Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, gülümsüyor

turgutkocak2009@hotmail.com

GENEL BAŞKANIMIZ TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN YAZILARI

"HER GÜN"


TARİHÇİLERMİŞ

TURGUT KOÇAK (GENEL BAŞKAN)

11 EYLÜL 2017

Kıçı kırık tarihçi bozuntuları AKP iktidarı ile birlikte eğitimin içine edilmiş olmasına karşın seslerini bile çıkarmaksızın bir kıyıda 15 yıldır sinip beklediler. Bunların hiçbirisi her konuda Osmanlı'ya özenen AKP iktidarı için tek söz bile etmedikleri gibi akıllarına gerçekleri ortaya dökmek bir kez bile olsun gelmedi. Bu tarihçilerin 600 yıllık Osmanlı İmparatorluğu'nu kronolojik olarak biliyor olmaları (çoğu da bilmiyor) çok da önemli olmamasına karşın, bunlar niyeyse bu kadar uzun süreyi ekonomik, sosyal, siyasal olarak bir kez olsun değerlendirip sonraki kuşaklara ders olması için küçücük bir çabada bulunmadılar. Bunlar daha çok padişahlar hangi tarihte padişah olmuş, baş kadınları kimmiş, kaç cariyeleri varmış, soy sop sülale ile ilgilendiler. Aynı zamanda da imparatorluğun önemli yerlerinde görev alanları da aynı anlayışla değerlendirip bizlere yıllarca tarih diye yutturdular. Niyeyse AKP her konuda ecdadımız diyerek gerici politikalarını gerçekleştirirken, "işte orada dur, Osmanlı İmparatorluğu hiç de sizin ileri sürdüğünüz gibi yerinilecek imparatorluk değildir, hatalarıyla sevaplarıyla gerçekler şunlardır" demek gereği bile duymadılar.

Niçin acaba?

Kendilerine tarihçiyim diyen AKP'lileri saymıyoruz. Çünkü onlar tarihçi marihçi değil, hurafelerin içinde debelenen karanlığın savunucuları. Ama susan bazıları var ki bizim sözümüz tam da onlar içindir. Bu kimseler iktidar karşısında susarken ana muhalefet partisi karşısında aslan kesilmiyorlar mı işte bizim de tepemiz bunun için atıyor. Şimdiye kadar Tarihçi Murat Bardakçı iktidarın Osmanlıyı göklere çıkarması ve cumhuriyeti yerin dibine batırması ile ilgili kalkıp dişe dokunur bir şey söyledi mi?

Söylemedi. Niye?

Çünkü iktidarın söylediklerine kalkıp bir şeyler söylemek o kadar kolay değildir, öyle ya adamlar devlet gücünü kullanır adamın dilini bağlarlar dilini.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisi tarafından düzenlenen EĞİTİM KURULTAYI'nda konuştu. Konuşma içeriğine baktığınız zaman sözlerinin neredeyse tamamı yerinde ve etkiliydi. Bu arada eğitimin öneminden söz ederken Osmanlı döneminde eğitime önem verildiğinde durumun nasıl önem verilmediğinde nasıl olduğuna dair kronolojik hatalar yapmış. Kimin hangi tarihte yaşadığı konusunda yanılgıya düşmüş ve yanlış zaman aralıklarından söz etmiş.

Eee durum bu olunca durur mu bizim tarihçilerimiz; hemen harekete geçmişler, üstelik de Kılıçdaroğlu'na ne söylerseniz söyleyin bir yaptırımla da karşılaşmak yok, Tarihçi Murat Bardakçı açmış ağzını yummuş gözünü. Kılıçdaroğlu'nun ne cahilliğini bırakmış, ne de eğitimden bir şey anlamazlığını. Bunu yaparken de üstün tarih bilgisini bir güzel ortaya koymuş. Bilmem kim şu tarihte yaşamışmış da, arada neredeyse 3 yüz yıl varmış da, hadi Kılıçdaroğlu cahil bilmiyormuş, ona danışmanlık yapanlar ve bu tarihleri önüne koyanlar kimlermiş de falan filan ver Allah ver.

Evet, Kılıçdaroğlu'na bunca sözü kolayca söyleyenler; bir kez olsun Recep Tayyip Erdoğan'a onca çam devirmiş olmasına karşın çıkıp da cahilliğinden şundan bundan dem vurabilmişler mi? Vuramamışlarsa niye vuramamışlar, Kılıçdaroğlu'na her şeyi kolaylıkla söylüyorlarsa nedeni nedir? Gerçekten de bilmek isteriz.

Tarihi kronolojik olarak bilmek genel bir bilgidir. Öğrenilmesi de hiç de zor değildir. Kalkar ezber edersin aklında tuttuğun sürece bu tarihleri anımsarsın. Olmadı google amcaya başvurur yine alacağın bilgiyi alırsın. Ancak tarihsel süreçlerin ekonomik, sosyal ve siyasal yorumunu yapmak çok daha önemli özellik gerektirir. Felsefe bileceksin, diyalektik bileceksin, bir dünya görüşün olacak, olacak oğlu olacak.

Bu yüzden de CHP'nin düzenlediği EĞİTİM KURULTAYI'nı değerlendirirken "hah tarih yanılgıları var, bu kurultay zaten ta başından sınıfta kalmıştır" demeyeceksin. Ortaya konulan konulara bakacak, bilimsel eğitimle ilgili okkalı sözler edilmiş mi, bu eğitim anlayışı uygulanırsa olumlu sonuçlar alınır mı alınmaz mı diye bakacaksın. Yoksa kurultayı gerçekleştirenlere "kara cahil" deyip çıkarak Recep Tayyip Erdoğan'ı ve Perinçekgilleri nasıl sevindiririm gailesine düşmeyeceksin. Eğer düşersen de analizini oturup adam gibi yapacaksın. Kim nerede ne zaman yaşadı tarih hatası var diye kurultayda dile getirilen onca bilgiyi ve emeği hiçe saymayacaksın.

Sorun yok, saya da bilirsin tabi. Ancak böyle durumlarda sana verilecek yanıtı da düşüneceksin. İşte ben söylüyorum. Siz tarihçi falan değilsiniz. Her biriniz küflü kitaplarınızın içinde birer sübhaneke ezbercisisiniz ki bunun da bilimle ilgisi yoktur. Bu yüzden de gelecekte tarihle ilgili adınız tarihçi diye geçtiği için olur da birisi çıkıp sizden yararlanmaya kalkarsa bir şey bulamayıp yazıp çizdiklerinizi bir kenara fırlatırsa şaşırmayın. Şaşırmayın; çünkü bilimsel bir eğitimden geçenler tarih sorgulamasını kesinlikle sizlerden farklı yapacaklardır buna inanın. Yok, tarihi salt kronolojik olarak incelemek isteyenler google amcaları dururken size niye başvursunlar değil mi?

Baksanız ya, sizin makalenize Vatan Partisi ve AKP'liler çok sevinmişler.

Kara cahil demişsiniz ya kara cahilliğin kara örtüsü biraz olsun kendi üstlerinden alındığını sanmışlar.

Sanrılılar ne olacak…