Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, yazı

turgutkocak2009@hotmail.com

GENEL BAŞKANIMIZ TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN YAZILARI

"HER GÜN"


İKTİDAR NE DOYAR NE DE YALANDAN VAZGEÇER

TURGUT KOÇAK (GENEL BAŞKAN)

09 HAZİRAN  2017

AKP iktidarının ülke yararına gözettiği hiçbir şey yok.

Gözetiyormuş gibi yaptığı kimi yatırımlar ise o kadar kısa süreli ki onun sonucu da gelecek için tam bir yıkımı gündeme getiriyor. Kim nasıl elde ediyorsa olmayacak yerlere taş ocakları ruhsatı veriliyor. Bir de bakmışsınız ki bu ocaklar bölgeyi harabeye çevirmiş. O güzelim dağlar, tepeler kellik halinde kalıvermişler. Atılan dinamitler sonrasında yer altı suları olağan akış yönünü değiştirmiş. Çevre kirlenmekle kalmamış toz toprak nedeniyle çevrede bağ bahçe ya da arazi, orman, tarım alanları telef olmuş. Yine verilen maden arama izni sonucunda da olmayacak cennet köşelerimizin ölüm fermanı çıkarılmış. O güzelim ağaçlar kesilmekle kalmamış, doğada canlı cansız ne varsa işi bitirilmiş. Bütün bu adımlara sebep ise birileri köşe dönsün diye gerçekleştirilmiş.

Kentlerimiz yağmaya açılmış. Gözetilen rant kazancı nedeniyle çarpık yapılaşmanın dibine vurulmuş. Bir de bakmışsınız ki kentlerimizin akciğeri konumundaki yapılaşmaya yasak yerlerde siteler, çok katlı yapılar almış başını gitmiş. Öyle ki gelin giden bir kızın hem giderim hem ağlarım dediği gibi Çevre ve Şehircilik Bakanı bile en büyük vurgunun imara izin verilmesinden ortaya çıktığını söylemek zorunda kalmış. Güzelim koylarımızda ormanla denizin birleştiği yerlere göz dikenler bir yolunu bulmuşlar buraları ele geçirmişler, sonra bir de bakmışız ki o yasak denilen yerde çok katlı oteller yükselivermiş. Kasıtlı çıkarılan yangınlar sonrasında Tarım Orman Bakanlığı'ndan; "asla yapılaşmaya izin verilmeyecek" denilmesine karşın yine hatırlılar otellerini dikivermişler. Yani sizin anlayacağınız bezirgânlığı çok iyi bilen AKP iktidarının yöneticileri ülkeyi yağma Hasan'ın böreği haline getirmişler yiyip duruyorlar.

İktidar göz boyamada üstüne yok bir özelliğe sahip. Bir de bakmışsınız ki sanayi ile ilgili bir yasanın içine zeytin ağaçlarının kesilmesini koyuvermişler. Tam geçirecekler, meclisteki muhalefetin ve kamuoyunun tepkileri sonrasında geri adım atmak zorunda kalmışlar. Zeytin ağaçları ile ilgili yasa komisyona geri çekilmiş. Konu ile ilgili konuşan AKP Grup Başkanvekili Elitaş, yasayı yeniden getireceklerini yani yasadan vazgeçmediklerini söylüyor. Konuya dahil olar AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ise partisinin sözcülerine talimat vererek sanayicileri, belediyeleri ve zeytin üreticilerini doğru bilgilendirimine getirerek ve konuyu CHP'nin yanlış anlattığına vurgu yaparak CHP'nin etkisini ortadan kaldırın diyor.

Zeytin ağaçlarının ülkemiz ekonomisine ve sağlıklı beslenmesine ne büyük katkılar koyduğunu zaten konu ile yakından ilgililer her fırsatta dile getiriyorlar. Bu nedenle konunun bu yanını atlayarak AKP iktidarının ne büyük vurguncu bir iktidar olduğuna özellikle vurgu yapmamız gerekecek. Neymiş efendim sanayicilerimiz yatırım yapacaklarmış, eğer yapılan yatırımlar kamunun çıkarına iseymiş zeytin ağaçları kesilebilirmiş. Sanırsınız AKP iktidarı sanayi yatırımı yapacak da yer sıkıntısı çekiyor. Konuya zeytinliklerin dahil edilmesinde gerçekten de bir hinoğlu hinlik olduğu çok belli. Bilmem kaçıncı kez getirilen zeytin yasası bilinmeli ki boşuna değil.

Bizce bu iktidar ülkenin geleceğini karartıyor. Bu iktidar döneminde ülkemizde neredeyse tarım bitirildi denilebilir. Birileri para kazansın diye tarım ürünlerinde dışalıma bu denli kapı aralanması anlaşılacak gibi değil. Yeryüzünde gerçek bir altın değeri taşıyan hem de sonsuza kadar insanlığa yararlı olacak zeytin ağaçlarının sökülmesini gündeme getiren bu kafa kim ya da kimlere hizmet ediyorsa varın ötesini siz düşünün.

Sözün özü bu iktidar kolay kolay zeytine ağaçlarının sökülmesinden vazgeçmez. Bir yolunu bulacak bazı kurnazlıklarla yasayı yeniden meclis gündemine getirecektir. Bu yüzden de zeytin üreticileri başta olmak üzere bu ülkenin bütün vicdanlı yurttaşları uyanık olmalıdır. Baksanıza Aydın'ın Efeler İlçesi köylüleri de tıpkı Afyon İnköy kadınları gibi ayağa kalktılar. Kadınlar incir ve zeytin ağaçlarına sahip çıkarak yola inip Aydın Valisi ile görüşmeden dağılmayacaklarını söylediler. Kendileriyle görüşmeye gelen ilçe kaymakamına ise geçimlerinin incir ve zeytinden olduğunu, termal tesislerinin köylerinde incir, zeytin ve diğer tarım ürünlerini bitireceğin söyleyip bunlar elimizden giderse nasıl geçineceğiz diye şikayette bulundular.

Gördüğünüz gibi AKP iktidarı bir türlü doymuyor. Ülkenin talan edilmesinde son 15 yıldır oynadığı role baktığınız zaman neredeyse bütün Türkiye'nin dağı taşı dile gelmiş konuşuyor konuşmasına da AKP iktidarı her niyeyse göz boyamak için bir türlü yalandan vazgeçmiyor. Unutmayalım kendi ülkesine ve doğasına vurgun için tuzak kuranların ödeyecekleri bir bedel mutlaka olacaktır. Evet, bugünlerde ortalık Katar bunalımıyla toz dumandır ancak kimsenin de sonsuza dek halkımızı kandırmaya ve kafasına vurup lokmasını elinden almaya gücü yetmeyecektir. Güç kullansa da ülkenin emekçilerinin direnişlerini kıramayacaklardır.

Baksanıza neymiş?

Daha dün, Katar jandarma gücünü eğitmeye gidiyorduk, söz değişti şimdi Katar'ı korumaya gidiyormuşuz.

Mehmetçiğin kanını bu kadar ucuza pazarlayacak olanlar bilmeliler ki ülkemizin içine düşürüldüğü çıkmazının kat kat fazlasını kendileri yaşayacaktır biline…

TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN "HER GÜN" BAŞLIKLI ÖNCEKİ YAZILARI

ANA SAYFA