turgutkocak2009@hotmail.com

GENEL BAŞKANIMIZ TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN YAZILARI

"HER GÜN"


DARBE

TURGUT KOÇAK (GENEL BAŞKAN)

16 TEMMUZ 2016

Dün gece film izler gibi bir darbe girişimi izledik. Söylendiğine göre Fethullahçı çete darbe girişiminde bulunmuş, başlangıçta İstanbul ve Ankara'da pek çok stratejik noktayı da kontrol altına almıştı. İzlediğimiz darbe miydi yok sa darbe şakası mıydı doğrusu pek anlayamadık. İstanbul'da sokağa çıkan asker tanklarla iki köprü dahil bazı önemli noktaları da kontrol altına almıştı. Diğer yerleri bilemiyorum ama çatışmanın Ankara'da çok daha şiddetli seyrettiği çok belliydi. Uçak ve helikopterlerin kalkışından inişinde ve bombalamalardan belliydi.

Özetle söylersek kimsenin onaylamayacağı bir darbe girişimi yapılmıştı, yenligiye uğraması da sonuç itibariyle olumluydu. Ancak olayları seyrine baktığımız zaman gelişmeler olup bitenlerin seyrinin hızla başka noktalara gittiğinin de işaretini vermektedir. Öyle bir darbe girişimi ki recep Tayyip Erdoğan elini kolunu sallaya sallaya İstanbul'a gelebiliyor ve bir açıklama yaparak bütün yurttaşları sokağa çağırıyordu. Üstelik camiler sabaha kadar Diyanet Başkanlığı'nın emriyle her beş dakikada bir ezan ve selalar verip "Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın emriyle herkesi sakağa çağırıyoruz" diyerek anonslar yapıyordu. Başka kentleri bilemiyorum ama Ankara ve İstanbul'da beli yerler camiden yapılan çağrıyla gelen insanlarla doluydu. Üstelik bu insanların hallerine ve attığı sloganlara baktığınız zaman gelme nedenlerinin demokrasi memokrasi olmadığı da çok belli oluyordu. Durmadan, "ya Allah bismillah Allahüekber" sloganı atan kalabalığın görüntüsü daha çok bir cihat çağrısı gibiydi.

Sizin anlayacağınız Fehullahçı oldukları söylenenlerce girişilen darbe girişimi; yaptıkları ettikleriyle iyici çıkışsızlığa sürüklenen Recep Tayyip Erdoğan'ı bir kez daha kurtarmış oldu. Üstelik de "Başkomutan" edasıyla bir kahraman sıfatı da kazandırılarak yeniden yığınların gözünde güç kazanmış olarak geri dönüyordu.

Belki Fethullahçı darbe önlenerek önemli bir sonuç elde edilmişti ancak bu kez de başka bir tehlike sözkonusu olmuştu. Olayların başından itibaren muhalefet partileriyle ortak görüşün sağlanmış olması da hiç kuşku yok ki başlangıçta demokrasinin kurtarılması gibi bir görüntü yaratmışsa da saray ve AKP iktidarının öteden beri yapmak istediği sivil darbeye dönüşme tehlikesinin de olduğunu unutmamak gerekir. Şu anda bile ilgililerin ve camilerin insanları sokağa çağırıp durması başka bir nedenle bağlantılandırılamaz.

Şu an darbe sonucu sayısız asker yaşamını yitirmiş bulunmaktadır. Polis ve sivil kayıpları da hesaba katarsak sözü edilen kalkışma hiç de küçümsenecek sayıda değildir. Kısaca darbenin sonuçları daha şimdiden söyleyebiliriz ki ağırdır.

Darbe, denilebilir ki, Fethullahçı ve dinci AKP arasında cereyan eden iki dinci grubun çatışması görünümü verdiği için de ayrıca dikkat çekicidir. Madalyonun iki yüzünü de görmeksizin kesin sözler söylemek oldukça zordur. Daha darbe girişimi başlar başlamaz Recep Tayyip Erdoğan ve AKP çevrelerinden gelen tepkileri masaya yatırırsak sanki bu darbe girişimi önceden biliniyordu. Darbe girişimiyle AKP iktidarına ve Recep Tayyip Erdoğan'a başarılamadığında çok büyük getirileri olacağının hesabı yapılmış gibiydi.

Şu an gerek sarayın, gerekse AKP yetkililerinin tutum ve davranışları olup bitenleri bu şekilde yansıtmaktadır ki inanın çok tehlikeli sonuçları olacaktır.

Önümüzdeki günlerde bilgiler netleştikçe daha çerçeveli değerlendirmeler yapacağız…


TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN "HER GÜN" BAŞLIKLI ÖNCEKİ YAZILARI


ANA SAYFA