turgutkocak2009@hotmail.com

GENEL BAŞKANIMIZ TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN YAZILARI

"HER GÜN"


BAŞARIYA HASRET

TURGUT KOÇAK (GENEL BAŞKAN)

13 HAZİRAN 2016

Bir ülke düşünün ki uzun zamandır hiçbir başarıya imza atmamış. Tersine her konuda dibe vuran sayısız şeyler yaşayarak umarsız hale gelmiş. Son zamanlarda reklam dünyasının sunduğu Milli takımımızın başarısı ile övünecektik ki, o da olmadı. Millilerimiz adeta sahada gezindiler. Bu yüzden de Hırvatistan maçı 1-0 kazandı. Bugünkü gazetele baktım gördüm ki hemen hep si "Kötü Başladık" diye başlık atmışlar. Yani sizin anlayacağınız bir kez daha moral çöküntüsü yaşadık.

Oysa yenmiş olsaydık ne iyi olacaktı. İnsanlarımız sokağa çıkacak, işsizmiş, geçinemiyormuş, borç yükü altında canı çıkıyormuş, ekonomi çökmüşmüş, dış politikada dibe vurmuş debelenip duruyormuşuz. Havadan para kazananlar Karunlaşırken yoksulluktan halkımızın beli bükülmüşmüş ne gam; çıkardık sokağa birkaç saatliğine de olsa bütün dertlerimizi unutur şişkinliğimizi atardık ama olmadı işte. Keratalar iyi oynamadılar. Yüzümüz yine gülmedi.

Hani yüzümüz gülmedi dedim de aklıma geldi; eğer maçı kazansaydık Fatih Terim ne hava atacak, dişlerini sıkarak gülüp bir başarı abidesi gibi televizyon ekranlarında görünecek ve hemen hepimizin yürüyüşünü ve gülümsemesini değiştirecekti ya felek yine ettiğini etti, takımımız çamura batıp çıkamadı.

Anımsadınız mı, Soma kömür ocağında yaşandıydı da 301 işçimiz canından olduydu. Ne yapalım yara büyük. Devlet bile sarmaya kalksa gücü zor yeteceği için bazı çevreler Soma'ya doluşmuşlardı. İçlerinde bilmem ne cemaati de vardı.

Sokaklarda cirit atıp sakal sıvazlaya sıvazlaya ölen işçilerimizin yakınlarına ağlamamaları ve asi olmamaları konusunda telkinlerde bulunmuşlar, sonra yakınlarınız cennete gidemez diyerek ölenlerin yakınlarını korkutmuşlardı bildiniz mi?

Salt bu kadar mı? Ünlü futbolcularımız ve futbol adamlarımız hemen orada bitmiş, futbolun büyüsü ile madenci çocuklarının gözyaşlarını silmek için kolları sıvamışlar, yerine göre de yardım bile etmişlerdi. Bir işe yaradı mı diye soruyorsanız; bizler şimdiye kadar böyle gösterişli numaraların bir işe yaradığını ne gördük ne duyduk. Ama toplum vicdanı işte kalkıp bir şeyler yapacak ki, uykuları kaçmasın. Kırk yılda da olsa vicdanım var mı yok mu sınamasını yapıp iç rahatlatsın.

Bizim gördüğüz şey biraz başkaydı. İktidar çuvallamış, iktidara karşı tepki gitgide yükselmeye başlamıştı ki, bunu da indirmek gerekliydi değil mi? Bu konuda en iyi görevi kim yerine getirirdi tabiki de ne sağcıyım ne solcu futbolcuyum futbolcu etkisini yoğun olarak içinde taşıyan halkı rahatlatacak ünlü futbol takımlarımız ve futbolcularımız. Bu konuda bir araştırma yapmadığımız için sonuçlarını size veremiyoruz özür diliyoruz.

Ha evet, Soma'da başka şeylerde oldu tabiki de. Madenci yakınları dövüldü. Recep Tayyip Erdoğan bile orda kendisini protesto eden birine öyle bir Osmanlı tokadı aşk etti ki, İsrail dölü bile diyerek haddini aşanların hadlerini bildirdi.

Oraya giden ve gerçek anlamda emekçilerin yanında olan hukuk insanlarımızsa sıra dayağından geçirildi de Selçuk Kozağaçlı'nın kolu bile kırıldı. Güvenlik güçleri emekten yana olanların avına çıkıp iz sürerek devrimcileri Soma'dan silip süpürdüler. Şimdilerde Soma sessiz, acılı ve yoksul. Sizin anlayacağınız ilçede işsizlik de arttı ki insanlar tehlike falan demeyecek ocağa inecekler de iş yok ne yazık ki.

Ah ne olurdu şu millilerimiz Hırvatistan maçını kazansalardı da üstümüzdeki yükten birkaç saatliğine olsun kurtulabilseydik. Onca magandamızın silahları duvarda ya da çekmecede kaldı. Oysa maç sonrası ne güzel olacaktı, silahlara sarılıp bir güzel ateş edilerek hırsımızdan burun deliklerinden soluduğumuz anı bir dinginliğe bırakamadık gitsin.

Ne diyeyim bilmem ki size milli takım? O kadar dolmuş o kadar dolmuştuk ki, Recep Tayyip Erdoğan'ın bizi cinnet derekesine getirmiş olmasından da birkaç saatliğine olsun kurtulamadık. Ne vardı, sel gibi sokaklarda, caddelerde akıp alanlara çıksaydık da bir rahatlasaydık olmaz mıydı?

Ulan kahpe felek bize yine şu türkü ile demlenmek düştü.

Yuh olsun size Milli takım, yuh olsun sana Fatih Terim.

Kara bahtım kem talihim
Taşa bassam iz olur
Başım bir Erciyes dağı
(yavru yavru) Yaz günleri kış olur
Ben feleğe neyledim
Kırdı kanadımı heder eyledi yar yar yar
Ağustos'ta suya girsem
Balta kesmez buz olur
Yüzyaşında bir yar sevsem
(yavru yavru) Onüçünde kız olur
Ben feleğe neyledim
Kırdı kanadımı heder eyledi yar yar yar


TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN "HER GÜN" BAŞLIKLI ÖNCEKİ YAZILARI


ANA SAYFA