Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, gülümsüyor

turgutkocak2009@hotmail.com

GENEL BAŞKANIMIZ TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN YAZILARI

"HER GÜN"


TBMM’DE BÜTÇE GÖRÜŞMELERİ

TURGUT KOÇAK (GENEL BAŞKAN)

17 ARALIK 2017

TBMM’de bütçe görüşmeleri oldukça sert tartışmalara sebep oluyor. Özellikle CHP adına konuşan konuşmacılar AKP ve saray iktidarını köşeye sıkıştırdıkça sıkıştırıyor. Gerçekten de iktidarın 2018 yılı bütçesi içerisinde dikkate değer yeni bir şey göremiyoruz.

AKP ve saray iktidarının bütçesinde vurguncuların ve talancıların dışında kimsenin daha insanca yaşamasına yönelik en küçük bir ize bile rastlayamıyorsunuz. Bu bütçede işçi, emekli, memur, öğrenci, küçük üretici, Küçük esnaf kısacası yükü omuzlarına yüklemiş olan ülke yurttaşlarının hiçbirisi yok.

Aksine yurttaşların kuru ekmeğine göz dikilmiş, vergi adı altında bin bir kalemle halkın kanı emilmek isteniyor. Bütçenin neler getirip neler götüreceğine baktığınızda yabancı para kaynaklarına ve finans kuruluşlarına ödemek zorunda kalınan paralar nedeniyle ekonomi günden güne bataklığın içine itilmiş. Üretim yok, tarım batırılmış. İktidar kurtuluşu hemen her gün iğneden ipliğe zam bindirerek halkı üzüm gibi sıkıp şırasını çıkarmakta görüyor.

Özgürlükler kısılmış. Ülke OHAL’le yönetiliyor. Bu yüzden de alavere dalavere bir türlü ortaya çıkarılamıyor. Kamu kuruluşlarının harcamalarının denetimi mümkün olmadığı için malı kim nasıl götürüyorsa götürüyor, üstelik de malı götürenlerin işledikleri suçlar yanlarına kâr kalıyor.Yolsuzluğa batmış AKP’li belediyeler Recep Tayyip Erdoğan’ın iradesiyle istifa ettirilip görevden ayrılıyorlar. Böylece de yargı denetiminden kurtulup bir kenara çekiliyorlar.

Ayrılmayanlara ise tehdit hazır. Bunlar ya kanun önünden hesap verecekler ya da burunlarından fitil fitil getirilerek analarından doğduklarına pişman edilecekler. Bu yüzden de şimdiye kadar belediye başkanlarının içinden birisi çıkıp da “hodri meydan” diyemedi, diyemez de.

Ayrıca AKP cephesinde bunlar olurken CHP’li belediyelerde de aynı şeylerin olduğunu göstermek için iktidar CHP’li belediyelere de operasyon çekmeye başladı bile. Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi’nin görevden alınmasından sonra sırada diğer belediyelerin de olduğu söyleniyor. Bu konu ile ilgili en tepedeki muhterem konuşmaya başladı bile. Erdoğan’a göre sırada başka belediyeler de var ve sıra onlara da gelecek. Yani sizin anlayacağınız yargı margı hak getire.
Her şey Sayın Erdoğan’ın iki dudağı arasından çıkacak sözlere bağlı.

Daha önce de söyledik ve yazdık. AKP ve saray iktidarı her anlamda sıkışık durumda. Bu yüzden de şimdilerde Kudüs meselesine öyle bir sarıldılar ki anlaşılan bir süre de bu yolla rahatlatmak istiyorlar. Ancak bunların hiçbirisinin şovdan öteye gitmediğini ve de gitmeyeceğini iyi görüyoruz. Çünkü böyle dönemlerde İsrail’le ticari ilişkiler, krize girecekken aksine daha da artıyor. Yurdun her tarafında Cuma namazından sonra Kudüs mitinglerine koşanların aklına niyeyse bu soru hiç mi hiç gelmiyor. Mitingleri düzenleyenlerin Kudüs meselesini köpürtmekten öteye akıllarından bir şey geçirdikleri yok.

Yukarıda söyledik ya 2018 yılı bütçesi için AKP ve saray iktidarının hazırladığı mavallarla karşı karşıyayız. Ülkede eğitim çökmüş, dinci, gerici tarikat ve cemaatler eğitimin içinde fink atar olmuşlar. Eğitimin kalitesinin arttırılması için bütçede pek bir şey göremiyoruz. Öğretmen sayısı yetersiz, okullar yetersiz, var olan okullar ise dini eğitim yapılan medreselere dönüştürülmüş. Milli Eğitim Bakanı ne işe yarar inanın hepimiz çoktan unuttuk. Bütçeleri görüşülen ve kara delik haline gelmiş olan diğer bakanlıkların durumu da Milli Eğitim Bakanlığı’ndan farklı değil.

Ülke toprakları tarım için kullanılmaz hale gelmiş. Gelmiş, çünkü üretici ürettiğinin karşılığını alamıyor. İktidar Tarım ürünlerini budaya, samana kadar dışarıdan ithal eder olmuş.

Uzatmayalım; örtülü ödenekten harcamalar iki cenahta da artmış. Hem Binali Yıldırım’ın örtülü ödeneği hem de Recep Tayyip Erdoğan’ın örtülü ödeneği sürekli artıyor. Gerçekte bu paraların nerelere harcandığını bile bilen yok.

Bu durumları da göz önünde bulundurarak AKP ve saray iktidarının işini kolaylaştırmak için bir önerimiz var. Siz en iyisi Bütün bakanlıkların bütçesini örtülü yapın, yapın ki kimse size hesap soramasın, kimse sizi şu şu kalemlerde ne yaptınız diye sıkıştırmasın. Böylece hem siz iş yoğunluğundan kurtulursunuz hem deTBMM’de milletvekilleri sabahlara kadar kafa patlatıp kavga edip durmaz.

Nasıl iyi mi? Beğendiniz mi önerimi?

Aferin size. Beğendiniz…beğendiniz! Hadi yine iyisiniz iyi…