Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, yazı

turgutkocak2009@hotmail.com

GENEL BAŞKANIMIZ TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN YAZILARI

"HER GÜN"


SÖZDE SAYGI VE AHLAK KUMKUMALARI

TURGUT KOÇAK (GENEL BAŞKAN)

31 AĞUSTOS 2017

Çanakkale'de yapılan ADALET KURULTAYI'nın ikinci günü akşamından sonuna kadar oradaydım. Günlük olarak sürekli gelip gidenlerle yoğun bir insan seli oraya aktı. Elbette böylesine büyük bir organizasyonda eksiklikler olabilir ve de bazı arkadaşlarımız eleştire'debilirler. Ancak benim gördüğüm düzenliliğe ve saygıya inanıyorum ki orada bulunan herkes tanık olmuştur. Bu gerçekleri görmek istemeyenler daha çok oraya AKP ve diğer gerici çevrelerin gönderdikleri jurnalciler olmalı. Bu yüzden de yandaş basında dillendirilen, kimi abartılı karalamaların orada hiçbiri yaşanmış değildir. Öyle ki orada bulunan güvenlik görevlileri jandarma ve polisler de bizim gördüklerimizi eğer bir art niyetli yaklaşımları yoksa kesinlikle görmüşlerdir. Etkinlik alanına girip çıkarken oraya gelenlerin güvenlik güçlerine yaklaşımlarını bile güvenlik görevlileri dile getirseler ne söylemek istediğimi Türkiye kamuoyu kesinlikler daha iyi anlayacaklardır.

Neymiş efendim, içki içilmişmiş. Kim nerede içmiş bilmiyorum ama oradaki etkinliğe yansıyan en küçük bir olumsuzluk bile söz konu olmamıştır. Güneş Gazetesi'nin attığı başlık ise gerçekten doğrularla ilintisi bulunmayan sadece ve sadece ADALET KURULTAYI'nı karalamaya yönelik beyhude çırpınışlardır. Aykut Erdoğdu Kemal Kılıçdaroğlu'nun çadırına gitmek istemiş de, sarhoş olduğu için güvenlik görevlisini dövmüş de bu kuyruklu bir yalandır ve karalamaların nasıl üst boyutlara çıkarılmak istendiğinin bir belirtisinden başka bir yaklaşım da değildir.

AKP ve saray iktidarının ülkeyi ne hale getirdiğini tartışma dışına itip ADALET KURULTAY'na yönelik saldırgan tutumlarla Gezi Gösterileri sırasında "camide içki içildi" diyenlerin zihniyeti aynıdır hiç mi hiç de değişmeden devam etmektedir. Bizler hepinizin bildiği gibi o zaman neler duymadık neler. Sayın Erdoğan'ın "türbanlı bacısı" yine bildiğiniz üzere bandanalı Gezi göstericileri tarafından nasıl saldırıya uğradığını da bizzat kendisi söylemişti, asla unutmuş değiliz. Peki, sonra o kadar ağır suçlamalara karşın sonuç neydi? Tabiî ki de yalan ve iftira. Dolayısıyla da Çanaklle'deki ADALET KURULTAYI'nı karalayıcı ne kadar söz ve yaklaşım varsa bunların hepsi de aynı zihniyetin yaklaşımlarından ibarettir.

AKP'nin Parti Sözcüsü Mahir Ünal'ın çıkıp kurultayla ilgili karalamalı yaklaşımının küçücük bir değeri de yoktur anlamı da. Hele yandaş basının televizyon ve gazetelerde bir kaşık suda fırtına koparmalarını ise dikkate almaya bile değmez.

