turgutkocak2009@hotmail.com

GENEL BAŞKANIMIZ TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN YAZILARI

"HER GÜN"


CANAN KAFTANCIOĞLU

TURGUT KOÇAK (GENEL BAŞKAN)

17 OCAK 2018

CHP’nin İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu oldu. Olur olmaz da AKP çevrelerinden öyle bir kampanya başlatıldı ki demeyin gitsin. AKP ve çevresinden gelen saldırıların kıymeti yok. İşin asıl olumsuz yanı eleştirilerin daha ağırının da CHP içinden geliyor olması. Aslında CHP’lilerin bu hallerine şaşırmamak elde değil. Niye derseniz; CHP içinden bazıları sanki olumlu bir şey söylüyormuş gibi Canan Kaftancıoğlu’nu dincilerin, gericilerin ve faşist görüşte olanların paramparca etmeleri için önüne atıverdiler.

Neymiş; Canan Kaftancıoğlu Gezi militanıymış. Kemal Kılıçdaroğlu kast edilerek “tencere yuvarlanmış kapağın bulmuş” gibi düzeysiz, içi boş eleştirilerle hem Canan Kaftancıoğlu’na hem de CHP’ye vurulmak isteniyor.

Önce CHP’lilere bir sözümüz var. Gezi göstericilerini AKP ve saray iktidarının nasıl gördüğünü bilmeyenimiz yok. Peki, siz de mi Gezi gösterilerine katılanları; hak ve özgürlüklerini savunanları eleştiriyor, Canan Kaftancıoğlu’nu eleştiren AKP’lilerin penceresinden bakıyorsunuz olaya?

Bugün CHP İstanbul İl Örgütü’nde görev teslimi vardı. Oldukça düzeyli bir devir teslim töreni oldu. Üstelik bu törende hem önceki Başkan Cemal Canbolat hem de Canan Kaftancıoğlu düzeyli bir konuşma yaptı. Bu tören ve konuşmalar hem CHP’de kapışma bekleyenlerin heveslerini kursaklarında bıraktı hem de CHP içinde partiye hiç yararı olmayanların heveslerini boşa çıkarttı.

Hem de böyle bir zamanda Ümit Kocasakal pat diye kurultay’da CHP Genel Başkanlığı’na adaylığı koyacağını açıkladı. CHP’de kimin Genel Başkan olacağına tabi ki de CHP’liler karar verecek, bizlerin bunun üzerinde ahkam kesme hakkı yok. Ancak; ‘ADALET YÜRÜYܪܒ ile ilgili olarak omurgalı bir duruş sergileyip CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yanında durmayı göze alamayanların öyle inanıyoruz ki CHP’ye Genel Başkan olmayı düşünmek için bir değil, bin kez oturup oturup düşünmeleri gerekir. Niye derseniz; hepimiz biliyoruz ki AKP iktidarı ülkemizde ne hak, ne hukuk ne de adalet bırakmadı ortadan kaldırdı. Bu yüzden de ‘ADALET YÜRÜYܪܒ toplumun pek çok kesimlerine öyle bir mesaj verdi ki işte bu mesaj AKP’nin dersek ki belini kırdı asla abartmış sayılmayız.

Üstelik; CHP içinde ve çeşitli çevrelerde bu yürüyüşün başarısız olmasını isteyenler hiç de az sayılmazlardı. Eğer iktidar her şeyi göze alarak yürüyüşü durdurmuş olsaydı inanıyorum ki bu sözünü ettiğim çevreler zil takıp oynayacaklardı. Ama düşünülenin aksine gelişti ve ‘ADALET YÜRܪܒ başarıyla tamamlandı ve Maltepe’de büyük bir mitingle de taçlandı. Yürüyüş boyunca bizim gördüğümüz şey bu yürüyüşün toplum katında gördüğü desdekti. Yığınlar, üzerlerine serpilen ölü toprağını silkinip atmışlar, AKP ile her koşulda mücadele edilebileceğinin mümkün olduğunu da görmüşlerdi. Bu yüzden de hak, hukuk, adalet yolunda başlatılan bu yürüyüşten en çok korkanlar ise AKP ve saray iktidarı olmuştu. Aynı durum Gezi gösterileri için de söylenebilir. Gezi gösterilerinin toplumsal boyutu, bütün kentlerimizi ve ilçelerimizi saran boyutta olması belki de ülkemizde bir ilkti. Denilebilir ki; dünyada da benzeri bir örnek göstermek bile zordur. Bu bağlamda Canan Kaftancıoğlu Gezi gösterileri militanıymış ne gam? Eğer demokrasi, hak ve özgürlükler konusunda yeni yeni mevziler kazanılacaksa bilinmelidir ki Canan Kaftancıoğlu’nun İstanbul İl Başkanı olması yerinde ve isabetli olmuştur.

Sonuç olarak;

ülkemizde kim ki demokrasi ve özgürlükler konusunda çok nettir, onlar her ne hikmetse AKP ve yandaşlarınca hedef tahtasına konulmaktadır.

İstanbul gibi dünya kentinde CHP İl Başkanı ilk kez bir kadın olmuştur. İnanıyoruz ki bu da hem CHP için hem de ülkemiz için bir kazanç olacaktır.