turgutkocak2009@hotmail.com

GENEL BAŞKANIMIZ TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN YAZILARI

"HER GÜN"


MUSUL'DA TÜRK ASKERİ

TURGUT KOÇAK (GENEL BAŞKAN)

7 ARALIK 2015

Irak'ta dünden bugüne neler oldu neler. Irak işgal edildi. Tel Afer'de, Musul'da, Kerkük'te Türkmenlerin başına neler geldi neler. Bütün bu yaşananlar karşısında AKP iktidarı kılını kıpırdatıp Türkmenler için en küçük bir adım atmadı.

Türkmenler de oradan oraya sürülüp çekmedikleri kalmadı. Mallarına el kondu, tapu dairelerindeki evraklar Barzani yönetimince yakılıp yok edildi. O dönemde Süleymaniye'de bulunan Türk askerlerinin başına Amerikan askerlerince çuval geçirilip götürüldü ama yine tık yok. O dönemin Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök olup bitenlerin hesabını soracağına kalktı Amerikalıları "Bu münferit bir olaydır" diyerek savunma gereği duydu. Olaylar birbirini izledi ve nihayet bölgeye özellikle de Suriye'nin başına çorap örmek için on binlerce İslami terör örgütü üyesi terörist Türkiye sınırından Suriye'ye geçirildi. Bizler o dönemde El Kaide'yi, El Nusra'yı, Müslüman Kardeşleri ÖSO'yu ve irili ufaklı terör örgütlerini biliyorduk ama birden bire ne olduysa oldu IŞİD sahneye çıktı. Yine IŞİD'ın da en önemli destekçisi Recep Tayyip Erdoğan ve Ahmet Davutoğlu ikilisiydi. Bu örgüt bir anda Suriye'den Irak'a kadar bütün bölgeyi kasıp kavurdu ve burada yaşayan değişik halklardan ve inanç gruplarından herkese dünyayı dar edip kentleri, köyleri yağmaladı, kadınları, kızları alıp köle pazarına sürdü. Hiç kuşkusuz bunların içinde Türkmenler de yine ön sıralarda yer alıyorlardı. Ne var ki yine AKP iktidarından duruma müdahale edecek tık bile çıkmadı.

Ee peki, şimdi ne oldu da Musul'a askerlerimiz çıkmış oldu? Pardon pardon Musul'a değil de orada bir yere Peşmergeleri eğitmek üzere oraya gönderildi. Hani biz Türkiye'nin gücünü ve iç politikada ve dış politikada nasıl aslanların aslanı olduğumuzu göstermek için çıkmamış mıydık oraya? Arka arkaya bunca çelişkili bir kağnı laf nasıl edelibiliyor gerçekten anlayana aşk olsun.

Hani orada bir de Irak hükümeti yok mu? Madem askerlerimiz oraya çıktı Irak yönetimine niye bilgi vermedik? Yoksa Recep Tayyip Erdoğan'ın atmalarını tutmalarını desteklemek için mi böyle bir yola başvuruldu? Ya da ne bileyim savaşa girdik ve Musul'u aldık da haberimiz mi yok? Sahi oraya bizim askerlerimizi bir çağıran mı oldu? Yoksa şu emperyalist/kapitalist kampın yeni bir oyununa mı kurban edileceğiz? Bütün bunlar Recep Tayyip Erdoğan ve AKP hükümeti tarafından biliniyor da niye Türkiye kamuoyu bu konuda hiçbir bilgiye sahip değil.

