turgutkocak2009@hotmail.com

GENEL BAŞKANIMIZ TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN YAZILARI

"HER GÜN"


GERÇEKLER VE YALANLAR

TURGUT KOÇAK (GENEL BAŞKAN)

26 TEMMUZ 2016

Ülkemiz insanları öyle garip öyle garip ki gerçekten de anlamak çok zor. Bir bakıyorsunuz birbirlerinin gözünü oyacak kadar düşmanlaşmışlar bir de bakmışsınız ki sanki hiçbir şey yok. Hani derler ya aralarından su sızmıyor, tam da öyle işte. Görüntü olarak ne yazık ki gazetelerimiz, televizyonlarımızda öyle. Ne başlıklar, ne başlıklar. Darbe oldu kötü günler yaşadık ya başlıyorlar yalanlar döşenmeye. Yok, 78 milyon tek yürek olmuşuz da, el ele vermiş dünya aleme demokrasi dersi vermişiz de at babam at sonu gelmez yalanları bu kez de tersinden dinlemeye ve okumaya başladık. Ne yazık ki, kimseler bir gün öncenin gerici ve dincisinin, faşistinin nasıl demokrat olabilme ehline ulaştığını kimse dile getirmiyor nedense.

Hani gerçekten de 78 milyon ülke insanı kenetlenmiş olsa sokağa çıkanlar hiçbir anlamı olmayan, ibadet sözleri içinde geçen (onunda nasıl geçtiği belirsiz ya) "Ya Allah Bismillah Allahüekber" diye her dakika her saniye bağırır durur mu?

Sokakları dolduranların attıkları sloganlara ve hallerine baktığınız zaman siz onlarda hiç demokrasi sevdalısı bir yüz görüyor musunuz? Ya da onları sokağa çağıranların hangi hallerinde ne değişiklik oldu da bizler şimdi olup bitenleri hep birlikte nasıl demokrasi aşığı olmuşuz diye okuyacağız? Hani bir söz vardır; bilmem neden tayyare diye ya, sanırım bizim demokrasi dediğimiz şey de bilmem neden tayyare olsa gerektir ki bu kadar çabuk anlam değiştirebiliyoruz.

Eğer sözü edilen darbe girişimi gerçekten iktidarından muhalefetine bir şeyler öğretmişse ilk önce iktidarda olanlardan duymamız gereken sözler olması gerekmez mi? Yetmez, bazı adımlar atıldığını hep birlikte niye göremiyoruz. Aksine fırsat bir fırsat denilerek her alanda yapılan temizlikte tonganın altına gidenler sadece Fetöcüler mi? Madem demokraside birleştiysek demokrasinin kimin kim olduğu konusunda hakkaniyetli bir ayıklama yapması gerekmez mi? Memurundan askerine, akademisyeninden gazetecisine, emniyet mensubundan bilmem daha kimlere kadar görevden almalara gidilirken niye ilericiler, demokratlar, solcular, sosyalistler her tırpanlamada ilk sırada yer alıyorlar? Hatta sıradan insanlar niye Fetöcü olarak damgalanıp kapının önüne konuyorlar?

Demokrasinin kendisi yok ama lafı bol. Bugüne kadar AKP iktidarı döneminde yaşadıklarımızın neresi demokrasiydi? Yargıda, üniversitelerde, eğitimde, adalette, sosyal hukuk devleti olma konusundaki halimizde, iç ve dış barış konusunda atılan adımların hangisinden iktidar döndü ki kucaklaşmış oluyoruz? Tamam, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun kendi deyişiyle Taksim Manifestosu Recep Tayyip Erdoğan'a da sunulmuştur, bu iyi de Türkiye bu andan itibaren açıkça nelere sahne olacağı konusunda iktidarın tutumundan bir ipucu çıkarabiliyor musunuz? Ya da iktidar ve saray bugüne kadar hangi yaptıklarının yanlış olduğunu söyleyip özeleştiri yaptı da bizler bu kadar genişleyip rahatladık dersiniz?

Gerçekten de birilerinin hallerini gördükçe içimiz bulanıyor. Koskoca Ankara, Büyükşehir Belediye Başkanı olarak kendisine teslim edilen İ. Melih Gökçek, televizyonda neler konuşuyor öyle? Yok, üç harfmiş de, yok cinler bilmem neymiş de fasa fiso. Böyle birinin siz demokrasi konusunda bir diyeceği ya da yararı olabileceğini düşünüyor musunuz? Ha hakkını vermek gerek. Her Allahın günü yollar belediyenin damperli arabalarıyla kesilip Ankaralılara ulaşım konusunda cehennem yaşatılıyor o ayrı. Yine belediyenin onca kamyonları, damperli arabaları işi gücü bırakmışlar, sözüm ona kendileri için önemli görülen yerlerde barikat olarak kullanılıyorlar. Uzatmayalım bunlardan bir tekine bile baksanız alttan yukarı doğru nasıl demokrat olduklarını anlamakta zorlanmayacaksınız.

Rizeli birine atfen internette bir söz dolaşıyor:

Ve bir Rizeli bu gece şöyle seslenir. "Cumhurbaşkanum çikun dışarı dedin çiktuk, inşallah girun demeyi unutmazsun!" Yoksa kaldık dışarda.."

Vallahi bu espri nasıl bir şeyse bizim ülkemizdeki demokrasiyi çok iyi özetlemiş. Camiden ordan burdan Recep Tayyip Erdoğan çağrısıyla insanlar sokağa çıkmışlar darbe önleyiciliğine soyunmuşlar. Hemi de bir güzel demokrasi sergiliyorlar. Tabi demokrasi denilen ne şey buysa.

78 milyon insanda kenetlenmiş bakıyoruz.

ŞİMDİ SIRA KİMDE DİYE…


TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN "HER GÜN" BAŞLIKLI ÖNCEKİ YAZILARI


ANA SAYFA