Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, gülümsüyor

turgutkocak2009@hotmail.com

GENEL BAŞKANIMIZ TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN YAZILARI

"HER GÜN"


ASGARİ MÜŞTEREKTE BULUŞMAK

TURGUT KOÇAK (GENEL BAŞKAN)

19 EYLÜL 2017

CHP bir kez daha yollara çıktı ve Ordu'dan Giresun'a yürüme kararı aldı. Dün başlayan yürüyüş bugün Giresun'da bitirilecek.

Yürüyüşün adı FINDIK YÜRÜYÜŞÜ. Her yıl fındık üreticileri bir hevesle fındık piyasasının ilan edilmesini ve ellerine geçecek paraların düşünü kurarlar. Piyasa açılır, bir de bakarız ki üreticilerin hevesleri kursaklarında kalmış, düşleri ise rüzgârların önünde savrulup gitmiştir. Fındığa verilen fiyat gülünesi bir fiyattır. Oysa piyasada işlenmiş fındığı fiyatının 60 liraları bulduğunu herkes bilir. Her ne hikmetse bu fiyat uçurumunu hiç kimse akıl edip de ne sorgular ne de üreticiler başta kimsenin "neden böyle oluyor" diye aklının köşesinden bile geçmez. AKP 15 yıldır iktidardadır, fındık üreticileri bu acı senaryoyu her yıl yaşarlar yaşamasına ya bir türlü akılları başlarına gelip de üretici düşmanı AKP'ye oy verilmemesi gerektiğin düşünmez, her seçimde giderler, çuval çuval oylarını AKP'ye vermekten asla vazgeçmezler. Zorlukları ve olumsuzlukları bu denli can evlerinde yaşayanlara bu gerçekte doğru yolu göstermezse ne gösterebilir hiç kafa yordunuz mu? Kafa yoranları zaman zaman dinledik, zaman zaman da yazdıkları yazıları okuduk.

Bu çevrelerin ortak paydası şöyle ortaya çıktı. Ortada doğru dürüst bir muhalefet olmadığı için üretici gidip oyunu her defasında kendisini iliğine kadar sömüren kimselere oy veriyordu. Bu yüzden de Türkiye'nin iktidar değil, muhalefet sorunu vardı. Bizler yıllardır bu ukala bilmişliği dinler dururuz. Oysa muhalefet ne kadar çırpınırsa çırpınsın değişen bir şeyin olmadığı görülür.

Bir örnek; son seçimlerde Ana muhalefet Partisi CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu çıktı, emeklilerin maaşına arttıracağını, yılda iki maaş da ikramiye vereceğini söylemedi mi? Söyledi. Peki, söyledi de değişen ne oldu, emekliler oylarını gidip CHP'ye mi attılar? Atmadılar elbette, eğer atmış olsalardı AKP kesinlikle iktidar olmaz, CHP ise birinci parti konumuna yükselirdi.

Şimdi ülkemizin her tarafında üreticilerin can evine ateş düşmüş gibi. Bu yüzden de üreticilerden yetersiz de olsa tepkiler yükselmeye başladı bile. Baksanıza fındık üreticilerinin tepki olarak bazıları bahçelerindeki fındıkları doğramaya bazıları da çuval çuval kuruttukları fındıkları fındık alıcıları 8 lira veriyor diye yakmaya başladılar. Sonuç değişir mi, bu tepkilerin sonrasında iktidar fındık üreticilerinin ağzına bir parmak bal çalar mı bilinmez ama ortadaki rahatsızlık da açıkça görülüyor artık.

Bu yüzden CHP, dün Ordu'dan başlattığı yürüyüşü bugün Giresun'da tamamlayacak. Kuşkusuz yürüyüş sırasında ve bitiminde bir bildirge ile de konuyla ilgili görüşlerini kamuoyuna açıklayacak. CHP'nin bu tutumundan iktidarın rahatsız olmadığı düşünülemez. İktidar ki bu tür konular gündeme gelmesin daha çok yine iktidarın gündeme getirdikleri konuşulsun ki iktidar ve saray kazançlı çıksın. Bu yüzden de Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere bütün iktidar ileri gelenleri kafalarına takmışlar Kılıçdaroğlu'nu verip veriştiriyorlar.

Kuşku yok ki CHP'nin bu tür eylemleri CHP'nin oy yüzdesinde sonucu değiştirmese de küçük bir kıpırdatma yaratabilir. Ne var ki Türkiye'nin içine düşürüldüğü konuma baktığımız zaman artan bu oy yüzdesi AKP'yi iktidardan uzaklaştırmak için yetmeyeceği gibi AKP ve saray iktidarı tarafından Türkiye'nin başına örülen çorabın da ortadan kaldırılmasını sağlamaz.

Bugün Türkiye hangi konuya elimizi atsak korkunç bir karanlığın içine itilmiş durumdadır. Dünden bugüne cumhuriyetin kazanımları olarak değerlendirebileceğimiz ne varsa sağ iktidarlar tarafından birer birer ortadan kaldırılmış, dinci, gerici ve faşist bir iktidar olan AKP iktidarı tarafından da tam anlamıyla yok edilmiştir. Bugün ülkemizde geniş halk yığınları en temel demokratik hak ve özgürlüklerini kullanamaz, kullanmaya kalkarsa da başına nelerin geleceği belli olmayan bir ortamı iliklerine kadar duyumsamakta ve yaşamaktadır. Bu nedenle demokrasi güçleri içinde gördüğümüz; demokrat, devrimci, ilerici, sol ve sosyalist solu kesinlikle demokrasi güçleri olarak bir araya getirmenin yaşamsal bir önemi ve gereği vardır. Yoksa CHP'nin değerli olarak gördüğümüz çabaları ne AKP'yi iktidardan göndermeye yetecektir ne de cumhuriyetin kazanımlarını yeniden elde etmemizi sağlayacaktır.

Bu gerçekler ışığında bir kez daha düşünürsek, bir araya gelmenin koşulu olarak gördüğümüz asgari müşterekleri açık açık belirtmemiz gerekecektir. Ancak o zaman yukarıda saydığımız politik yapılar asgari müştereklerde bir araya gelirler ve mevcut iktidarı iktidardan indirip yeni bir iktidar oluşumu gerçekleştirerek kazanımlarımızı yeniden kullanabilir hale getirebilirsek ki bu mümkündür, zaten asıl hedefimiz olan hedefe varmak için yürüyüşümüzü kesintisiz olarak sürdürebiliriz.

Bu gerçeklerin ışığında partimiz; Türkiye Sosyalist İşçi Partisi, asgari müştereklerinin ne olduğunu önümüzdeki günlerde açıklayacak ve bu yönde çabalarını devam ettirecektir.