turgutkocak2009@hotmail.com

GENEL BAŞKANIMIZ TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN YAZILARI

"HER GÜN"


KILIÇDAROĞLU VE BAHÇELİ GÖRÜŞECEK

TURGUT KOÇAK (GENEL BAŞKAN)

17 OCAK 2017

Hepinizin bildiği gibi anayasa görüşmeleri sırasında tedirgin tedirgin oturdu Bahçeli. Hakkını yemeyelim bir kez de güldüğünü gördük. Bu konuyu basın konu yapıp duyurdu. Sanırız o zaman Bahçeli şu CHP'li bilinmeyen vekilin AKP'li vekili ısırdığının söylenmesinden kaynaklı olacak o gülme de. Sonrasında sisli bir yüz, yüzün gerisinde ne düşündüğü anlaşılmayan an an görüntüler.

Hepinizin bildiği gibi durup dururken tıpkı hidayete ermiş gibi başkanlık konusunun meclise getirilmesini istemişti de Bahçeli hepimizi şaşırtmıştı. Bana niye şaşırdın ki Bahçeli'den beklemiyor muydun diye sorabilirsiniz. Bekliyordum elbette de başkanlık konusunda kendisinin ve MHP'li bazı milletvekillerin konuşmalarını dinleyince hani sonuçta 180 derece tersine dönünce yine de şaşırıyor insan işte.

Sanırız mecliste anayasa değişikliği oylamasının bir sakata geleceği düşüncesi AKP ve sarayı korkuttuğu kadar Bahçeli'yi de korkutmuş olmalı. Bu yüzden de MHP'li milletvekillerinin her halleri yakından izlendi. Olumsuz gelişmelerin olabileceği sezildiği için de Bahçeli; milletvekillerini eğer oylamada 330'un altına düşülürse tehdit için erken seçimi işaret etti. Erken seçim tehdidi ile kaç kişi vereceği oyu değiştirdi bilemiyoruz ama erken seçimde olsa, zamanında yapılan seçimde olsa Bahçeli'nin MHP'sinin ve onun arkasından giden milletvekillerinin yazgısı çok da değişmeyecek. İlk seçimde Bahçeli'nin MHP'si silinecek, Bahçeli'nin arkasından giden milletvekilleri de hem seçilemeyecekler hem de seçim bölgelerine gitmekte bile zorlanacaklar. Zorlanacaklar çünkü ortada seçim meçim olmamasına karşın bazı milletvekilleri şimdiden seçmenlerinin karşısına bile çıkamaz hale geldiler. Bu durumda Bahçeli ve Bahçeli ile birlikte davrananlara saray bir himmette bulunur da onları bir şekilde meclise sokar mı bilemiyoruz ama bundan sonra MHP'de işler kökünden değişecek.

Her neyse anayasa değişikliğinde Bahçeli'nin MHP'si kilit konumda ya, Bahçeli'nin MHP'si beklendiği kadar fire vermedi ve anayasa değişikliği oylamasının da birinci turu böylelik geçmiş oldu. Şimdi sıra ikinci tur oylamada. Bahçeli ise yine sıkıntılı. İkinci turda yol kazasına uğranılacağı korkusu var var olmasına da yine de durumunu koruyacağını düşünüyor, AKP ve sarayın hoşuna gidecek şikilde tutum ve davranışlarını devam ettiriyor.

Bütün bu yaşadıklarımız olup biterken Kılıçdaroğlu'ndan Bahçeli'ye görüşme teklifi geldi. Teklifi kabul eden Bahçeli'yi, AKP ve saray ne der korkusu mu sardı nedir, başladı CHP'yi topa tutmaya. CHP'nin meclisteki tutumundan söz etti, kürsü işgalini eleştirdi özetle CHP'ye bir salvo geçiverdi. Görüşmeyi kabul eden Bahçeli'nin bu tutumu yadırgandıysa da Bahçeli ortaklarına; tamam ben görüşüyorum ya, gördüğünüz gibi bu görüşmede CHP'ye pabuç bırakmam mesajı vermiş oldu.

Yarın anayasa değişikliğinin ikinci turu başlamadan Kılıçdaroğlu, Bahçeli görüşmesi de olmuş bitmiş olacak. Kılıçdaroğlu bu görüşmede ülkenin bekasının tehlikede olduğunu söyleyen Bahçeli'den bu tehlikenin ve zaruretin ne olduğunu bana da söylermisin mi diyecek yoksa rejim değişikliği anlamına gelen anayasa değişikliğine oy vermeyin, sonra altından kalkılamayacak diktatörlük rejimiyle mi karşılaşılacağını söyleyecek kestirmek zor. Her ne ise şunun şurasında görüşme saatlerine yirmi dört saat kaldı kalmadı, yarın ikinci tur oylamaya geçilmeden görüşmenin sonucunu da öğrenmiş olacağız da, bizler yine de Bahçeli'den bir umut beklenmemesi gerektiğini düşünüyoruz. Bahçeli'nin çevresinde kümelenen milletvekillerinden bazıları düşüncesini değiştirir mi doğrusu bundan da emin değiliz.

Bu saatten sonra binmiş bir alamete gidiyor kıyamete konumunda olan AKP ve saray iktidarı ile Bahçeli'nin MHP'sinin düşünce değiştireceğini sanmıyoruz sanmasına da konu halkın önüne geldiğinde bu oyunu oynayanlara dünyanın kaç bucak olduğunu göstermek de bizim boynumuzun borcu olmalı ve halkımızın anayasa değişikliğine HAYIR demesini sağlamak için kollarımızı sıvamalıyız ki AKP ve saray çevresi ile Bahçeli de Hanya'yı Konya'yı görsünler değil mi?