turgutkocak2009@hotmail.com

GENEL BAŞKANIMIZ TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN YAZILARI

"HER GÜN"


PARA GELSİN DE…

TURGUT KOÇAK (GENEL BAŞKAN)

2 ARALIK 2015

AKP yönetiminde Türkiye bir acayip oldu çıktı. Eskiden iyi kötü değerlerden söz etmek olasıydı, şimdiyse AKP ile birlikte değerlerden söz etmenin hiçbir anlamı kalmadı. Yeter ki, işin içinde para olsun iktidar kulağını bile deldirir.

Bildiğiniz gibi Kuzey Afrika'dan başlayıp ta Çin sınırlarına kadar dayanan ABD ve Batı operasyonundan sonra bu coğrafyada yaşayan halklar açısından yaşam cehennem haline geldi. Milyonlarca insan yaşamını yitirdi, yaralandı, tecavüze uğradı, ceza evelerini boyladı. İşte bu andan başlayarak insanlar ülkelerini terk ederek başka ülkelerde yeni bir yaşam kurmak için yollara düştü. Akdeniz'den İtalya'ya doğru yola çıkanların büyük bir bölümüne Akdeniz'in karanlık suları mezar olurken Türkiye'ye kaçıp gelenler de Avrupa yollarına düştü. İnsan kaçakçıların elinde Ege'den Yunanistan'a geçenler şişme botlarda denizi boylayıp yaşamlarından oldular. Büyük bir insanlık dramı yaşandı ve nihayet Aylan bebekler gözü yaşlı burjuva dünyasının yüreğini sızlattı ve Avrupa'ya kara yoluyla Türkiye üzerinden dalga dalga insan seli akmaya başladı.

Avrupa yeni insan seline dayanamazdı. Bu işin bir yolu bulunmalı ve Avrupa'ya akan insan seli durdurulmalıydı. Görülmüştü ki, Avrupa Türkiyesiz yapamazdı. Çünkü Türkiye her anlamda onların işine yarıyordu, göçmenlerle ilgili olarak da yarayabilirdi. AB ülkeleri allem ettiler gallem ettiler, Türkiye'nin AB'ye alınması için yeni koşullarla birlikte bir kapı araladılar. Üstelikte 2016 yılının sonlarına doğru AB ülkeleri Türkiye'ye uyguladığı vizeyi de kaldıracaktı. Bu havuca karşılık kötek gerideydi. AB hemen bir teklif daha yaptı. Göçmenler Türkiye'de kalacak, Avrupa'dakiler de Türkiye'ye yollanacaklar, buna karşılıkta Türkiye'ye 3 milyar Euro verilecekti. Türkiye, AKP yönetimine göre zaten kaç göçmenin sığınağı olduğu bilinmeyen bir ülkeydi, Avrupa'dakiler de geri gelse ne olacaktı sanki? Para alınır, çadırlarda tutulanlar tutulur, sokakta dilenip perperişan yaşayanlar zaten on binlerce idi, bunlara yenileri katılsa ne olacaktı ki? AKP iktidarı paranın sıcaklığı ile mayıştı ve teklifi geri çevirmedi.

Görüldüğü gibi bir iktidar düşünün ki, ne hesabı belli ne de kitabı. Kendisine teklif edilen her şeyi kısa günün kârı diye kabul ediyor ama ne yazık ki sonraki yılları hesap edecek ne öngörü sahibi ne de olabilecekleri görebiliyor.

AKP'yi eleştirenlerse; "kapımıza gelenleri çevirecek değiliz ya" denilerek karşılığını alıyorlar. Oysa Türkiye'nin gelen mültecilere ne insanca yaşayabilecekleri bir yaşam sunma gücü var ne de onların geleceklerine dair yapabileceği herhangi bir şey. Salt İslami saiklere bağlı kalınarak yapılan kabullerin ise ülkemize nelere mal olacağını anlamak hiç de zor değil. Çünkü Türkiye'ye sığınanların önemli bir bölümü terörist midir nedir belli olmayan kimseler. Kimbilir belki de AKP iktidarı ilerisi için onları da bir taraftar grup olarak kendi saflarına katmayı düşünüyor olsa gerektir ki ülkeye mülteci kabulüne böylesine teşne.

Hem 3 milyon Euro alınacak da ne olacak ki? Siz alınacak bu paranın mülteciler için harcanacağına inanıyor musunuz? Eğer inanıyorsanız gerçekten de safsınız demektir. Çünkü AKP iktidarı ile birlikte deprem fonunda biriken paralar da dahil ne fonlar hiç kullanılmaması gereken yerde kullanıldı bilmiyor muyuz sanki? AB ve ABD'yi iyi tanımak gerek. İyi tanımak gerek çünkü onlara göre Türkiye her daim kullanılmaya uygun bir ülke. Hele de onların bir dediğini iki etmeyecek bir de içerde işbirlikçi iktidar varsa keyiflerine değmeyin gitsin. AKP iktidarı tartışmasız dış güçlerin dümen suyunda bir iktidardır, bu yüzden de kolaylıkla her istenileni yerine getirmekten çekinmeyecektir. Nitekim NATO'ya güvenerek Rusya'nın uçağını düşürüp altından kalkılamayacak riske girdiği gibi.

Unutmayalım AKP ve Recep Tayyip Erdoğan başta olduğu sürece Türkiye'nin başı asla dertten kurtulmayacaktır. Umarız ve dileriz ki, Türkiye altından kalkılamayacak çok daha büyük risklerin altına girmeden bu iktidardan kurtulur da bir ölçüde de olsa aydınlığa çıkar.

Yoksa gerçekten kötü bir gelecek bizleri beklemektedir hem de sürüyle…


TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN "HER GÜN" BAŞLIKLI ÖNCEKİ YAZILARI


ANA SAYFA