turgutkocak2009@hotmail.com

GENEL BAŞKANIMIZ TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN YAZILARI

"HER GÜN"


EĞİTİMDE RADİKAL DEĞİŞİKLİK

TURGUT KOÇAK (GENEL BAŞKANI)

29 MART 2016

Şu dinci taifesine hangi fırsatı verirseniz az gelir. Sürekli olarak daha, daha, daha diye zikir halinde kafaları gider gelir o kadar. Daha aydın, din adamları yetiştireceğiz diye, İmam Hatip Okulları açıldı olmadı. Her caminin bir köşesine Kur'an kursu açıldı o da bunları kesmedi. Sokak araları, apartmanların altı Kur'an kurslarıyla dolduruldu değişen bir şey yok. Pıtrak gibi her taraf yetmez denilerek Kur'an kurslarıyla bezendi. Okullara din dersi konuldu. Laik eğitim sistemi konusunda eleştiriler mi geliyor, hop hileye başvurularak arkadan dolanılıp 'Din ve Ahlak' dersi adı altında daha da bir dini eğitim gümrahlaştırıldı. Her mahalleye beş on cami açıldı. Cemaati olmasa da yeter ki, minaresi görünsün denilerek arka arkaya camiler yapıldı. Bu kadarla da olmazdı elbette. Apartmanların altı, iş merkezlerinin neresi uygunsa orası mescit yapılarak cümle müminlerin hizmetine sunuldu. Malum ya dincilerde hizmette sınır olmadığı için ver Allah devamı geldi.

Bizler; "dur bakalım ne olacak" derken bir de ne görelim eğitim sistemi değiştirilmiş, sistem 4+4+4 olarak yeniden değiştirilmiş. Bu yöntemle kız çocuklarının liseye devamının önü kesilse de ne gam, istenen zaten bu olduğu için bir de bakmışız görmüşüz ki, kızlarımızın önemli bir bölümü okulları bırakıvermişmişler. Bu hilenin görülmesini engellemek için de denilmiş ki, okula devam edemeyenler açık liseye devam edebilirler.

Madem eğitimin yerle yeksan edilmesi için mahşerin dört atlısı gibi dörtnala gidiliyor, durur mu AKP iktidarı, bütün okulların tabelalarını değiştirip İmam Hatip Okulu olarak isimlerini değiştirivermişler. Bu okulda okumak istemeyen çocuklarımızı da zora koşmak için tamam, madem İmam Hatip Okulunda okumak istemiyorsun git bilmem ta nerede oku, senin okulun orası demişler. Böylece eğitimin üzerine kara bir çul çekerek yollarına devam eden iktidar bu kadar değişiklikle yetinecek değil ya bu kez de haydi babam dayanmışlar normal okullarda dini ağırlıklı eğitime. Bir de ne görelim okullardan mezun olan ne matematik, ne fizik, ne kimya, ne Türkçe edebiyat, ne tarih, ne coğrafya öğretmenleri doğru dürüst atanamazlarken İmam Hatip çıkışlı yüksek okul bitiren Din Kültürü ve Ahlak dersi öğretmenlerinin hepsinin toplamından daha çok ataması yapılmış. Felsefe dersi öğretmenlerinin ise atamaları yapılmayıp bu derse de birçok okulda Din Kültürü ve Ahlak dersleri öğretmenleri sokulmuş.

Hani bir zamanlar yobaz sürüsü olarak kabul edilen ne kadar tarikat şu bu varsa bunlar vakıflaşmışlar. AKP iktidarı döneminde ve daha önceki sağcı iktidarların döneminde aldıkları menzille eğitime el atıp okullar, yurtlar, tarikat evleri kurmuşlar, devlet ise her fırsatta bunları destekleyerek palazlandırdıkça palazlandırmış. İşte son zamanlarda adı geçen Ensar Vakfı da bunlardan biri. Recep Tayip Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan'ın TÜRGEV Vakfı'nı hepimiz biliyoruz. Bugünlerde bir de bu furyaya Recep Tayyip Erdoğan'ın damadı da katılıvermiş. Dün basından fotoğrafını gördük yapılan okul bitmek üzere.

Neyse sizleri daha fazla bu dinci taifesiyle yormayalım. Bunlar; zaten her köşe başında karşımıza çıkıyorlar. Bu yüzden de eğitimin içine düşürülen zavallı konumdan kuşku yok ki, büyük ölçüde sorumlular. Ne var ki bizler; bunları söyleyip kendimizi kurtaramayız. Bizler de en az bu dinci taifesi kadar suçluyuz, sorumluyuz. Çünkü bizler eğer bunlara geçit vermeseydik hiç kuşkunuz olmasın bu noktaya kadar gelinmesi mümkün değildi, hatta diyebilirim ki olanaksızdı.

Bizler; "dur bakalım ne olacak" diye seyretmeseydik, bunlarla gerekli mücadeleyi etmiş olsaydık, bugün bu yazıyı da yazmak zorunda kalmayacaktım.

Evet, bu kadar ısınma yeter. Şimdi gelelim Recep Tayyip Erdoğan'ın "Eğitimde radikal değişiklikler olacak" sözlerine. Anlaşılmıştır. Recep Tayyip Erdoğan mevcut dinci taifesiyle iktidarını mutlaklaştıramamıştır. Bu yüzden de Recep Tayyip Erdoğan eğitimde radikalleşmeye giderek kendisi için beyaz kefen giyip ölüme hazır daha çok fedai istemektedir. Bu yüzden de iktidarda kalıp kalmaması bile tartışılır konumda olan bu muhteremler şimdi sonsuza kadar kalabilmek için yol arayışı içindedirler. Erdoğan'ın eğitimde radikalleşme derken de kast ettiği budur.

Bizler için "dur bakalım ne olacak" beklentisi dönemi bitmiştir.

Bundan sonrası onlar "dur bakalım ne olacak" mevzisine çekilmeliler, bizler de onları o mevzilerinden de söküp atmalıyız.

Başkaca da çıkış yolumuz yoktur…


TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN "HER GÜN" BAŞLIKLI ÖNCEKİ YAZILARI


ANA SAYFA