Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, yazı

turgutkocak2009@hotmail.com

GENEL BAŞKANIMIZ TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN YAZILARI

"HER GÜN"


1 MAYIS

TURGUT KOÇAK (GENEL BAŞKAN)

1 MAYIS  2017

Bugün yazımızı kısa tutacağız. Çünkü biraz sonra 1 Mayıs kutlamalarının yapıldığı her yerde 1 Mayıs'a katılmak için ilericiler, devrimciler, sosyalistler, emek yanlıları evlerinden çıkacaklar ve alanlara ulaşacaklar. Yüz binler hak ve özgürlükleri için haykıracak, demokrasi güçleri 'HAYIR' oylamasında olduğu gibi sessizce gerçekleştirdikleri dayanışmalarını bu kez alanlara taşıyıp daha da bir pekiştirecekler.

Bu yıl kutlanan 1 Mayıs kabul edilmeli ki her zamankinden çok daha zor koşullarda geçecek. Yapılan anayasa değişikliği ile ilgili oylama sonuçları ile AKP'nin örgütlediği çete organizasyonu tarafından sonuçlar değiştirilmiş ve 'EVET' oyunun önde çıktığı ilan edilerek Türkiye Cumhuriyeti'nin temeline dinamit konulmuştur. Dinamit konulmuştur diyorsak abartmıyoruz. Gerçekten de söylediklerimizin maddi temeli oldukça güçlüdür.

Kısaca değinmemiz gerekirse oylama sonuçlarının açıklanması ile birlikte harekete geçilmiş ve tek kişinin diktatörlüğü için düğmeye basılmıştır. Bundan böyle içerde yapılacak düzenlemelerle demokrasi güçlerine karşı yoğun bir sindirme hareketi yapılacak, devletin yapısı bu bağlamda dipten doruğa değiştirilecektir. Şimdiden TBMM'ye getirilmek istenen yasa teklifleri işin vahametini kısa zamanda gözlerimizin önüne serecek ve yargıdan milli eğitime, ordudan polise kadar devletin ana direkleri sayılabilecek ne kadar kurum ve kuruluş varsa aklaştırılıp AKP ve saray iktidarının emrine verilecektir. Bu gözü dönmüşlüğün yaratacağı tehlikeleri bir bir saymaya bile gerek yoktur. Eğer AKP ve saray iktidarının atmak istediği adımlar engellenmez ise Türkiye ortaya çıkacak faturanın sonucunu yarım asırda ancak silebilecektir. Çünkü olası tehlikelerin boyutları gerçekten de ürkütücüdür.

Bir diğer konu ise savaş senaryolarıyla ilgilidir. Yaşam bize öğretmiştir ki, bütün diktatörlükler kendilerine savaşı vazgeçilmez bir malzeme olarak görmüşlerdir. Bu yüzden de Türkiye'nin karşılaşabileceği düşük yoğunluklu savaştan büyük ölçekli savaşa doğru bir tehlike her an kapımızın önündedir. Bu noktaya nasıl geldiğimize de burada değinmenin fazladan bir önemi yoktur. Bu işin mimarları hiç kuşkunuz olmasın ki Turgut Özal'dan başlayan Recep Tayyip Erdoğan'la tavan yapan politikalardır. Bu politikalar nedeniyle Recep Tayyip Erdoğan içeriye yönelik savaş söylemlerini dile getirirken nasıl "bir gece ansızın gelebiliriz" diyorsa Amerika'ya yani Trump'a stratejik ortak olduğumuzu sık sık anımsatmakta bir sakınca görmemektedir. Oysa bugün Türkiye'nin karşı karşıya bulunduğu tehlikenin adım adım örülmesi tam da ABD ile birlikte sürdürülen politikaların sonucudur. Bugün sınırımızda ABD zırhlı araçları fink atıyor ve PYD koruyuculuğuna soyunmuşsa bazıları unutsa bile bizler AKP ve sarayın politikalarını asla unutmamalıyız derim.

Ülkemizde her şey şaka gibi. Şaibeli bir sonuçla tek kişilik yönetme hakkını kendinde bulan Recep Tayyip Erdoğan'ın karşısında daha fazla ya en az %50 bir güç bulunduğunu kimse ama kimse aklından çıkarmamalıdır. Bu yazıyı yazdığımız sırada Recep Tayyip Erdoğan Hindistan'da görüşmelerde bulunmaktadır. Beraberinde götürdüğü vurguncular güruhu ile sözde karşılıklı iş çevreleri görüşmeler gerçekleştirecekler. Sonuçları bir işe yarar mı diye aklınızdan bir soru geçiyorsa söyleyelim; şimdiye kadar Erdoğan'ın ayak basmadığı yer kalmamış olmasına karşın getirdiği yarar neyse bu gezinin yararı da o kadar olacaktır.

Bu iktidarın içerde İslamlaştırılan kurum ve kuruluşlarla, dışarda savaş tehlikesinin yoğunlaşması ile ülkemizin başına açacağı belalar böyle giderse göreceksiniz görülmemiş boyutlarda olacaktır. Hele de TSK'nın başına bir de İslam sözcüğü getirilirse var ya siz o zaman görün hengâmeyi…

Bugün bütün olumsuzluklara karşın yine de 1 Mayıs'tır.

İşçini ve emekçinin BİRLİK, MÜCADELE VE DAYANIŞMA GÜNÜ 1 MAYIS!

1 MAYIS KUTLU OLSUN.

TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN "HER GÜN" BAŞLIKLI ÖNCEKİ YAZILARI

ANA SAYFA