turgutkocak2009@hotmail.com

GENEL BAŞKANIMIZ TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN YAZILARI

"HER GÜN"


NİYE CHP'Yİ DESTEKLEME KARARI VERDİK?

TURGUT KOÇAK (GENEL BAŞKAN)

15 MART 2015

Kendini solcu sanan birçok kişi bizim CHP'yi destekleme kararımızı ideolojik olarak eleştirmekte zorlanınca bu kez de madem CHP'yi destekleyecektiniz niye TSİP olarak varsınız diyorlar. Sanırsınız ki bunların her biri TSİP sevdalısı ve de CHP'yi TSİP desteklerseymiş yok olup gitmekle karşı karşıya kalacakmış. Böyle dünenlere ne diyebiliriz ki? Her şeyden önce TSİP sosyalist solda her koşulda varolmaya yeminli bir partidir, bu yüzden de TSİP'in varlığını ortadan kaldıracak bir gücü gerçekten de göremiyoruz. TSİP'e sanki değer veriyorlarmış gibi davranıp da bizim aldığımız kararı eleştirenler acaba TSİP'in hayrına mı konuşuyorlar dersiniz?

Asla! Bunların TSİP için bugüne kadar olumlu söz söylediklerine bir kez olsun tanık olmadık. Niye mi? Soldan çark edip liberalleşenlerin ipliğini pazara çıkaran ilk önce TSİP oldu. Bu gibiler gittikleri her yerde ahkam kesecekler ya ne oluyorsa oluyor önlerine bir TSİP'li çıkıyor ve bunların da palavraları boğazlarında düğümlenip kalıyor. Yine sol yapılarda oraya buraya dağılmış olanların bazıları da TSİP'e hayırhak bakmıyorlar. Onlar gidecekler etnik köken ve inanç üzerinden rahat rahat politika yapıp müthiş devrimciliklerini kitlelere yutturacaklar ama olmuyor, yapamıyorlar bunların karşısına bir şekilde yine TSİP çıkıyor. Sırası geldiğinde bize sosyalistlik tasladıklarına da sık sık tanık oluyoruz. Ne var ki, aramızdaki tartışmalar biraz yol aldığında görüyoruz ki, Marks ve Lenin'in her söylediği de doğru değile değişince mesele anlaşılmış oluyor tabi. Tartışma bu noktaya evrilince de gerçekler gün gibi ortaya çıkıyor.

Hani birçokları için TSİP olmasa ne iyi olacak. Bunların her biri gül gibi devrimcilik yapıp geçinip gidecekler. Ah şu TSİP yok mu şu TSİP, bu rengi solmuşların önünde bir kale, ne etseler ne yapsalar geçilmiyor. Bu yüzden de bize karşı yapılan eleştiriler birden ideolojik olmaktan çıkıyor ve belden aşağı vuruşlara dönüyor. Gerçi belden aşağı vuruş dediysek biz daha bizi şu ya da bu şekilde köşeye sıkıştıracak kimseyi göremiyoruz ama olmadı bunlar TSİP kaç kişi ki deyip işin içinden çıkmaya çalışıyorlar.

Yeri gelmişken konuşalım öyleyse. Bugün seçimlere giren herhangi bir parti kaç oy alabileceğini tahmin edebilir mi? Edemez, onlar için ne kadar çok oy alınırsa kârdır. Peki, bizim için nedir durum? Diyelim ki, TSİP seçimlere girdi, kaç oy alabilir biliriz. bunu nasıl biliriz derseniz üye ve sempatizan ağımıza bakarak biliriz. Bugün; TSİP seçimlere girse seçim barajı nedeniyle daha çok oy alması gerekirken oyu daha yukarılara çıkmaz kemik olarak 125 binde kalır. Eğer bu oyların boşa gitmeyeceğini yığınlara gösterme şansımız olursa 125 bin oy bu kez de 500 ile 750 bin arasında değişir.

Türkiye Sosyalist İşçi Partisi olarak oy sayısının 500 bin hatta 750 bin olarak yansıması için bu seçimlerde oyların CHP'ye verilmesi kararını aldık. Bakın göreceksiniz bizim nedenlerini açıkça söyleyerek aldığımız karar doğrultusunda daha başkaları da irade açıklamalarında bulunacaklar böylece CHP'nin oyları yüzde olarak 35-40 arasında değişecektir. Dün İzmir'de DİSK Genel Başkanı Kani Beko'nun açıklamasını da bu yönde yorumluyor ve yerinde bir tutum olarak değerlendiriyoruz.

Gezi göstericileri için davalar açıldı açılıyor. Recep Tayyip Erdoğan'ı eleştirildikleri için insanlar; tıpkı Erciyes Ünivesitesi öğrencisi Aykutalp Avşar gibi cezaevine konuluyor. Hatay valisi laiklik yanlısı slogan atmak suç mu diye sorabiliyor.

Çanakkala'de KP'liler Erdoğan'ı eleştiren pankart astıkları için partilerinden yaka paça gözaltına alındılar. Kocaeli'nde öğretmenlerin gösteri yapmaları nedeniyle haklarında dava açıldı. İzmir'de Berkin Elvan'la ilgili tahtaya yazı yazdıkları için öğrenciler idareye çağrılıp öğrencilere pişmanlık yazısı yazdırılıp imzalattırıldı.

AKP'li İstanbul Bayrampaşa Belediye Başkanı okullara bir yazı göndererek her çocuk Müsülman doğar yazısı astırdı. Tokat'ta bir öğretmen kız öğrencilerin başı açık olduğu için sizin sonunuz da Özgecan gibi olur diyebiliyor. Antalya'da bir kadın öğretmen kız öğrenciler için taciz timi kurmaya kalktı. AKP iktidarı çıkarmak istediği ve 67 maddesini geçirdiği İç Güvenlik Yasası ile baskı ve zulmü olağan hale getirmek istiyor. Tek kişinin diktatörlüğünü haklı gösteren pek çok girişimlerine tanık oluyoruz. Özetle; AKP'nin gerici ve halk düşmanı faşizmiyle karşı karşıyayız. İşte bu yüzden Türkiye Sosyalist İşçi Partisi (TSİP) seçimlerde CHP'nin desteklenmesini AKP'nin iktidardan indirilmesi gerektiğini savunuyor.

Ortada anlaşılması hiç de zor olmayan bu kadar basit bir gerçeklik var.

Bu gerçekliği göreceksiniz solda ve sosyalist solda yer alan bütün örgütlere anlatmanın bir yolunu bulacağız anlatacağız da…


TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN "HER GÜN" BAŞLIKLI ÖNCEKİ YAZILARI


ANA SAYFA