turgutkocak2009@hotmail.com

GENEL BAŞKANIMIZ TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN YAZILARI

"HER GÜN"


OKULLAR AÇILDI

TURGUT KOÇAK (GENEL BAŞKAN)

19 EYLÜL 2016

Sabah sabah okulların önü cıvıl cıvıl. Öğrenciler toplanmış, 15 Temmuz Milli İrada ve demokrasi dersi, saygı duruşu ve İstiklal Marşı. Yeni sınıflarını bulmak için öğrencilerde bir telaş. Daha küçükler annelerinin babalarının yanındalar.

Yürekleri kıpır kıpır. Bazıları da ağlıyor. Okulların sağına soluna yığılmış törenin bitmesini bekleyen okulun yaramazları…

Yeni eğitim ve öğretim yılı sorunlarla başlıyor. Her şeyden önce büyük bir öğretmen açığı var. Bazı il ve ilçelerimizde ise ne öğretmen var ne de eğitim için hazırlanmış okul. PKK'nın engelleme girişimleri ve eylemleri yüzünden yine çocuklarımız eğitimsiz kalacaklar. Devletin de gerekli hazırlıkları zamanında yapıp okulları eğitime hazırladığı söylenemez. Özetle söylersek AKP iktidarı ve saray iradesi her konuda olduğu gibi eğitimi de bir büyük çıkmazın içine sokmuş.

Bilimsel eğitimin yerini çağdışı uygulamalar almış. Okulların neredeyse tamamına yakını İmam Hatip Liselerine çevrilerek bir anlamda eğitim bitirilmiş dersek abartmış olmayız. Öğretmen açığı ise zaten korkunç boyutlardaydı, Feto tutuklamaları ve görevden almaları ile birlikte iyice tavan yapmış. Sürdürülen cadı avı sonucu önüne gelen öğretmeni iktidar görevden uzaklaştırdığı için ayıklamanın ne kadar süreceği belirsizleşmiş. Yeni atamalarsa zamanında yapılamayarak yeni öğretim yılına yetiştirilememiş.

Ne söylüyordu iktidar? İlk ders; "15 Temmuz Milli İrade ve Demokrasi" olacak. Bugün bu ders okullarda nasıl verildi ya da verilecek bilmiyoruz ama önemli bir şey var ki o da milli irade denile denile ortada milli iradenin tozunun bile kalmamış olmasıdır. Her şeyden önce AKP ve sarayın milli irade tanımlaması sorunludur. AKP ve saraya göre milli irade demek oy yüzdesi olarak hangi pati en çok oy almışsa onun borusunun öttüğü bir yönetim demektir. Diğer partilere ve hatta mecliste temsil edilemeyen partilere verilmiş oyların milli iradeyle hiç mi hiçbir ilintisi de yoktur, milli iradeden de sayılamaz. İşte bu yüzdendir ki, AKP 14 yıllık iktidarı döneminde hukukun üstünlüğü anlayışını bir yana bıraktı. İktidarı bağlayan yasaları birer ikişer değiştirerek yargıyı neredeyse kuşa çevirip raptı zapt altına aldı. Faşizan bir anlayışla yurttaşlar hak ve özgürlüklerinden oldular. Haksız tutuklamalar, baskılar, yıldırma girişimleri yaşamın her alanına sıçradı. İşçiler, emekçiler haklarını arayamaz, örgütlü bir davranış sergileyemez oldu. İktidarın yürüttüğü politika yüzünden bütün komşularımızla ilişkilerimiz bozuldu. Yanı başımızda yaratılan savaş ortamı yüzünden komşu ülkeler kana ve gözyaşına bulanırken, Türkiye'de izlenen bu politikanın ceremesini çekmek zorunda kaldı. AKP ve sarayın yanlış politikası yüzünden ülkemiz dinci terör örgütlerinin cirit attığı yer haline geldi. Dünyanın her tarafından gelen ipten kazıktan kopmuş caniler Türkiye üzerinden Suriye'ye geçerek insanlık dışı cinayetler ve katliamlar gerçekleştirdiler. Bu yapılar iktidar tarafından her anlamda desteklendi.

Dolayısıyla demokrasinin olmadığı ülkede kapımızı kaçınılmaz olarak dış güçlerin oyuncağı konumunda olan Fethullahçı darbe çaldı. İşte bu darbeyi kendisi için Allah'ın bir lütfu olarak gören iktidar sonuna kadar lehine çevirme girişimlerinde bulunarak yoluna devam etmekte, bildiğini okumayı sürdürmektedir. İktidar ve saray ülkemizdeki eğitimin büyük ölçüde içine etmiştir etmesine de eğitimi bile kendi ideolojisine alet etme bakımından kural tanımaz bur uygulama içindedir.

Neymiş efendim?

Okulların ilk açıldığı gün yani bugün ilk ders; "15 Temmuz Milli İrade ve Demokrasi" dersiymiş. Milli iradeden ne anlaşıldığını yazdık. Demokrasi anlayışının ne olduğu da bütün çıplaklığı ortada. Bu durumda okullardaki ilk dersin bir anlamı olacak mıdır sizce? Bizce eğitim böyle başladıysa vay o eğitimin haline ki ne vay!

Daha önce bu sözler söylendiğinde bizler de Aziz Nesin'in yazdığı Kemal Sunal'ın oynadığı 'Zübük' filminden söz etmiştik.

Bu da bir ders, hem öyle bir ders ki herkesin yaşamı boyunca yaşamını etkileyecek olan bir ders…

Çocuklar haydi okula…

Zil çaldı.

Ali Okula koş!


TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN "HER GÜN" BAŞLIKLI ÖNCEKİ YAZILARI


ANA SAYFA