Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, yazı

turgutkocak2009@hotmail.com

GENEL BAŞKANIMIZ TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN YAZILARI

"HER GÜN"


HAMASETTE ÜSTÜMÜZE YOK

TURGUT KOÇAK (GENEL BAŞKAN)

12 HAZİRAN  2017

Bu ülkenin öğretmenleri ne çekiyor, dertleri nedir, aldıklarıyla geçinebiliyorlar mı, öğretmenlikleri birilerinin iki dudağının arasında mı yoksa bir garantileri var mı? Hemen her yıl değişen müfredatta verilen eğitim bilimsel mi yoksa hurafeden ibaret bir hale getiriliyor? Niye öğrencileri İmam Hatip Okullarına yönlendirmek için broşürlerde akla durgunluk veren teşvik edici şeyler yayınlanıyor. Neymiş efendim; imam hatip okullarından mezun olanlar polis ve asker okullarına daha kolay gireceklermiş. Öyle ya; din devleti başka nasıl kurulabilir ki, asker silahlı, polis silahlı. Binersin yurttaşının tepesine olur biter. Aslına bakarsanız soruları çoğalttıkça çoğaltabiliriz.

Öğretmen olmak ve atanmak için çocuklarımızın çekmedikleri ne kaldı? Okul kazanmak bir dert, okulu bitirmek başka bir dert. Haydi bitirdiniz, bu kez de atanmak dertlerin en büyüğü. Diyelim ki size konulan bütün engelleri aştınız, sonra gittiğiniz yerde can güvenliğiniz var mı? Ne yazık ki yok.

Batman'da terör saldırısı sonrası yaşamını yitiren gencecik kızımız Şenay Aybüke Yalçın'ın öyküsünü gazetelerde okurken içimiz acıyor. Gerçi Aybüke öğretmenden önce de, pek çok öğretmenimiz terörün kurbanı olmuştu olmasına da gelinen aşamada insanın isyan edeceği geliyor. Yukarıda da belirttiğim gibi öğretmenlere dünya dar ediliyor edilmesine de iş böyle acı bir olayla karşılaşıldığında bir başka hava estirilmeye çalışılıyor niyeyse? Bazı gazetelere bakıyoruz, onlar işin magazinel boyutlarıyla ilgileniyor. Yetkililerden ise hamaset dolu sözler işitmekten bizlere iyice gına geldi.

Aybüke öğretmenin içimizi sızlatan sesinden türküler dinledikçe hem canımız yanıyor, hem de hamaset dolu sözleri politika ve insan severlik olarak algılayanlara karşı kin ve nefretimiz daha bir artıyor. Sonra basında alyazması ile uğurlanışı bir başka mizansene çevrilmek isteniyor. Oysa yaşadığımız bu olayın öyle büyük sosyal nedenleri var ki değinseniz bir türlü, değinmeseniz her şey eksik kalacak. Gözlerden saklanmak istenen gerçekler birileri için nasıl kazanca çevrilir hesabıyla davranıldığından biz böylelerinin ülke ve ülkemiz için ne büyük tehlike taşıdıklarını ortaya çıkarmak istiyoruz. Aybüke öğretmenin yaşamını yitirmesi üzerinden hâlâ birileri halkımızın kafasını ütülemeye çalışıyor ya pes vallaha. Yok, şu kadar zaman içinde 10 binin üzerinde terörist öldürmüşüz de övünmesine dönüşüyor her şey. Bilmem anımsadınız mı, Recep Tayyip Erdoğan da bir konuşmasında bizden bir onlardan çok daha fazla kayıp olduğunu söylüyordu.

Şenay Aybüke Yalçın'ın yaşamını yitirmesinden sonra bir film şeridi gibi pek çok şey gözlerimizin önünden geçiveriyor da öfkemizi zor zapt ediyoruz.

İktidarın en önemli görevlerinden birisi de yurttaşlarının yaşam haklarını sonuna kadar gözetmek ve sağlamaktır. Ancak AKP iktidarının yaşam hakkı gibi konularda bile titiz davrandığına bir kez bile tanık olmuş değiliz. Bu iktidarın sözcüleri bir zamanlar muhalefeti eleştirirken muhalefetin Doğu ve Güneydoğu illerinde miting bile yapamadıklarını söyler, oralarda yoksunuz demeye getirirdi sözü. Tabi kendisi sözü geçen illerde miting'te yapar toplantı da, çünkü gidilen her yere bir ordu ile gidip miting yapmak kolaydır bunlar için. Geçen gün de Sayın AKP Genel Başkanı Erdoğan CHP Genel Başkanı'nı eleştirirken Hakkari'de size HDP miting yaptırdı diyordu. Yani? Yanisi şu; muhalefet bölgede miting yapamıyor ya saldırı riski var. AKP iktidarına gösterilen kolaylık bölgede muhalefete gösterilmediği bu yüzden de muhalefet zor miting yaptığı ya da yapamadığı için iktidar yetkilileri bunu eleştiri konusu yaparken ülkesinde iç güvenliği sağlayamayacak denli işbilmez ve beceriksiz bir iktidar olduğunu da niyeyse aklına bir türlü getirmek işine gelmiyordu.

Bugün yaşadığımız acıların nedeni bugüne kadar iktidar olmuş sağ iktidarlardır. Bu iktidarların biriktirdiği sorunlar AKP iktidarıyla birlikte öyle bir noktaya gelmiştir ki içinden çıkılması oldukça zordur. Şu an işbaşında olan AKP iktidarı döneminde sürdürülen politikalardır ki ülkenin geniş emekçi yığınlarını, işçisini, köylüsünü, bütün çalışanlarını yoksulluğun ve umarsızlığın içine itmiştir. Demokrasi rafa kaldırılmış, yığınlar susturulduğu için iç çekişme ve çatışmalar büyük boyutlar kazanmıştır.

İktidarın Suriye politikası ülkemizi dış tehditle karşı karşıya getirmiştir. Bütün bu gerçeklere karşın yine de ders alınmadığı için iktidarın bu aymaz politikalarının üstüne şimdi de bir Katar politikası eklenmiştir ki hiç kuşkunuz olmasın ki bedeli de ağır olacaktır. Oysa bu iktidar gerçekler ışığında davranıp tutum alacağı yerde halkın gözüne kül üfürerek hamaset dolu sözlerle işin içinden çıkabileceğini sanmaktadır. İşte bu yüzdendir ki bu iktidarın politikaları sayesinde daha çok Şenay Aybüke Yalçın öğretmenleri ve ülke evlatlarını yitirecek ve içimiz yanmaya devam edecektir.

Her şey bu kadar ortadadır, bu kadar açıktır.

TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN "HER GÜN" BAŞLIKLI ÖNCEKİ YAZILARI

ANA SAYFA