Kervana Atatürkçülük kisvesi altında katılan Aydınlık gazetesinin yaklaşımı da üç aşağı beş yukarı saray zihniyeti ile aynıdır. Orada birisinin Nur risalesi okuduğunu ileri sürerek başlık atan Aydınlık eğer gazetecilik yapacaksa oradaki resmin bütünlüğüne bakmalıydı. Eğer baksaydı inanıyorum ki cımbızla çekip aldığı, kimse o konuşan, o konuşmanın hiç mi hiçbir değerinin de olmadığını bütün gerçekliği ile görecekti. Ne ki, Aydınlık çevresinin ve de ortaya dökülen ve de hiçbir doğru eylemde yer almayan bazı internet kuşlarının yansıttığı saldırgan tutumları da iyi okumak gerekir. Gerçekte bu çevrelerin ilerici, devrimci ve sosyalist yapıların içinde beşinci kol görevi gördüklerini buradan rahatlıkla söyleyebilirim.

Bütün halkımız şunu bilmeli ki sosyalistlerin asli görevleri vardır ve de sosyalistler asla asli görevlerini bir an bile atlamazlar. Yine de bu konuya kısaca değinip geçmek istiyorum. Biz sosyalistler iktidar için mücadele ediyoruz ve sosyalizmin gerçek kurtuluş olduğuna döne döne vurgu yapıyoruz. Ancak iktidara giden yolda demokrasi mücadelesinin ne kadar önemli olduğunu da göz ardı edemeyiz. Çünkü yığınlar için demokrasi mücadelesi hem okuldur hem de bu mücadele sırasında yığınlar kendilerini eğitirler. Bu anlayışın dışında kalan yaklaşımsa BOLŞEVİK DEVRİM'in yüce önderi Lenin'in de söylediği gibi devrimin kitlelerin eseri olduğunun yadsınmasından başka bir şey değildir.

Bir başka önemli konu ise yönetemez ve bunalıma düşmüş egemen güçlerin başvurduğu faşist diktatörlüklerdir. İşte bu anda da demokrasi mücadelesi yaşamsallık kazanır. Geniş bir yelpazede yer alan demokratından komünistine kadar faşizme karşı demokrasi cephesini örmek ve faşist diktatörlüklerin karşısına öyle çıkmak zorundadırlar. Ülkemizdeki son gelişmelere baktığımız zaman gerçekler bütün çıplaklığı ile gözümüzün önünden bir film şeridi gibi geçmektedir. Böyle zamanlarda ya sekterlik yapıp bir kenarda oturur ya da faşizme karşı asgari birlikteliklerin içinde yer alırsın. Gerçekler bu denli açıktır, yaşam da bu denli dayatıcı ve öğreticidir. Yoksa dinci, gerici, şeriatçı ve faşist çevrelerin bilmem neyinde boncuk arayarak oraya dahil olmak için Mustafa Kemal Atatürk'ün de alet edilmesini kimse ama kimse yutmaz. Bu yüzden de Aydınlık çevresinin ipliğini pazara çıkarmak gerekir. Zaten yığınlar onların Beşinci kol görevini de yeterince kavramış bulunmaktadır.

Sonuç olarak, ADALE YÜRÜYÜŞÜ ile başlayan, Çanakkale'de ADALET KURULTAYI ile süren AKP ve saray iktidarındaki rahatsızlık kaşıntı boyutundan uyuzluk boyutuna gelmişse oturup düşünmek gerekir. Bir iktidar ki adaleti, hukuku, hak ve özgürlükleri yok etmiş, üstelik bu konu ile ilgili ağzını açmamakta fakat hak, hukuk, adalet arayışlarını ise diline dolayıp ağır hakaretlerini devam ettirmektedir. İşte bu konunun bu açıdan iyi düşünülmesi ve doğru yolda olunduğunun ayırdına varılması gerekir. İktidara ve tek adam yönetimine karşı mücadelenin ortak bayrağı çekilmiştir. Devamının da geleceğinden kimse kuşku duymamalıdır.

Bu yüzden Türkiye Sosyalist İşçi Partisi olarak bundan sonraki etkinlik ve mücadelelerin de içinde olacak geniş bir demokrasi cephesinin örülmesinde üstümüze düşen görevi yerine getireceğiz.

Bilin!..