini ciddiye alan bütün demokrasi güçleri şapkalarını önlerine alıp düşünmelidirler. Eğer AKP'nin gerçekten iktidardan gönderilmesi isteniyorsa dişe diş, göze göz bir politika izlenmeli, AKP'nin oy hırsızlığına ve seçim hilelerine izin verilmemelidir. Bu konuda en büyük görev hiç kuşkusuz başta Anamuhalefet partisi CHP'ye sonra da seçime giren diğer partilere düşmektedir. Seçime giren en çok oy alan partilerden biri olan CHP ve diğer partiler görevlerini yapmazlar ve seçimi hilelerle AKP'ye teslim ederlerse gerçekten sormak gerekiyor niçin seçimlere girerek AKP'ye meşruluk kazandırılmaktadır?

Bugün AKP'nin en tepesindeki adamından, aşağı doğru sıralanan yöneticilerine kadar başta Anayasa Mahkemesi olmak üzere güvenmediklerini söylemektedirler. Siz yargıya güvenmeyecek, güvenmediğiniz yargıç ve savcıları değiştirerek yerlerine kendi güvendiklerinizi getireceksiniz, güvenlik güçleri içinde onca yapılanmanıza karşın, her yeni durumda onlara da güvenmediğinizi ilan edip yerlerine bilmem kaçıncı kez kendi adamlarınızı getireceksiniz. Bütün kurum ve kuruluşlarda yasadışı olarak kadrolaşacak, sizin gibi düşünmeyenleri ayıklayacaksınız sonra da kalkıp biz milli iradeden güç alıyoruz diyerek her istediğinizi yapmayı kendinizde hak göreceksiniz. Bu durumda bizler de sizlerin bu gayri meşru girişimlerinizi sineye çekip oturacağız öyle mi?

Eğer bir ülkede iktidar meşruluğunu yitirmişse, onun karşısındaki güçlerin direnme haklarını kullanmaları da meşrudur. AKP iktidarı iktidardan gitmeyi de göze alan bir anlayışa sahip olsaydı, hiç kuşkunuz olmasın böylesi hileli, hurdalı yollara başvurmaz seçimleri yitirdiğinde de çeker giderdi. Bir kez; AKP iktidara gelirken gitmemek üzere geldiğini içselleştirmiş bir partidir. Diyelim; sandıkta bunu önleyecek gücü yok, işte o zaman da; Taraf gazetesinde yayınlanan hilelere başvurduğu halde yine de seçimleri kazanamazsa zora başvurarak iktidarda kalmayı kesinlikle deneyecektir.

Öyleyse; 5 ay sonra yapılacak seçimlerde AKP'yi hezimete uğratmak en önemli görevimiz olmalı, bu partinin hilelerine ve zorbalıklarına izin vermemeliyiz.

Seçimi AKP'nin yitirmesi içinse CHP ile seçim düzleminde ciddi bir arayışa girilmeli, bu yönde gerekli girişimler yapılmalıdır.

Her şeye karşın seçimlerde hileye ve hurdaya başvuruldu diyelim, o zaman da hile şurda oldu, burda olmadı gibi görüşlerle kendimizi kandırmamalı ve oluşacak olan AKP iktidarının meşru olmadığını ilan ederek, gerekirse AKP'yi demokratik haklarımızı kullanarak iktidardan alaşağı etmeliyiz.


TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN "HER GÜN" BAŞLIKLI ÖNCEKİ YAZILARI


ANA SAYFA