turgutkocak2009@hotmail.com

GENEL BAŞKANIMIZ TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN YAZILARI

"HER GÜN"


BAŞKAN OLURSA

TURGUT KOÇAK (TSİP GENEL BAŞKANI)

29 OCAK 2016

Bildiğiniz gibi dün Recep Tayyip Erdoğan Başkanlıkla ilgili düşüncelerinin ne olduğunu anlamayanlara en iyi şekilde şu sözlerle anlattı. Erdoğan'a göre parlamenter sistemin dönemi kapanmıştır. Derhal Başkanlık sistemine geçilmeli, buna halk karar vermelidir. Parlamentoda da bu yönde bir karar alınıp halk oylamasına gidilerek gereği yapılmalıdır.

Neymiş? Bugüne kadar hazırlanan anayasaların hepsi ithal anayasalarmış, yerli olmalıymış. Seçilmiş Cumhurbaşkanı ve seçilmiş Başbakanla işlerin yürümesi fevkalade güçmüş. Bu yüzden de parlamenter sistem miadını doldurduğu için yetkilerin tamamı başkana aktarılmalıymış. Başkanlık sistemi Erdoğan'ın meselesi değil, Türkiye'nin hedefine ulaşması için gerekliymiş. Hem Başkanlık sistemini geçmişte Turgut Özal, Devlet Bahçeli, Erbakan, Demirel de istemiş. Ha bu arada Turgut Özal'ın konuyu epey gündeme getirdiğini biliyoruz. Diğerleriyle ilgili sözler ise afaki sallama sözler yani.

Daha önceki yazılarımızda Recep Tayyip Erdoğan'ın Başkanlık için sahaya ineceğini, ülkenin bütün işleri diz boyuyken Recep Tayyip Erdoğan'ın bildiğini okuyacağını yazarak eleştirmiştik. Recep Tayyip Erdoğan'ın dünkü konuşmasında çok önemsenmesi gereken şeyler olmasının yanında bana göre en önemlisi Erdoğan'ın parlamenter sistemin miadını doldurduğunu söylemiş olmasıdır. Çünkü şu an parlamentoda 4 siyasi parti vardır ve bu 4 siyasi partinin de miadının dolduğu söylenmektedir. Yani parlamento miadını doldurdu ve artık parlamentonun varlığına gerek kalmadıysa nasıl olmaktadır da bu 4 siyasi parti TBMM'de Anayasa komisyonu kurup kendi elleriyle varlıklarına son vermek gibi bir yola gireceklerdir?

Daha önceden de düşüncelerimizi belirtirken dile getirdiğimiz gibi AKP'yi saymazsak CHP; HDP ve MHP'nin AKP'nin oyununa gelerek demokratik bir anayasa yapılabileceğini düşünmeleri tam anlamıyla bir çıkışsızlıktır. Bu bağlamda AKP ile masaya oturulamaz. Oturulamaz çünkü Anayasa hazırlanmasını bile Recep Tayyip Erdoğan Başkanlık sistemi ile birlikte düşünmekte ve olmazsa olmaz saymaktadır. AKP'nin oyununa gelerek ve de Recep Tayyip Erdoğan'a manevra alanı kazandırarak parlamenter sistemden yana olunamaz. Bu yüzden de dün Başkanlık Sistemi ile ilgili ilk toplantının yapılması sonrasında söylenen sözler gayet açıktır. Bu yüzden de diğer 3 siyasi parti AKP'yi kendisiyle baş başa bırakarak AKP'nin ve Recep Tayyip Erdoğan'ın oyunu hemen hem de hiç fırsat yitirmeksizin bozmalı ve CHP, HDP ve MHP komisyondan ve anayasa çalışmalarından çekilmelidir.

Gerçi HDP'den gelen sinyaller hiç de iç açıcı değil ama diğer partiler de söylediklerine göre çekilmeme gerekçesi olarak anayasa değişikliği ile ilgili komisyonda bulunarak engelleyeceklerini sanıyorlar.

Bugüne kadar yapılan anayasalar ithalse tıpkı "Türk Tipi Başkanlık Sistemi"ne benzer bir Anayasa hazırlanacak demektir ki, perşembenin gelişi çarşambadan belli olduğuna göre hazırlanacak Anayasa da neyin neyi olur artık varın gerisini siz düşünün.

Bir de bu gerici takımı Külliye lafını çok seviyorlar ya, TBMM Başkanı tıpkı Kaç/ak Saray Külliyesi dendiği gibi TBMM Külliyesi sözünü kullanmaya başlamış. Ne demişler bunların fikri neyse zikri de o olduğu için Recep Tayyip Erdoğan'ın ve yandaşlarının fikrini de zikrini de yorumlamaya bile gerek yoktur. Bunların kafasındaki düşünceler öz itibariyle faşizmdir. Eğer öyle olmasaydı bugün Erdem Gül ve Can Dündar hakkında Savcı İrfan Fidan 473 sayfalık bir iddianame hazırlayıp bir hukuk skandalı niteliğinde olan iddianameye imza atmaya yeltenemezdi.

Madem gerçekler bunlardır. İşte o zaman biz ilericiler, devrimciler, demokratlar ve sosyalistler hep birlikte ayağa kalkmalı ve Recep Tayyip Erdoğan'ın isteklerine ve AKP gericiliğine geçit vermemeli AKP'yi ve Recep Tayyip Erdoğan'ı 7 Haziran 2015 seçimlerini kat kat aratacak bir sonuca imza atmalıyız.

Atmalıyız ki, kimse kendisini Ali kıran baş kesen yerine koymasın koyamasın…


TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN "HER GÜN" BAŞLIKLI ÖNCEKİ YAZILARI


ANA SAYFA