turgutkocak2009@hotmail.com

GENEL BAŞKANIMIZ TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN YAZILARI

"HER GÜN"


HER KAFADAN BİR SES

TURGUT KOÇAK (GENEL BAŞKAN)

10 ŞUBAT 2018

Afrin operasyonunu herkes kendi anlayışına göre değerlendiriyor. Değerlendirmesinde bir sorun yok yok olmasına da, söylenenler ne kadar gerçeklerle örtüşüyor işte o önemli. Bu yüzden de bir siyasi partinin üyesi olup da asıl ortaklaşa politika üretilememesi işte bunun üzerinde önemle durmak gerekiyor.

Niye derseniz; CHP İstanbul Milletvekili Dursun Çiçek bir açıklama yaptı ve Afrin’de ÖSO’nun kullanılmasını olumlayan sözler söyledi. İyi düşünülmemiş, önü arkası iyi hesap edilmemiş, birilerini maşa gibi kullanmak anlamına gelen bu sözler bizleri gerçekten de oldukça düşündürmüştür. Düşündürmüştür, çünkü bilindiği gibi CHP’nin genel olarak politikası ÖSO’ya iyi bakmadığı yönündedir. Bu konuda haklıdır da. Neden serseniz ÖSO, değişik terör örgütlerinden arta kalan en güvenilmez terör gruplarıdır. Daha da önemlisi Suriye ÖSO’yu terör örgütü olarak görmekte olup bu konuda pek çok uyarılarda da bulunmuştur. CHP ise bölgede terörün bitmesi için Suriye ile anlaşma yapılması için masaya oturulmasından yanadır. Dünya alemin bildiği CHP’nin Suriye politikasını Dursun Çiçek’in bilmiyor olması tabiki de düşünülemez.

Üstelik ÖSO ile ilgil tartışmaların boyutu iktidarın en yetkili ağzından, “ÖSO bizdeki Kuvayi Milliye neyse ÖSO da o” denilmesine karşın Dursun Çiçek’te maşa gibi kullanmak fikri ağır basmıştır niyeyse. Ayrıca bu gibi dini yapıların silahlı bir güç olarak ülkemizin iç dokusuna yansıyacak AKP ile çok yakından bir duygudaşlığı varken bu sözler gerçekten de alametifarika olarak söylenmiş sözlerdir ki bugüne kadar dile getirilen CHP politikalarıyla da çok da örtüşmemektedir. Daha da önemlisi aynı gün CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç’la taban tabana zıt şeyler söylemişlerdir. Bu da gösteriyor ki bazıları salt bu konuda da bir şey söylemiş olayım babından konuşmaktadır. Hem CHP’nin Dışişlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz’ın ve pek çok milletvekilinin söylediklerine zıt şeyler söyleyen Dursun Çiçek’in kafasındakini gerçekten de anlamak oldukça zordur.

Suriye sorununu salt bir askeri hareket gibi anlayanların düşünce sınırı anlaşılıyor ki dar görüşlülükten bir türlü kurtulamıyor. Bugün yaşadıklarımızın nasıl dünü varsa bilinmelidir ki yarını da olacak, yanlışların bedelini hem bölge ülkelerinin hem de ülkemizin ödemek zorunda kalacağı akıldan çıkarılmaması gereken gerçekler olarak önümüzde durmaktadır.

Son zamanlarda Afrin hareketini değerlendiren Recep Tayyip Erdoğan konu ile ilgili olarak “Beka sorunu” diyerek kabaca özetleyerek ve de milliyetçi duygulara seslenerek işin içinden çıkmak dahil pek çok da yandaş kazanmaya yönelik politikaları hızlandırdığını görüyoruz. Bu ittifak cephesi bununla bile yetinmez daha başkalarını da ittifaka çekmeye yönelik girişimlerde bulunurken HAYIR BLOĞU olarak şekillenen muhalefet güçlerini çatlatmaya yönelik sözlerin Dursun Çiçek tarafından dile getiriliyor olması zamanlama açısından da oldukça dikkate değerdir.

Bu tür fetret konuşmaları yapanların psikolojisi kongre havasından kaynaklanmış bile olsa, bir an önce bu havadan kurtulunmalı, taşlar yerine oturtularak Türkiye’nin içine düşürülmek istendiği zor koşullardan çıkışın kapısı bir an önce aralanmalıdır.

Suriye sorunu kimsenin yandaş kazanmak için sallama sözler söyleyerek çıkar sağlaması gereken bir sorun değildir.

Bölgemizde emperyalist güçlerin yarattığı ve yaratmak istediği onca acılar ve zalimlikler masaya yatırıldığında görülecektir ki Suriye sorunu Suriye’nin kendi sorunu olmalı ve kendi iç meselesini Suriye öncelikle kendi özgücüyle çözmeli, toprak bütünlüğünü sağlamalıdır.

Bu konuda Suriye’ye dostça yardımcı olmak önemlidir. Onun ötesinde kurgular kurmanın kimseye kazandıracağı bir şey yoktur. Hele de AKP iktidarının duygudaşlığı öne çıkararak Suriye’nin dinci, gerici kesimlerinin bir varlık olarak kendilerini ifade etmeleri ve Suriye’nin toprak bütünlüğünü bozacak şekilde konuşlandırılmalarının düşünülmesi hiç mi hiç doğru bir yol değildir.

Dursun Çiçek gibi düşünenlere duyurulur.