turgutkocak2009@hotmail.com

GENEL BAŞKANIMIZ TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN YAZILARI

"HER GÜN"


TERÖR SALDIRISI

TURGUT KOÇAK (GENEL BAŞKAN)

11 ARALIK 2016

Kimden gelirse gelsin, kimi ya da neyi hedeflerse hedeflesin terör bir insanlık suçudur, hiçbir şekilde de ne meşru bir yol olarak görülebilir ne bu eylemi gerçekleştirenlere karşı hayırhak bir tutum izlenir ne de tepkisiz kalınarak suskunluk içinde geçiştirilebilir.

Dün Beşiktaş - Bursaspor maçının bitiminin sonrasında gerçekleştirilen terör eylemi ile birlikte yapılan açıklamalara göre 2'si sivil, 27'si polis olmak üzere 29 yurttaşımız yaşamını yitirmiş 166 yurttaşımız da yaralanmıştır. Yaralılardan bazılarının ise durumunun ciddi olduğu söylenmektedir.

Bu eylemi hangi örgüt gerçekleştirmiştir açık bir bilgi olmamasına karşın okların PKK'yı gösterdiği dile getirilmektedir. Ve zaten PKK bu ve buna benzer birçok eylemi de gerçekleştirmiş bir örgüt olduğu için tabi ki de şaşırmıyoruz.

Burada üzerinde durmamız gereken bir başka konu ise iktidarın hemen her tür olayla ilgili basına zaman geçirmeksizin yayın yasağı koymasıdır. Bir iktidar düşünün ki, aklına ilk gelen şey yayın yasağı olmaktadır. Oysa bu ülkenin yaşananlarla ilgili bilgilenmeye gereksinimi çok ama çok fazladır. Bir düşünün; Aladağ'da tarikat yurdunda bir yangın çıkıyor, 11 öğrenci bir eğitmen yanarak yaşamını yitiriyor, 24 öğrenci ise yaralanıyor ve hemen arkasından da yayın yasağı getiriliyor. İsteniyor ki halk konu ile ilgili olarak bilgilenmesin, iktidarın ve tarikat ve cemaat çevrelerinin nasıl bir aymazlık içinde oldukları görülmesin. İstanbul'da yaşanan terör eylemine de getirilen yayın yasağı hiç kuşkunuz olmasın ki aynı anlayışların sonucu olarak getirilmiştir. Kimsenin ileri sürdüğü gibi ne kamuoyunda panik havası oluşmasını engellemek, ne bir yerlere karşı yapılacak operasyonların selameti ne de doğabilecek güvenlik boşlukları düşünüldüğü için yayın yasağı getirilmiş değildir.

15 yıldır AKPve saray iktidarı işbaşındadır. Bugün bu iktidarın işbaşına geldiği gün ile şu an içinde bulunduğumuz an itibari ile terör eylemlerindeki önlenemez artış oldukça düşündürücüdür. Bütün bu gerçekler ise göstermektedir ki, AKP ve saray iktidarı ekonomik, sosyal ve siyasal pek çok konularda olduğu gibi terör eylemlerinin önlenmesinde de yaya kalmış ve hatta azdırmış bir iktidardan söz etmek gerekir. Olay ve olguları ele aldığımız zaman bu iktidarın bir gün bile iktidarda kalmaması yaşamsal bir hale gelmiştir. Bununla birlikte AKP ve saray iktidarı sanki ülke güllük gülistanlıkmış gibi davranmakta bir başkanlıktır tutturmuş kendi geleceklerini garantiye almak için ülkenin bütün gündemini almaktadırlar. Bu kervana MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin katılmasını ise asla ama asla unutmamalıyız. Ortada parlamenter sisteme kurulmuş bir tuzak söz konusudur. Bu tuzağın ise sorumluları bütün ülkeyle alay edercesine kötü amaçları için her yolu denemektedirler. Bu bağlamda anayasa değişiklikleriyle ülkeyi oyalayan bu siyasi mevtaları bir an önce ülke yönetiminde uzaklaştırmak ve demokrasi cephesinde buluşarak bunlarla mücadele etmek görevimiz olarak önümüzde durmaktadır.

Dün İstanbul'da yaşanan insanlık düşmanı bu terör eylemini salt her zaman olduğu gibi kınamakla yetinemeyiz. Yukarıda yayın yasağına özellikle karşı olduğumuzu yazdıysam bunun bir nedeni vardır. Çünkü halk ister PKK, ister IŞİD, ister başka bir örgüt tarafından gerçekleştirilsin terör eyleminin içyüzünü görüp hep birlikte karşı çıkması için bilgilenmesi, yetmez; terör eylemine yönelecek yapıların soluğunu kesmesi gerekir. Bu yüzden de yığınlar duru bir bilgi ile bilgilendirilmeli terör eylemini gerçekleştirenlerin yığınsal kıskacıyla kıpırdayamaz hale getirilmeleri halkın doğru bilgilendirilmesiyle olası olduğu için baskıcı ve faşizan yönetimlerin başvurduğu yasakçı kafa terk edilmelidir.

Uzatmayalım; İstanbul'daki bu terör eylemini şiddetle ve nefretle kınamaktayız. Türkiye Sosyalist İşçi Partisi ve Devrimci Halk partisi olarak buradan bir kez daha ilan ediyoruz ki terör bir insanlık suçudur, bu suçu işleyenler her kim ya da kimler olursa olsun tartışmasız halk düşmanıdırlar.

Bu nedenle; yaşamını yitirenlere başsağlığı, yaralananlara da bir an önce sağlıklarına kavuşmalarını diliyoruz. Unutmayalım ki, kendileri karanlık olanlar, karanlık terör eylemlerini önleyemezler.

Bunlar, olsalar olsalar karanlık terör eylemlerinin gölgede kalmalarına fırsat verirler ve onları sadece ve sadece cesaretlendirirler.