turgutkocak2009@hotmail.com

GENEL BAŞKANIMIZ TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN YAZILARI

"HER GÜN"


DÜZEN ANKETÇİLERİ

TURGUT KOÇAK (GENEL BAŞKAN)

06 HAZİRAN 2015

Bazıları her düzenin insanıdır ama her nedense her yeni durumda da kolaylıkla kabul görürler. Bekir Ağrıdır da bunlardan biridir. Kendisi ile bir kez yüz yüze CNN'de Şirin Payzın'ın 'NO' programında karşı karşıya geldik. İşte bu kişi ile birlikte diğer 6 kişi canhıraş bir şekilde HDP'yi savunmuşlar bende kendilerine hak ettikleri yanıtı kısaca da olsa vermiştim. Bekir ağrıdır sözünün bir yerinde beni kastederek; "Bırakalım bu klasik sermaye düşmanlığını" dediğinde diğer katılımcıların bana hak ettiğim bir yanıt verildiğini düşünerek hepsinin yüzünde güller açmıştı ama o gülleri çabuk soldurdum. Yerimden doğruldum ve dedim ki:

"SONUNA KADAR SERMAYE DÜŞMANIYIM NE OLACAK? BU BİZİM PARTİMİZ İÇİN VARLIK NEDENİ."

İşte bu muhteremden esinlenen HDP'liler hangi partinin kaç milletvekili çıkaracağını sayıya dökmüşler ve AKP'ye 260-280, CHP'ye 100-120, MHP'ye 60-80, HDP'ye de 60-70 milletvekili çıkaracağını afiş yapıp oraya buraya asmışlar.

Ne var bunda diyebilir, onlar kendilerinin barajı geçtiğini gösteren ve seçmenlerine moral veren bir yol izlemişler diye de yorumlayabilirsiniz. Ancak kazın ayağı hiç de öyle değildir. HDP'liler onca AKP ve Recep Tayyip Erdoğan saldırısına karşın yine de, AKP'yi iktidar görmek istediklerini, gönüllerinde yatan aslanın bu olduğunu bu afişle birlikte dışarıya yansıtmışlardır. Onlara göre CHP bir önceki milletvekili sayısından da aşağıda kalacak ama AKP kılpayı da olsa iktidarda kalacaktır. Çünkü bunların AKP ile bağı katiline aşık olmuş birinin bağıdır ki, "çözüm süreci" yüzünden bu aşktan kolay kolay vazgeçmeleri olası değil. Hem bu KONDA gibi bir anket şirketinin CHP'ye olan düşmanlığı nedeniyle yaratmak istediği bir algı operasyonu olmasına karşın maşallahları var, HDP tarafından iyi benimsenmiş görünüyor bu çıkışsızlık.

HDP'liler AKP'den aldıkları kadar oy aldıklarını düşünüyorlar. CHP'ye de oy verecekleri bu yöntemle umutsuzluğa düşürürler ve kendilerine kaydırmayı başarırlarsa barajı geçeceklerini düşünüyor olmalılar ki, bu yavuz anketi afişleştirmişler. Ancak; AKP'ye ram olmuş anketçileri de, AKP'yi kağnı gölgesi sayıp gölgesinde yürüyenleri de, 7 Haziran günü gerçekten de bir hüsran beklemektedir.

Seçimlerde şimdiye kadar CHP'ye oy vermeyen büyük bir yurttaş kitlesi sandığa gidecek ve oylarını CHP'ye verecektir. Yani CHP, AKP ile başa baş hatta AKP'yi geçen bir sonuç elde ederse kimse şaşırmamalı, sonra dönüp de "ben demiştim" kervanına katılmak için sıraya girmeye kalkışmamalıdır.

Türkiye Sosyalist İşçi Partisi olarak 7 Haziran 2015 parlamento seçimlerinde CHP'yi destekleme kararı aldık. CHP'nin kazanması için de gücümüzün yettiğince kamuoyu yaratmaya çalışıyoruz. Diyebilirim ki, amacımıza tam olarak ulaşamadıysak da %70 ulaştığımızı yürüttüğümüz çalışmalarda gördük, görüyoruz. TSİP olarak çok açık sözlü olduğumuz için başkaları gibi bin dereden su getirerek nasıl devrimci olunur kaygısına da kapılmadık. Durum; gün gibi ortadaydı, AKP iktidarı ve Recep Tayyip Erdoğan'ın neler yapmak istediğini çok net görmüştük ve parti olarak sadece ve sadece faşizmin karşısına dikilmek gereğini duyduk, CHP'nin desteklenmesi kararı aldık ve de CHP'nin daha çok oy alması için sınırlı kalmakla birlikte belli bir çalışma yürüttük.

Diğer bazı sol yapılara gelince; onların çabaları AKP faşizminin geriletilmesine ve AKP'nin iktidardan düşürülmesine yaramayacak ama sonuç karamsar bir tablo olarak da çıksa onlar için önemli olan tek şey CHP'nin oy yüzdesinin yükselmemesi olduğu için anlaşılmaz bir tutum içindedirler. Burada isimlerini saymayı gereksiz görüyorum. Türkiye'de bazı sol gruplar var. Bunlar; CHP'nin olanaklarından yararlanmak için bin takla atıp meydanlara başka partiyi desteklemek için boy boy pankartlar asarlar ama her fırsatta da CHP'den faydalanmaktan bir türlü vazgeçmezler.

Seçimler için propaganda süresi bugün saat 18.00'de bitiyor. Bu süre içinde ne değişir diye düşünenler olabilir ve kimse bir şey yapmak da istemeyebilir. Ancak durum hiç de öyle değildir. Öyle anlar vardır ki, anlık değişiklikler dünyanın yıkılmasına yeni bir dünyanın kurulmasına da neden olabilir. İşte bu yüzden CHP'ye oy vermemeyi düşünen kimi CHP küskünlerini, diğer partileri deneyip bir sonuç alamadığını gören bütün yurttaşları, özellikle emeklileri, ilericileri, devrimcileri, aydınlıktan yana faşizme karşı olan tüm aydın ve sanatçıları, zor koşullarda üniversite okuyan tüm üniversiteli gençleri, oy kullanacak tüm gençleri CHP'ye oy vermeye çağırıyorum.

ÇÜNKÜ 7 HAZİRAN 2015 gününden başka bir gün yok.

Sıra sende.

Sandığa git.

Oyunu CHP'ye ver.

AKP faşizmini yerle yeksan eyle.


TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN "HER GÜN" BAŞLIKLI ÖNCEKİ YAZILARI


ANA SAYFA