Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, yazı

turgutkocak2009@hotmail.com

GENEL BAŞKANIMIZ TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN YAZILARI

"HER GÜN"


VE KATAR BUNALIMI

TURGUT KOÇAK (GENEL BAŞKAN)

06 HAZİRAN  2017

Bilindiği gibi ABD her aşamada İran'a karşı tuzak politikalar peşinde. Çünkü İran, ABD'nin Ortadoğu politikası için engelleyici bir güç olarak görülmektedir. Öyle ya birdenbire bölgedeki Sünni Blok'un bir araya gelip Katar'la her anlamda ilişkilerini kesmeye yönelik açıklama ve girişimleri hiç kuşku yok ki, bizler için şaşırtıcı olmamıştır. Katar'a karşı tutumlarını sert bir şekilde açıklayan ülkelere bakıldığında hemen tamamı için olumlu şeyler söylemenin olanağı yoktur. Bu ülkelerin ilişkilerini askıya alma açıklamalarının nedeni ise insanı güldürmektedir. Çünkü bölgede Katar ne kadar terör örgütlerine yardım ve kaynaklık etmişse onun belki de beş fazlasını Suudi Krallığı yapmıştır. Bu yüzden de bu bahane sadece ve sadece İran'a yönelik ABD'nin isteği üzerine bazı adımların atılacağı sinyalidir.

Hem sözü geçen ülkeler için Katar küçük bir lokma olarak da görülebilir. Daha da önemlisi Katar'la AKP ve saray iktidarının arasının iyi olması nedeniyle de Katar'a yönelik yaptırımı aynı zamanda da AKP ve Recep Tayyip Erdoğan'a karşı da yaptırım olarak görülebilir. Çünkü AKP iktidarı için Katar sıcak para kaynağı sayılır. AKP ve saray iktidarıdır ki Katar'la iyi ilişkilerinin sonucu al gülüm ver gülüm içindedir. Eh durum bu olunca da Katar'a yönelik haberlerin gelmesiyle birlikte bizimkilerinin de eteği tutuşmuştur. Bu yüzden de hükümet bir yandan, Sayın Erdoğan bir yandan teyakkuz halindedir.

Yaşananları bunalım olarak değerlendiren iktidar hemen harekete geçmiş, Sayın Erdoğan telefon trafiğine başlamıştır bile. Niye bu denli telaşe kapıldıklarını anlamak zor değildir. Ancak öyle sanıyoruz ki Sayın Erdoğan'ın bu telefon trafiği de bir işe yaramayacaktır. İşlerin bu noktaya çekilişinin mimarı kuşkusuz Katar'a karşı açıklama yapan 7 ülkeden herhangi birisi değildir. Bu konuda ipler sonuna kadar ABD'nin elindedir. Üstelik bölgeye Trump'un gitmiş olmasını da iyi okumak gerekiyor.

Birlikte açıklama yapan 7 ülkenin hemen hiçbirisi de istikrarlı ülke olarak görülmemelidir. Bir ikisi hariç hangisine bir fiske vursanız yerle yeksan olacak özelliklere sahiptir. Bu anlamda Katar'da yaşananlara baktığımız zaman her şeyi kolaylıkla anlayabiliriz. Şu an Katar'daki tehlikeyi gören insanların yönetim mönetim dinlemeyip işi yağmalara kadar götürmeleri de söylediklerimizi doğrulamaktadır. Mevcut emirlik ve krallıkları canı gönülden destekleyen yığınlar da söz konusu olmadığı için tepedekiler soygun ve vurgunlarını bugüne kadar içerde yoğun baskı ile başta ABD olmak üzere emperyalistlerin desteği ile devam ettirmişlerdir. Bu yüzden de bölgede başlayacak bunalım hemen hepsini domino taşı gibi sarsacak özelliktedir. Şu anda bazıları ayakta ve varlık olarak kendilerini ifade ediyorlarsa ABD'nin işine gelen bir politika izledikleri içindir.

Dedik ya, burada asıl kurulmak istenen tuzak İran'adır. İran ise sözüm ona devletmiş gibi davranın ABD ve emperyalizmin hükmünde ülkelerin oyunlarına pabuç bırakacak bir ülke olmadığından göreceksiniz olup bitenlerden en çok etkilenecek ülke bizim ülkemiz olacaktır. Bugün Katar nüfusu yoğunluklu olarak Arap bile değildir. Dünyanın bütün Müslüman ülkelerinden gelen ve buralarda petrol şeyhlerine sadece hizmet eden bir nüfus söz konusudur. Katar'da petrolü ve bir de yüksek binaları saymazsak Katar çürük bir ağaçtan öte bir şey değildir.

Şu an kendilerini her anlamda güvende görmeyen Katar zenginlerinin paralarının büyük bir bölümü zaten dışardadır. İçerde olan paraları da kısa sürede dışarı çıkaracak mekanizmaları zaten vardır. Bu yüzden de postun pahalı olduğunu görürlerse Katar zenginleri ülkelerini talan edip yüzüstü bırakıp kaçmamaları için de hiçbir neden yoktur. Zaten Katar zenginlerinin çoklarının Türkiye'de mülkler ve araziler satın aldığı da bilinmeyen bir şey değildir. Uzun zamandır ülkemizde bu konular geniş çevrelerin her fırsatta tartışıp konuştuğu şeylerdir. Belki de kim bilir ta ABD'de tutuklu Reza Zarrab'ı oradan da AKP'nin eski bakanlarını ve şu anki yöneticilerini bile çok yakından ilgilendiren sayısız yeni bilgi ve belgeler de ortaya çıkabilir. Tabi bu arada bir de Türkiye'nin Katar'da askeri üs meselesi vardı, o ne olacak şimdilik bilemiyoruz ama bildiğimiz bir şey varsa Türkiye'nin yöneticileri gerçekten de çok zorda kalacaklar çok. Bu yüzden de gelişigüzel dış politika izlemek neymiş, neye mal olurmuş gelişmeler durdurulamazsa göreceklerdir.

Bugün bazıları Katar'daki gelişmeler Türkiye ekonomisini etkilemez görüşündedir. Ancak %1 olarak buradan geldiği ileri sürülen paraların bir de üstü kara boya ile boyanmış olanları vardır ki işte asıl gürültü de oradan kopacaktır.

Bu arada Katar'a ait banka ve finans kuruluşları nelere sahne olur onu da izlemek gerekir.

Bilmem anlatabildim mi?

TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN "HER GÜN" BAŞLIKLI ÖNCEKİ YAZILARI

ANA SAYFA