turgutkocak2009@hotmail.com

GENEL BAŞKANIMIZ TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN YAZILARI

"HER GÜN"


YÜZDE YETMİŞ BEŞLİK ENİŞTE…

TURGUT KOÇAK (GENEL BAŞKAN)

02 ŞUBAT 2015

Kütahya önemli bir ilimiz. Topraklarının verimliliği, sanayi ve kömürü ile kayda değer bir gelişme kaydetmiş olmasına karşın son zamanlarda nüfusu azalan illerimizin başında gelmektedir. Bununla birlikte artık bu ilimiz çekiciliğini yitirmiş, insanlar ekmeklerini başka illerde aramaya çıkmışlardır. Eğer Kütahya iline üniversite de açılmamış olsaydı bu ilimiz hepten canlılığını kaybedecek, unutulup gitmiş illerin arasında olacaktı.

Önceki gün Ahmet Davutoğlu Kütahya'daydı. Kütahyalılara sesleniyor ve enişte hakkının yüzde yetmiş beş olduğunu söylüyordu. Malum eşi Sare Hanım Kütahyalı ya, Davutoğlu'da buradan kalkarak Kütahyalılara kendi önemini anımsatmak istiyor, daha önceki seçimlerde AKP'nin oylarının yüksek olduğu bu ilde, oylarının %75'e ulaşmasını istiyordu. Kütahyalılar enişte severler mi bilemem ama bizim memlekette böyle bir gelenek var. Enişteler de bu geleneğe kendilerini çok kaptırdıkları için maşallahları var, istiyorlar da istiyorlar.

Oysa Kütahya ilinin tarım toprakları bu iktidar tarafından işe yaramaz hale getirildi. Kömürü ayrı dert, sanayi gelişimi durmuş vaziyette. Kütahyalının Kütahya'da kalması için hiçbir neden kalmamış, bu yüzden de Kütahyalılar illerini terkediyorlar. Bununla birlikte sağ iktidarların bu ilimize hiçbir katkısı olmamasına karşın bu ilimizde sağa verilen oylar her zaman için çok önde olmuştur. Kömür çıkarılan Tavşanlı'da kömür işçileri onca eza cefa çekip canlarına okunduğu halde AKP'ye verilen oylar yine de oldukça fazla. Yani işin özü; insanların kim güçlü görünüyorsa o yana eğilimleri daha fazla oluyor.

AKP 13. yıldır iktidarda. Bir tane dikili taşını gösterin desek kimse gösteremez. Üstelik bu iktidar var olanları da özelleştirmiş, satıp savarak mirasyedi bir anlayışla görülmemiş bir eniştelik savurganlığına imza atmıştır. Eğer insanlar AKP iktidarının kendileri için reva gördüğü politikalarına bakarlarsa bu iktidarın paldır küldür iktidardan gitmesi gerekiyor. Daha da önemlisi AKP iktidarı bugüne kadar bütün iktidarlardan çok daha fazla yolsuzluk ve hırsızlık batağına batmasına karşın, yıkılıp gitmek yerine yine de iktidar seçeneği olarak görünüyorsa işin içinde gerçekten bir Çapanoğlu var demektir. Hileyi, hurdayı, seçim rüşvetlerini biliyoruz, kuşkusuz bunlar seçim sonuçlarına etki ediyor etmesine de, yine de geniş yığınların oylarının önemli bir bölümünü alması incelenmesi gereken sosyolojik bir durum olarak karşımızda duruyor. Ahlak deyince kimseye fırsat vermeyenlerden duyduklarımız bizleri gerçekten de çok şaşırtıyor. Bunlara göre mevcut iktidar çalmış, çırpmış ama bir şeyler de yapmış. Bu yüzden de kimi destekleyeceklermiş, en iyisi Recep Tayyip Erdoğan'ın gölgesindeki AKP'yi desteklemekmiş.

Bu gerçekler bizlere gösteriyor ki, ahlak denilen şey göreceli bir şey. Kimin işine nasıl geliyorsa ahlak da ona göre uyarlanıp içselleştiriliyor. AKP iktidarı ile birlikte kim ki. ahlaktan söz eder oldu, tamam diyorum işin içinde bir hinoğlu hinlik var. Tırnak içinde ahlaki değeri yüksek bir AKP iktidarı ile karşı karşıyayız. Bu yüzden de bu iktidara karşı verilen mücadele herhangi bir biktidara karşı verilen mücadeleden farklı düşünülmeli ve farklı davranılmalıdır ki, bu Allahın cebinden peygamberi çalan güruha fırsat verilmemelidir. AKP'nin kurguları çok basıt. Yığınlara şöyle seslenmiyor. Sizin işiniz olacak, aşınız ve eviniz barkınız olacak, sağlık hizmetlerinden ve eğitimden ücretsiz ve en üst düzeyde yararlanacaksınız. Çünkü anlaşıldığı kadarıyla yığınların gözünde bu tür yaklaşımlar prim yapmıyor. Yapmadığı için de Ahmet Davutoğlu enişte hakkı olarak Kütahyalılardan %75 oy istiyor ve geri kalan partilere de dayılanarak birer birer değil, topunuz birleşin öyle gelin diye dayılanıyor.

Kütahyalılar bu enişte tırıvırısına önem verip Ahmet Davutoğlu'nun çağrısına uyacaklar mı, yoksa bayram değil, seyran değil eniştem bizi niye öpüyor mu diyecekler henüz bilmiyoruz. Ancak Kütahyalılar AKP iktidarı döneminde illeri için hangi yatırımın yapıldığına, Kütahyalılara ekmek kapısı açılıp açılmadığına, eğitim ve sağlık hizmetlerinden ne kadar yararlandıklarına bakarlarsa; ki bakmalarını umarız işte o zaman değil Ahmet Davutoğlu %75 oy, eşi Sare Hanım'ın baba mirasından kendisine ne düşerse alıp şükretmelidir.

Yığınların bu denli aptal yerine konuyor olması gerçekten de insanın içini acıtıyor.

Yok, Kütahyalılar AKP felaketini hücrelerine kadar hissetmek istiyorlarsa valla enişte hakkı olarak %75 oyda azdır.

Ahmet Davutoğlu'nun enişte payı %102 olmalıdır.


TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN "HER GÜN" BAŞLIKLI ÖNCEKİ YAZILARI


ANA SAYFA