Belki de bu olup bitenler; milliyetçi geçinen akılsız bazılarının göğsünü kabartır ama yalancının mumu söndükten sonra ne olacak dersiniz? Ya da Türkiye emperyalistler tarafından Rusya'ya karşı savaşın kabul edildiği topraklar mı olacaktır, yaşadıklarımız eften püften şeyler midir ki dünyadan habersizmişiz gibi olup bitenleri seyrediyoruz? TBMM'deki MHP ve HDP'yi önemsemiyorum. Çünkü birisinin gündemi farklı o oraya kilitlenmiş, MHP ise Rus uçağı düşürülmüş ya nasıl tosuncukların hoşuna gidecek sözler ederim onun peşinde. Benim asıl üzerinde durmak istediğim konu Ana muhalefet partisi CHP'nin durumu. CHP, konu sanki önemsizmiş gibi davranmakla kalmıyor, üstüne üstlük parti sözcüsü Haluk Koç aracılığı ile vatan, millet, Sakarya anlamına gelecek bir açıklama yaptırılıyor. Oysa bu ülkenin insanları isterdi ki TBMM'de bulunan CHP aracılığı ile Türkiye'nin içine düşürüldüğü konumun hesabı sorulsun, sorulmakla kalınmasın kamuoyu bu konuda doğru bilgilendirilerek harekete geçirilsin.

İncirlik Üssü Amerikalılara kayıtsız koşulsuz kullandırılıyor. Almanlar savaş uçakları göndermişler, İngilizler askeri hava alanlarımızı kullanacaklarmış.

Kanada'ya kadar bütün emperyalist ülkelerin yani NATO üyesi ülkelerin savaş gemileri Akdeniz'e doluşmuşlar. Ruslar durmadan bölgedeki güçlerini takviye ediyorlar. Yani bölgemiz her an cehenneme dönebilir. Bu olup bitenlere bir de üstüne üstlük Musul'a asker göndermemiz eklendi. Bu askerlerin niye gönderildiğini ne Türkiye kamuoyu biliyor ne de Irak Merkezi hükümeti. Amerikalıların ve ortaklarının bilmediğini söylemek ve düşünmek abesle iştigal olur. Bütün bunları niçin Ana muhalefet partisi CHP bilmiyor ve kamuoyunu doğru dürüst harekete geçerek bilgilendirmiyor da, Parti Sözcüsü Haluk Koç'a hamasi sözler söylettirilerek Rusların haddini bildirmekle yetiniliyor dersiniz? Gerçekten de bunları anlamanın olanağı yok.

Bizler böylesine büyük bir tehlikenin eşiğinde olalım ama Ana muhalefet Partisi CHP; "ne yapalım hükümet tarafından bize bilgi verilmiyor ki" sözlerine sığınarak üzerinde bulunan çok önemli görevi yerine getirmemek için kendisine bir sığınma politikası icat etsin, hiç olacak iş mi?

Ey Türkiye halkı, unutmayın ki Türkiye gerçekten de çok büyük bir tehlike ile karşı karşıyadır. Bu tehlikeyi yaşatan ehliyetsiz iktidarlara ve görevini yerine getirmeyen meclisteki partilere karşı şimdi tutum almayacaksınız da ne zaman tutum alacaksınız? Sizler hiç olası bir savaşın Türkiye için ne anlama geldiğini anlamayacak kadar aklınızdan izanınızdan mı oldunuz?

Her şeyi bir kenara bıraksak bile askerlerimizin Musul'da olmasının kamuoyunu doyurucu bir açıklaması mutlaka olmalıdır. Ha bir laf çıtlatıldı. Eğer Ruslar doğalgazı keserlerselermiş, bizim askerlerimiz Kürt yönetiminden ve belki savaşıldığı söylenen IŞİD'tan alınacak petroller ve gaz Batman'a mı getirilecekmiş ne? Kısacası ne, ne, ne, ne? Binlerce ne ile karşı karşıyayız ki, pabucun o kadar ucuz olmadığını nasıl olsa anlayacağız ve efelenmenin değil, ağırlığı olan, kalıcı ve sonuç alıcı bir dış politikaya gereksinimimiz olduğunu öğreneceğiz.

Bizim kaygımız olan şeyi olduktan sonra öğrenmişiz, öğrenmemişiz hiçbir öneminin olmayacağıdır…


TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN "HER GÜN" BAŞLIKLI ÖNCEKİ YAZILARI


ANA SAYFA