turgutkocak2009@hotmail.com

GENEL BAŞKANIMIZ TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN YAZILARI

"HER GÜN"


BİZİM BİLDİĞİMİZ RTE KONUŞAN RTE'Mİ?

TURGUT KOÇAK (GENEL BAŞKAN)

31 MAYIS 2016

Gezi gösterilerinin başlangıç yıl dönümü ya, demokrasi ve emek düşmanlarını korku sarmış. Her ne hikmetse bu gösterilerin niye başladığını kulak arkası eden gerici ve faşist çevreler bir kez daha bu gösteriye katılanlara "darbeciler" demeyi unutmadı. Hani birine veya birilerine darbeci dendiği zaman akan sular duruyor. Sanki öyle bir şey söylemiş oluyorsun ki sözünün karşısında belini doğrultacak varsa beri gelsin. Oysa tarih boyunca gerici ve halk düşmanı iktidarlara karşı yığınların başkaldırısı da bir darbedir aslında. Yine tarihte tarihin çarkını ileri döndüren darbeler olduğu gibi tarihin çarkını geriye döndürmek isteyen karşı darbeler de olmamış değildir.

Bugün; bizim ülkemizde de bizzat Recep Tayyip Erdoğan'ın eliyle yürütülen politik tasarruflar da bir şekilde karşı darbedir bakarsanız. Bugün iktidarda olanlar; yıllarca cumhuriyete ve kazanımlarına karşı bir darbe gerçekleştirmek ve iktidara gelmek için uzun bir mücadele yürütmüşler sonunda da karşı darbeyi bir şekilde gerçekleştirmişlerdir.

Eğer böyle olmasaydı; dün sarayda Recep Tayyip Erdoğan Sayıştay Başkanı'nı ve Daire başkanlarını çağırıp yemek yedikten sonra şu konuşmayı yapmayı aklından bile geçirmezdi. Hani biliyorsunuz. Sayıştay kamu harcamalarını denetler ve uygunluğuna ya da değilliğine karar verir ya, işte o kamu harcamalarının önemli bir bölümü AKP iktidarı tarafından Sayıştay'ın denetimine sunulmadı. Denetimi yapılan hesaplarda ise gösterilen açıklarla ilgili hiç mi hiçbir yaptırıma da gidilmedi. Bakın bu yemeğe kimler katılmış:

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sayıştay’ın 154. Kuruluş Yıldönümü nedeniyle Sayıştay üyelerini akşam yemeğinde kabul etti.

Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde, Sayıştay’ın 154. Kuruluş Yıldönümü nedeniyle Sayıştay üyelerine akşam yemeği verdi.

Cumhurbaşkanlığı’nın web sitesinde yer alan bilgiye göre, yemeğe, Sayıştay Başkanı Recai Akyel, Suudi Arabistan Sayıştay Başkanı Hussam Al-Angari, Katar Sayıştay Başkanı Sheikh Bandar Bin Mohammed Bin Saoud Al Thani, Azerbaycan Sayıştay Başkanı Vugar Gulmammadov, KKTC Sayıştay Başkanı Osman Korahan, Sayıştay Başkan Yardımcıları Mikdat Özkan ve Orhan Yaşa ile Sayıştay daire başkanları ve üyeleri katıldı.

Yemeğe katılanları da dikkate alırsanız Sayıştay'ın 154. Kuruluş Yıldönümü yemeği hakkında da bir yargıya varırsınız artık. İşte bu yemekte Erdoğan konuşmuş ve Sayıştay'ın kamu kuruluşlarının hesabını denetlediğini söyleyerek öneminden dem vurmuş ve "Sayıştay, milletimizin çoluk çocuğunun rızkından keserek devletine emanet ettiği gelirlerin şeffaf ve verimli bir şekilde kullanılmasına gözcülük yapıyor" demiş. Doğru da kendisi bizzat Başbakan koltuğunda otururken denetlenmesi engellenen hesaplar ne olacaktır acaba?

Bizler, RTE'nin nasıl bir dünya görüşü olduğunu iyi biliriz. Bu yüzden de Bizim bildiğimiz RTE, konuşan RTE'mi diye soruyoruz. Malum Gezi gösterileri sırasında polisin kullandığı şiddet ayyuka çıktığı zaman ve de arka arkaya ölümler ve yaralanmalar başladığında polisi öve öve göklere çıkaran, polise emri ben verdim diyen. Yine bunca zorbalığı uygulayan polisler için Çanakkale şehitlerinden de daha kutsal olduklarını belirten RTE değil miydi? Şimdi aynı kişi kalkmış Fransa ve Belçika'da gerçekleşen gösteriler için sözüm ona kinaye yapıyor ve bakın ne diyor? Fransız ve Belçika polisinin göstericilere çok kötü davrandığını söyleyerek kaygı duyduğunu belirtiyor. Ayrıca basına da çatarak; "nerede Paris ve Brüksel'de polisin uyguladığı şiddet görüntüleri" diye soruyor. Hızını alamayıp Fransız ve Belçika yöneticilerine darbe yapılacağı uyarısında bulunuyor. Tam bir komedi ki ne komedi. Hani bunları söylüyorsun ya biraz dön kendi ülkende olup bitenlere bak. Kentler yerle bir edilmiş. Hürriyet gazetesi 'Yıkıma Dönüş' diye başlık atarken yandaş gazetelerinde kente dönenler için Sabah gazetesi 'Eve Dönüş Kuyruğu" diye başlık atıyor. Şaka gibi bir haldesiniz ki söylenecek söz bulmak zor.

Dün değerli dostum Ömer Gürcan birçok konuyu tartışırken şöyle şeyler söyledi. Acaba Recep Tayyip Erdoğan'ı övücü yazılar mı yazsak. Hakkı da yok değil hani. Malum özgürlükçü kesilmiş Fransız ve Belçika polisinin uyguladığı şiddeti kınıyor. Yine CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'na çatsa da lafın arasında Sayıştay için "…çoluk çocuğunun rızkından keserek devletine emanet ettiği gelirlerin şeffaf ve verimli bir şekilde kullanılmasına gözcülük yapıyor" diyor.

Ne demeli ki, külliye çok sıcak olmalı çok…


TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN "HER GÜN" BAŞLIKLI ÖNCEKİ YAZILARI


ANA SAYFA