turgutkocak2009@hotmail.com

GENEL BAŞKANIMIZ TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN YAZILARI

"HER GÜN"


HUKUK TANIMAZLIK HAK BİLMEZLİK

TURGUT KOÇAK (GENEL BAŞKANI)

11 MART 2016

AKP iktidarı ve saray koro olmuş bas bas bağırıyor. Neymiş efendim AYM kararları işlerine gelmemiş. Gelmediği içinde Adalet Bakanı Bekir Bozdağ dahil verip veriştiriyorlar. Kimileri ne kararını tanıyor, ne de kararlarına uyuyor. Kimileri ise toptan kapatalım gitsin diye açıklamalarda bulunuyor. Gerçek o ki, AKP iktidarına kadar hiçbir iktidar yargıyı bu denli hırpalamış değildi. Eğer yargının verdiği kararlar işlerine gelirse ağızlarını açıp da tek söz bile etmiyorlar.

İşlerine gelmedi mi işin rengi değişiyor. Saldırıların ardı arkası kesilmediği gibi bir sürü yaptırımlarında uygulanmasından çekinilmiyor. Bağımsız bir anlayışla davranan yargı mensupları topun ağzında. İktidar düşüncesini belirtir belirtmez HSYK harekete geçiyor ve yargı mensuplarına yaptırımlar geliyor.

İktidarın, AYM'nin Can Dündar ve Erdem Gül kararına bu denli tepki göstermesinin iki önemli nedeni var. Birisi eğer yargı tarafından Dündar ve Gül'ün durumları emsal sayılır ve kararlar ona göre çıkarsa bu iktidarla ilgili korkudan el atılamayan pek çok suç unsuru taşıyan olaylar birer birer gün yüzüne çıkarılacak ve iktidarın ileri gelenlerinin başı ağrıyacak. İkincisi ise artık AKP iktidarı için hukuk tam anlamıyla bir kambur haline gelmiş bulunuyor. Eğer hukuk bir şekilde işlerse iktidarında iktidarda kalma şansı büyük ölçüde azalacak, daha da önemlisi hukuk iktidarın hukuk dışı uygulamalarını engelleyeceği için AKP ve saray istediği gibi at koşturamayacak.

Geçen yıl Sakarya'da bir basın açıklaması yapılıyor. Bu açıklamada basın açıklamasını okuyan kişi Melike Kara. Melike Kara'ya yargı tarafından öyle bir yaptırım getiriliyor ki, diyebiliriz ki bu karar akıllara ziyan bir karar. Akıllara ziyan bir karar diyoruz, çünkü Melike Kara'ya Sakarya'da Çark Caddesi, Atatürk Bulvarı ve Park'a girme yasağı konmuş. Sakarya'yı bilenler için söylüyorum, eğer bir kişi Sakarya'nın merkezinde yaşıyor hele bir de çalışıyorsa bu sözü edilen yerlerden birinden geçmemesinin olanağı yok. Üstelik Melike Kara çalışıyor da. Yani sizin anlayacağınız bu kararla Melike Kara'ya mahkeme sokağa çıkma yasağı koymuş bulunuyor. Hem de suç unsuru sayılmayacak, tamamen eleştiri sınırları içinde kalan bir basın açıklamasında Recep Tayyip Erdoğan eleştirildiği için bu karar verilmiş. Yani özetle söylemek gerekirse sözü geçen mahkeme hukuku hiçe sayarak bir karar vermiş ki, işte bu karar kabul edilemez. Zaten sözü edilen mahkemelerde iktidarın bir anlamda noter işini görmek üzere oluşturulmuş mahkemeler olup bir an önce böylesi hukuk katliamlarından dönülmelidir.

Mahkemenin bu kararı açıkça bir hak ihlali olduğuna göre insanlar uğradıkları hak ihlalleriyle ilgili yaptırımlardan nasıl kendilerini koruyacaklardır acaba? Sözünü ettiğimiz hak ihlali de dahil pek çok konuda yapılan hak ihlalleriyle ilgili hak arama merci yine yargı olacağına göre Melike Kara ile ilgili hak ihlalini de ortadan kaldıracak olan merci AYM olacaktır.

İşte bu yüzden iktidar ve saray birlikte koro oluşturmuşlar, hep birlikte AYM'yi ateş altına almışlardır. Yani hukuksuzluğu ilke edinmiş bir iktidardan da başka türlüsünü beklemek gerçekten de saflığın da ötesinde ahmaklığa girer ki, kimsenin bu ülkenin halkını ahmak yerine koyması ne hakkıdır ne de böyle bir şeyin zorla kamuoyuna kabul ettirilmesinin olanağı vardır.

Bilindiği gibi HDP'li milletvekillerinin dokunulmazlıklarını bundan böyle çok konuşacağız. Madem iktidar bu kadar dokunulmazlık kaldırılmasına meraklıdır, o zaman kürsü dokunulmazlığının dışında tüm milletvekillerinin dokunulmazlığı kaldırılsın ki, bizler de memlekette ne hırsızlar varmış görelim değil mi?

Önemli not: Bütün bunları konuşurken bir de şu basketbolcu Hidayet Türkoğlu'nun Recep Tayyip Erdoğan'a Başdanışman olması ile ilgili haberlerde gündemimize girmiş bulunuyor. Hidayet Türkoğlu'nun Başdanışman olması için ne özelliği vardır bilmiyoruz ama sayısız kez Recep Tayyip Erdoğan'dan maddi taleplerde bulunduğunu biliyoruz. Öyle ki bu yüzden inşaatçı Ağaoğlu bunlara lüks yerlerden daire bile vermişti. Şimdiyse Türkoğlu Başdanışman olmuş ve de 60 bin TL ücret alacakmış.

24 Başdanışman içinde Hidayet Türkoğlu'nu da gördük ya artık ölsek de gam yemeyiz.

Öyleye; devlet malı deniz, yemeyen domuz!

Yiyin efendiler yiyin bu han-ı iştiha sizin.


TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN "HER GÜN" BAŞLIKLI ÖNCEKİ YAZILARI


ANA SAYFA