Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, yazı

turgutkocak2009@hotmail.com

GENEL BAŞKANIMIZ TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN YAZILARI

"HER GÜN"


AKIL HOCALARI

TURGUT KOÇAK (GENEL BAŞKAN)

02 MAYIS  2017

Bazı çevreler harekete geçti. Halk oylaması sonuçlarını sineye çekmiş ve bir güzel de yenilgiyi kabul etmiş olarak akıl üstüne akıl veriyorlar. Neymiş efendim Recep Tayyip Erdoğan'ın karşısına öyle bir kuvvetli adayla çıkmalıymışız ki ancak o adayla yarışabilirmişiz Recep Tayyip Erdoğan'la. Bu gibi kimseler aslında bu sözlerle ortaya çıktıklarında bile Recep Tayyip Erdoğan'ın değirmenine su taşıdıklarının farkında bile değiller. Karşımıza öyle bir Erdoğan dikiyorlar ki kimse onun ne kariyerinde ne de onu yenebilecek güce sahipler. Bu yüzden de geçmişler karşımıza abidik gubidik isimler önerip duruyorlar.

Bunlardan birisi de kuşkusuz Deniz Baykal. Çünkü daha ortalık bile durulmamışken koşmuş televizyona kimin aday gösterileceğinden dem vurup duruyor. Eğer Kılıçdaroğlu aday olacaksaymış çıkıp aday olacağını açıklamalı, aday olmayacaksa partiyi kongreye götürmeli, kim aday gösterilecekse partinin başına da o geçmeliymiş.

Her şey olağan gözüküyor ancak yine de işin içinde düşündürücü şeyler var. Düşündürücü şeyler var; çünkü CHP halkoylaması sonuçlarını tanımadığını ilan etmiş ve yasal olarak denenecek ne varsa denemeye karar vermiş. Bu kararın içinde AİHM'e gitmekte var. Bunların hiçbiri önemli değilmiş gibi gösterilerek oldubittiye getirilen Recep Tayyip Erdoğan'ın konumu olağanlaştırılmak isteniyor. Daha da önemlisi CHP parti içinde bu sonuçları ayrıntılarıyla tartışmamışken daha bazıları baskın basanındır hesabı anlayışlarla kendini ortaya atıveriyorlar. Baksanıza Fikri Sağlar bile ağzında bir şeyler gevelemeye başladı. Saygısızlık öyle boyutlara çıkmış ki 'HAYIR' oylarının bu denli yüksek çıkmasında en büyük pay sahibi olan Kılıçdaroğlu bir kalemde geçiliveriyor. Bir önemli nokta daha var. O da Deniz Baykal'ın Abdullah Gül'ü onaylar tarzda konuşması. Gerçekten 'HAYIR' diyenlerin karşısına Abdullah Gül'ün çıkarılması demek bu blokta yer alanlara çok ama çok büyük saygısızlık olur. Bu yüzden de Deniz Baykal'ın böylesi savlar ileri sürmesi sessiz sedasız oluşmuş olan HAYIR Bloğu'nun paramparça olması anlamına gelir ki umarız CHP'liler bu akla hizmet edip böyle bir öneri ile toplumun karşısına çıkmayı düşünmezler.

Biz sosyalistler CHP'nin kongresini ya da iç işleyişini dizayn edecek değiliz. Kongre yaparlar, kimi getirirlerse toplumun karşısına da o adaylar çıkarlar. Ancak bu halk oylamasında CHP'ye önemli sayabileceğimiz artılar getiren bir Kılıçdaroğlu varken CHP boşu boşuna iç hesaplaşmaya girmemeli, HAYIR Bloğu'nda yer alanlarla ilişkisini ise 'HAYIR' oylamasında yer alan bloğun bileşenlerinin nitel ve nicel güçlerini dikkate alan ve ona göre bir anlayışla ortaya çıkmalıdır. Örneğin Kılıçdaroğlu pekâlâ cumhurbaşkanı adayı olabilir ve cumhurbaşkanı yardımcılarını da HAYIR Bloğu içinde yer alanların güçleri dikkate alınarak topluma deklare edilir. İşte o zaman HAYIR Bloğu dağıtılmadan ama hakkaniyet ölçüsünde 2019 Kasımında yapılacağı düşünülen seçimlerde Recep Tayyip Erdoğan'ı ve partisi AKP'yi yenilgiye uğratacak bir güce her zaman için erişmek bir yanan ezip geçebilir de.

Türkiye Sosyalist İşçi Partisi olarak CHP'nin HAYIR Bloğu içinde yer alan güçlerle başlatmak istediği görüşmeler önemlidir. Bu görüşmeler süreç içinde güç dengelerini de ortaya çıkaracağı için kim ya da kimlerin cumhurbaşkanı yardımcısı olacağına herkesin içine sinecek denli şekillenmesine kaçırılmaması gereken bir fırsatı sunmuş olur ki, ileride oluşturulacak bakanların içinde kimlerin yer alacağına kadar işleri programlamak olasıdır.

Bugünlerde bilinçli olarak çeşitli çevrelerden akıl hocalığına soyunanlar var. Bunların hiç kuşku yok ki en tehlikesi de CHP içinden pompalanan gereksiz çıkışlardır. Bu nedenle eğer HAYIR Bloğu ciddiye alınıyorsa ki alınmalıdır, CHP başta olmak üzere gerçeklere dayanan bir hakkaniyet üzerinden yürünmelidir. Böyle düşününce de Kılıçdaroğlu üzerinden çalışmaları örgütlemek yerinde bir davranış olur. Yoksa kimsenin içine sinmeyeceği bir adayı zorlamalarla ortaya çıkarıp HAYIR Bloğu'na dayatılmaya kalkışılırsa daha bizler daha çok Recep Tayyip Erdoğan'ı efsaneleştirmek isteyenlerin palavralarıyla oyalanır dururuz.

Bugünlük bu konuda söyleyeceklerim bu kadardır. Gelişmelere göre TSİP olarak düşüncelerimizi her fırsatta ortaya koymaya devam edecek ve dinci, gerici, faşist Bloğun yenilgisine zemin hazırlayacak çalışmaların içinde yer almaya devam edeceğiz.

Bakalım göreceğiz, yolsuzluğu, hırsızlığı, her türlü alavere dalavereyi mubah sayanlar mı kazanır yoksa bizler mi?

Bilinsin isteriz…

TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN "HER GÜN" BAŞLIKLI ÖNCEKİ YAZILARI

ANA SAYFA