Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, gülümsüyor

turgutkocak2009@hotmail.com

GENEL BAŞKANIMIZ TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN YAZILARI

"HER GÜN"


KAMBER GENÇTÜRK’Ü YİTİRDİK

TURGUT KOÇAK (GENEL BAŞKAN)

12 KASIM 2017

İnsanların doğumu kadar ölümü de olağandır. Olağandır, ancak kimilerini yitirdiğiniz zaman olağan karşılamak çok ama çok zordur.

Kamber Gençtürk bizim için her yönüyle çok değerliydi.

Yiğitliği, dürüstlüğü ve kararlılığıyla yeri doldurulamaz bir kardeşimizdi. Kendisi yurdışında görevliydi. Hastalandığını işittiğimde içim cız etti, yüreğim yandı. İbni-Sina Hastanesinde görmeye gittim. Yataktaydı, doğrulup kalkmaya çalıştı.Onca ısrarıma karşın yine de doğrulup yatağa oturdu.

Hastaydı, o yine de TSİP’in örgütlenmesi için neler yapılması gerektiğine kafa yoruyordu. Çok zayıflamıştı ama yüzündeki güneşli gülüş hiç eksik olmamıştı. O kadar inançlı konuşuyordu ki sanırsınız hemen kalkıp giyinecek hastaneden çıkıp çalışmalara başlayacaktı. Kendisi ile yüz yüze bu son görüşmelerim oldu.

Sonra taburcu oldu. Telefonla aradım Hacıbektaş’taydı. Yine rahatsızlanmış, ciddi bir müdahale daha geçirmişti. Doktorların yeterince ilgilenip bir an önce gerekli müdahalede bulunmadıklarından yakındı ve geç de olsa müdahale ettikleri için rahatladığını söyledi.

Üzülerek söylüyorum onun bir an önce ayağa kalkıp yapmak istediklerimizi birlikte yaşama geçiremedik. Ama ahdimdir Kamber Gençtürk’le konuştuklarımızın hepsini tek tek yaşama geçirmek için elimden geleni yapacağım. O şimdi aramızda olmasa da birlikte konuştuklarımızı gerçekleştirmek bana düşmektedir.

Her arkadaşın hele bu güzel bir yoldaşsa arkasından güzel sözler edilir çok da olağandır. Ama ben Kamber Gençtürk hakkında güzel sözlerin çok ötesinde şeyler söylemek isterim. Çünkü Kamber Gençtürk arkadaşımız değil güzel sözler çok daha güzelliklerle anılmasını hak eden bir arkadaşımız kardeşimiz.

Onu ilk 1988’in sonlarında cezaevinden çıktıktan sonra tanıdım. Parti içinde başlayan tartışmalarda Kamber ve arkadaşlarıyla hep birlikte davrandık. 3 Ocak 1993 tarihinde partiyi yeniden siyasal yaşama geçirmek için yaptığımız Genel Kurul’da da birlikteydik. Çalıştığımız süreç içinde sık sık evlerde buluştuk ve daha çok etkili neler yapabileceğimizi tartıştık. Bizim bu çalışmalarımızı daha çok Tarık Tuncay arkadaşımızın evinde buluşarak yapardık, çok da yararlı olurdu. Sonra Kamber Gençtürk arkadaşımız bir görev için yurtdışına gitti. Kendisiyle bu dönemde de ilişkimiz kesilmedi hep devam etti.

Kamber Gençtürk arkadaşımızın bana en son söylediklerini bugüne kadar ne yazdım ne de arkadaşlarımla konuyu konuştum. Bu konuyu etraflıca olmasa da Necdet Coşkun arkadaşla konuştuk.Şimdi Kamber arkadaşımızın vasiyet olarak söylediği bu sözleri yazmak zorundayım. Eğer yazmazsam onun bu isteğini yerine getirmemiş olurum ki bunu da asla yapmayı yerinde görmem.

Kamber arkadaşımız Tarık Tuncay, Hüseyin Kaygusuz, Adem yağız, Seher Tuncay ve Mamak civarında bugün parti çalışmaları içinde olmayan bazı arkadaşlarımızın çalışmalardan uzak durmalarını istemiyordu. O iyi olacaktı, ikimiz bu arkadaşlarımızla tek tek konuşacak ve birlikte yeniden eski günlerdeki gibi bir çalışma yürütecektik.

Kamber arkadaşımızın sağlığı düzelmedi. Dolayısıyla birlikte adı geçen arkadaşlarımıza gidip konuşamadık. Dolayısıyla iş bir kez daha bana düştü. Kamber’in sözünü ettiği arkadaşlarla konuşacağım ve kendilerine Kamber Gençtürk’ün vasiyetini bildireceğim. Eğer sağlığına kavuşsaydı birlikte yapacaktık.

Ne yapalım ki onu yarın 13 Kasım 2017 tarihinde Hacıbektaş’ta sonsuzluğa uğurlayacağız.

Anısı bizlerle yaşamaya devam edecek.

Anısı partimizle yaşamaya devam edecek.

Güle güle partimizin güneş gülüşlü delikanlısı.

Güle güle dost, omuzdaş, güzel yoldaş…

Üzgünüz hem de çok üzgünüz.