turgutkocak2009@hotmail.com

GENEL BAŞKANIMIZ TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN YAZILARI

"HER GÜN"


BEKA SORUNU MU? BAKAYA KALMAK MI?

TURGUT KOÇAK (GENEL BAŞKAN)

01 MART 2017

Bilindiği gibi Devlet Bahçeli bir beka sorunu uydurdu, arkasından da Recep Tayyip Erdoğan'ın başkan olması gerektiğine karar veriverdi. Bunun üzerine ivedilikle hazırlanan ve bütün anayasa maddelerini etkileyen 18 maddelik anayasa değişikliği mecliste 330 eşiği aşılarak kabul edildi ve halkın kabulüne sunuldu. Süreç içinde Bahçeli garip numaralara yattı. Numaralarından birisi; ülke bilinmeyen pek çok tehlikeyle karşı karşıyaydı ve bu tehlikelerin savuşturulması ancak ve ancak Recep Tayyip Erdoğan'ın başkan yapılması ile önlenebilirdi. İkincisi de AKP'nin 15 yıllık iktidarı sonucunda Türkiye var olmak ya da yok olmanın eşiğine getirilmiş artık beka sorunu yaşıyordu. Bahçeli attığı bu adımla birlikte ne büyük bir yanılgıya düşmüş olduğunu bilmediğini sanmıyoruz ama o yine de kendi koltuğunu sağlamda tutmak için sarayın kanatları altına sığındı ve kongre isteyen ve gerekli yasal işlemleri yerine getiren parti içi muhalefete geçit verilmemesi için yargı Bahçeli'ye görülmemiş bir destek sundu ve kongreyi yaptırmayarak Bahçeli'yi koruma altına aldı.

Bundan sonrasında artık Bahçeli, hazırlanan yeni anayasa değişikliğinin hem ortaya getirilmesine önayak olan hem de mecliste 330 eşiğinin aşılmasını sağlayan kişi olarak adı tarihin dişbudak göbeğine bir çivi gibi çakıldı. Halk oylamasında 'EVET' diyeceğini ve de 'EVET'inin arkasında duracağını her fırsatta dile getirdi. Dile getirmekle kalmadı, partisi elden giden Bahçeli o hırsla CHP'ye verdi veriştirdi ve CHP'yi PKK ve terör örgütleriyle birlikte davranmakla suçladı. AKP iktidarı ve saray iktidarının gözünde ise 'HAYIR' diyenler zaten teröristti. Maşallahı var Bahçeli her yönüyle bir güzel AKP'nin dümen suyuna girmiş neredeyse aynılaşmıştır. Ancak mızrak çuvala sığmazdı, AKP'nin foyasının ortaya çıkması uzun sürmedi.

AKP iktidarı ve saray bilindiği gibi Barzani ile iş tutuyordu. Bu yüzden de ballı kazançları terk etmesinin ne olanağı vardı ne de iktidar bu yönde istekliydi. Ne hikmetse Barzani Türkiye'ye çağrıldı. Ankara ve İstanbul Havaalanı'nda Kürdistan bayrağı göndere çekilerek karşılandı. Sonra da Binali Yıldırım görüşmesinde ise yine Kürdistan bayrağının orada bulunması önemli bir ayrıntı olarak dikkat çekti. Yoğunlaşan eleştiriler üzerine Binali Yıldırım partisinin meclis grubunda bayrağın asılma nedenini bir güzel anlattı. Bu açıklamanın arkasından da Bahçeli oklarını doğrudan iktidara yöneltmemekle birlikte parti grubunda ağır sözlerle bu tutumu eleştirdi. Eleştirirken de yok Erdoğan'ın bunlardan haberi var mıymış, havaalanına Kürdistan bayrağını kendini bilmez bir bürokrat mı astırmışmış dedi ve olup bitenleri "rezalet ve skandal" olarak nitelendirdi. Binali Yıldırım ise bu eleştirilere; "Kürdistan özerk bir yapıdır bayrağı var" diye yanıt verdi.

Bahçeli sözü buraya getirmişken havayı biraz daha sertleştirmesi gerekiyordu onu da hitap ettiği çevreye şirin gözükmek için hiddet dolu bir yüzle aktarıverdi. Öyle ya Yunanlılar adalara göz dikmişler, adaları da AKP iktidarı döneminde birer ikişer Yunan toprağı haline getirivermişlerdi. Kardak sorunu da yaşandı ve Yunanistan'la karşılıklı atışmalar bir anda tırmanıverdi. Bahçeli dede, ebe karıştırarak Yunanistan'a karşı da bir salvo atışı yaptı.

Eh bütün bunlar durup dururken yaşanmış sorunlar değildi. AKP iktidarının politikaları sonucu öyle bir noktaya gelinmişti ki gerçekten de denilebilirdi ki Türkiye, büyük tehlikelerin eşiğinde beka sorunu yaşıyor. Hele ABD Silahlı Kuvvetlerinin bir yetkilisinin PYD ve PKK ile ilgili açıklamasından sonra görüldü ki bölgede AKP'nin oynamak istediği rol Türkiye'yi getirmiş beka sorunu ile karşı karşıya bırakmıştı. Üstelik AKP ve saray iktidarının sürdürdüğü politika beka sorununu ortadan kaldırmak şöyle dursun daha da ağırlaştırıyor ve Türkiye'yi görülmemiş bir çıkmazın içine sürüklüyordu. Şimdi içine düştüğü bu yalan rüzgârının içinden Bahçeli nasıl çıkacaktı bilinmezdi ama iki gündür yaşadıklarımıza bakarsanız 'tarzan' gerçekten de zordaydı, bundan sonraki günleri daha da zorlaşacak ve Bahçeli ne yapacak hep birlikte görüp yaşayacağız.

Son söz; Olabilme olasılığı çok düşük çok düşük olmasına da bir olasılık sandıktan 'EVET' oyu çıkarsa siz o zaman görürsünüz beka sorunu neymiş.

İşte bizler bu yüzden 80 milyon kez 'HAYIR' diyoruz başaracağız da…