turgutkocak2009@hotmail.com

GENEL BAŞKANIMIZ TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN YAZILARI

"HER GÜN"


EMPERYALİST AMERİKA

TURGUT KOÇAK (GENEL BAŞKAN)

18 EYLÜL 2016

Dünyanın neresinde ABD emperyalizminin herhangi bir ülkeye barış ve demokrasi getirdiği görülmüştür, kim çıkıp da bir tek örnek gösterebilir? Ancak dünya halkları keriz yerine konuluyor olmalı ki, Amerika, dünyanın gözünün içine baka baka Afganistan'ı, Irak'ı demokrasi getirmek bahanesiyle işgal etti ve Birleşmiş Milletler'de bu işgale göz yumdu. ABD, Kuzey Afrika'dan başlayan operasyonlarla Libya, Tunus, Mısır, Yemen, Bahreyn ve Suriye'de de benzer operasyonlarla bölgeyi kan ve gözyaşına boğdu. Bu bölgelere değil demokratik bir ortamın gelmesi, insanların yaşam hakları bile elinden alındı. Ülkeler bölünüp gerici ve dinci terör örgütlerinin ağına düşürüldü.

Şimdi dünyanın gözü önünde Suriye'ye yönelik kanlı operasyonlar devam ediyor. Hedef her ne kadar Suriye'deki başta IŞİD olmak üzere El Kaide, El Nusra gibi örgütler gösteriliyorsa da Amerika'nın gerçekte niyeti bambaşka. Emperyalist ABD, Batı ve işbirlikçileri hep birlikte Suriye'nin üzerine çullanıp Suriye gibi Ortadoğu'nun en laik ve ileri ülkesi dinci terör örgütleri aracılığı ile yok edilmek istendi. Ancak Suriye'nin tarihte eşi az rastlanır bir direnişi ile karşılaşıldı ve Amerika ve emperyalist Batı'nın oyunu büyük ölçüde bozuldu. Sadece Amerika'nın değil, Amerika'ya uşaklık eden ve Osmanlı düşü gören, Şam Emevi Camisinde namaz kılacağını savlayan AKP iktidarının başındaki kişilerin de oyunu tuzla buz oldu.

Amerika bölgede terör örgütlerini bahane ederek varlığını devam ettiriyor. Amerikan savaş uçakları hemen her gün İncirlik Üssü başta olmak üzere kalkıp IŞİD'ı bombalıyoruz bahanesiyle Suriye'nin topraklarını bombalıyor. Bu arada da kendisine PYD gibi bir partner buldu ve Türkiye sınırı boyunca oluşturulmaya çalışılan koridordan Suriye'nin ve bölgedeki tüm ülkelerin egemenliğini tehdit ediyor.

Amerika ki son model teknolojiye sahip, bu yüzden de Suriye'de karıncayı bile gözlemleyecek düzeyde olmasına karşın dün Suriye askerlerini bombardıman altına aldı ve 80 kadar Suriye askerinin ölümüne sebep oldu. Bombardıman sonrası yapılan açıklamalarda ise ABD'nin bombardımanının yanlışlıkla yapıldığı iddia edilerek Amerika'nın gerçekte Suriye'de bulunmasının nedeni gizlenmeye çalışılıyor. Bugüne kadar onca eylem koyan ve hareket gösteren IŞİD'a ait hiçbir mevzi vurulmuş ve 80 IŞİD'lı bir arada öldürülmemişken Amerika göz göre göre 80 Suriye askerini rahatlıkla katletti.

Doğal olarak Amerika'nın bu yaptığının hesabı sorulması gerekir, Ne var ki şimdiye kadar Amerikalıların hiçbir günahının hesabı sorulmamış ve yanlarına kâr kalmışken bu son katliamının da hesabı sorulmayacaktır. Bu katliamla ilgili Rusya'nın çıkışı elbette anlamlıdır ancak ABD'ye herhangi bir yaptırım getirmesi olanağı olmadığı için de fazladan bir getirisi yoktur.

Türkiye bugün Suriye topraklarında. Konuşulanlara bakılırsa ABD ile birlikte bölgede IŞİD'a karşı birlikte operasyonlar yapılmasından söz edilmektedir. Eğer böyle bir şey olursa ya da ne bileyim Türkiye ile PYD arasında bir çatışma ortamı yaygınlaşırsa hemen söyleyelim ki ABD uçakları yanlışlıkla Türk askerini de kesinlikle vurmaktan çekinmeyecektir. Bu yüzden de saray ve AKP iktidarı herhangi bir tuzağa düşüp de Amerika ile bir çuvala girmeye kalkmamalıdır. Çünkü Suriye askerlerinin başına gelen felaketin bir benzerinin de bizim askerlerimizin başına gelmesi büyük bir olasılıktır.

Gördüğünüz gibi bölgeye demokrasi getirmek savında olan Amerika bugün PYD'nin kontrolündeki yerlere Amerikan bayrakları dikmiş bulunmaktadır. Hiç kuşkusuz bu girişim çoklu bir amaç taşımaktadır ancak bu aynı zamanda da Amerika'nın bölgede bir işgalci olduğunun açıkça göstergesidir. Neymiş efendim üç bayraktan ikisi kaldırılmış, birisi ise gümrük binasında asılı bırakılmış. Başlangıçta eveleyip geveleyen Amerika mevcut durumu da kabul etmiştir, ancak Amerika'nın gümrük binası kontrolüyle ne işi olabilir de bu bayrağı asmıştır tabiki de kendileri açısından bunun bir yanıtı vardır. Ama şurası biliniyor ki, PYD -ABD birlikteliğinin bir nişanesi olarak ABD bayrağı buraya Amerikan özel kuvvetleri tarafından asılmıştır ve de bu adım önümüzdeki günler için çok önemli bir mesajdır.

Sonuç olarak; Rojova'da, Kobene'de PYD/PKK güçleriyle kendilerine ilerici, devrimci hatta sosyalist diyen örgütlerle ABD emperyalistleri birlikte omuz omuza dövüşebilir ve de koyun koyuna yatabilirler. Ancak gerisini bölge halklarına ve ilericilere, devrimcilere özellikle de sosyalistlere anlatmaları çok zordur.

Unutmayalım Amerikan emperyalizminin Güney Amerika'dan Uzak Asya'ya, Çin Seddi'nden Ortadoğu ve Kuzey Afrika'ya kadar tüm bölgede yaşayan halkların kanı ellerine bulaşmıştır.

Efsanevi Küba devrimcisi Che Guevara'nın da sonunu hazırlayan Amerika'dır bir kez daha vidası gevşemişlere duyurulur.


TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN "HER GÜN" BAŞLIKLI ÖNCEKİ YAZILARI


ANA SAYFA