turgutkocak2009@hotmail.com

GENEL BAŞKANIMIZ TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN YAZILARI

"HER GÜN"


KAMER GENÇ YAŞAMINI YİTİRDİ

TURGUT KOÇAK (TSİP GENEL BAŞKANI)

23 OCAK 2016

Kamer Genç ülkenin politik yaşamında renkli bir politikacı. O ne zaman Tunceli'den aday olmuş hepsinde de seçilmiştir. Çünkü Tuncelilere hiçbir politikacı onun kadar yardımcı olmuş değildir. O bir yandan hemşerilerine iş bulmak için çırpınırken bir yandan da gençlerin okuması için aldığı maaşı son kuruşuna kadar gençlere harcayan gani gönüllü biridir. Özetle söylersek Kamer Genç iyi bir insandı vesselam.

Ancak bazı kimseler onu hep kötülemişler, hakkında her fırsatta ileri geri konuşmaktan vaz geçmemişlerdir. Çünkü Kamer Genç, fincancı katırlarını hep ürkütmüş biridir. Doğru bildiği konularda çekinmeden ve de içtenlikle söyleyeceğini söylediği için onu gericiler ve halk düşmanları hem sevmemişler hem de kötülemek istemişlerdir. Onun yaşamında düşmanları bula bula 12 Eylül sonrasında oluşturulan Danışma Meclisi'nde görev almış olduğunu bulmuşlar ve kendisine de her fırsatta bu noktadan saldırmışlardır.

Oysa Kamer Genç, Danışma Meclisi'nde bulunduğu dönemde de kimsenin darbeci generallere tek söz etmediği dönemlerde de yerine göre karşı çıkmasını bilmiş ve 12 Eylül faşist Anayasa taslağına mecliste karşı çıkan ve ret oyu veren iki kişiden birisidir. Öylesi karanlık dönemde bile Kamer Genç kendisine yönelecek tehlikeleri elinin tersiyle itmiş ve kendisine saygınlık kazandıracak bir tutum almasını bilmiştir.

Kamer Genç'in yaşamını yitirmesi için yavşak, yavşak ve yandaş basında ve bazı sözüm ona devrimci geçinenler arasında eleştiriler yapıldığını gördük ve düşündük ki, bu yaklaşımda olan kişilerin ettikleri sözler yanlarına kalmasın. 12 Eylül faşist rejimini bir kez bile eleştirmeyip köşelerine çekilerek sıranın kendilerine gelmesini bekleyenler gerçekten de Kamer Genç'in arkasından tek söz bile söyleme hakları yoktur. Düşünün ki 1982 Anayasası halk oylamasına sunulduğunda görülmemiş bir yüzde ile kabul edilmiştir. Birkaç puanlık ret oyunu verenlerse inanın her zaman olduğu gibi o dönemde de asla zalime boyun eğmeyenler olmuştur. Sözü geçen Anayasaya sandıkta hayır demeyenler arasında diyebiliriz ki bugünkü AKP'lilerin tamamı vardır. Bu yüzden de bu kesimden Kamer Genç'e yönelen eleştirinin hiçbir değeri olmadığı gibi öz itibariyle de tam anlamıyla bir ahlaksızlıktır.

Biliyoruz; kendilerini devrimci olarak niteleyenlerin arasında da Kamer Genç'e yönelik eleştirilerde bulunan kimseler yok değildir. Anımsatmak isteriz ki, o dönemde yani 1982 Anayasasının halkoylamasına sunulması sırasında bu Anayasaya ret oyu verilmesi için eylemli olarak tavır alan bir tek örgüt vardır o da TSİP'tir. TSİP hem çıkardığı dergilerle hem de yayınladığı bildirilerle anayasaya hayır kampanyası yürütmüş, bu kampanya sonrası partinin birçok üyesi tutuklanmış, işkenceler görmüş ve cezalar almıştır. Diyebiliriz ki bu konuda konuşacaksa devrimcilerin arasında konuşması gereken bir tek örgüt vardır o da Türkiye Sosyalist İşçi Partisi'dir.

Yukarıda dile getirdiğimiz gerçekler ışığında Kamer Genç ile ilgili söylenecek hiçbir şey yoktur. Öyle ki Kamer Genç'in Anayasa'ya karşı çıkan ve Danışma Meclisi'nde karşı oy veren iki kişiden birisi olması hesabıyla da kendisi ile ilgili tarihe anlamlı bir not düşülmeli, her fırsatta zalimlere karşı çıkan kimseleri aklımızdan çıkarmamalıyız. Varsın halk düşmanları, hırsızlar, karanlıkların prensi olanlar ve demokrasinin kırıntısını bile istemeyenler Kamer Genç için ne söyleyeceklerse söylesinler ama biz en azından bizim tarafta olanları sağlığında da ölümünden sonra da incitecek söz etmemeye özen gösterelim. Hani anımsıyorum da TBMM'de AKP'lilerin kimyasını bozan Kamer Genç salt bu yüzden bile önemli bir kişiliktir. AKP'lilere, AKP'nin en tepesindekilere söylediği sözleri anımsamaya çalışalım bir. Anımsadığımız zaman diyorum ki, AKP'lilerle baş etmek için meclise bir Kamer Genç yetmezdi. Mecliste Kamer Genç gibi daha çok milletvekili olsaydı inanın AKP'lilerin işi hiç de kolay olmayacaktı.

Sözü bitirirken Kamer Genç'e güle güle demek insanlık borcudur. Onu iyilikle anmak vicdan borcudur.

Güle güle Kamer Genç.

Siz gitseniz de renksiz TBMM'nin her köşesinde sizin renginiz kalacak ve renginizi kimse silemeyecektir kimse…
 


TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN "HER GÜN" BAŞLIKLI ÖNCEKİ YAZILARI


ANA SAYFA