turgutkocak2009@hotmail.com

GENEL BAŞKANIMIZ TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN YAZILARI

"HER GÜN"


UMUTSUZ OLMA, SIKILMA, YENİLGİYİ KABUL ETME!

TURGUT KOÇAK (GENEL BAŞKAN)

26 HAZİRAN 2018

Her yenilginin bir nedeni vardır. Otur nedenini düşün! Suçlu arama, oraya buraya saldırıp durma! Bilimsel bir durum değerlendirimi yap, eksiğini, gediğini tek tek ortaya çıkar bir daha aynı hataya düşme! Kendini rahatlatmak için bile olsa gereksiz değerlendirmeler yapıp kendini de dostlarını da, yoldaşlarını da boğmaya kalkma! Tamam, karanlıktayız ama hiç güneşin doğmadığını hep gecenin sürgit devam ettiğini gördünüz mü? Ona kızabiliriz, buna selamı sabahı da kesebiliriz. Hem gerçekten bazılarıyla kesmek de gerekir. Ancak siz, siz olun, yarın kolkola yürüyeceklerinizle köprüleri atacak bir yol izlemeyin!

İnternette yapılan geyik tartışmalarına heves etmeyin! Mümkünse oralardan hızla uzaklaşın! Baksanız ya o geyik tartışmaları birçoğumuzu Muharrem İnce’nin rehin alındığına, eşinin kaçırıldığına bile inandırdı. Hem insan yenilgisinin de arkasında durabilmeli. Çıkıp toplumun karşısına açıkça ve dürüstçe konuşmalı ki işe nereden başlayacağız iyi bilmeliyiz. Zafer günlerinde herkes sizin yanınızdadır, bu çok da önemli bir şey değildir, çünkü zafer kazananların yanında durmak isteyen ve parsayı kapmak için kendisini göstermek için koşuşturan çok olur. Asıl birlikte yürünecek olanlar zor gününüzde sizinle birlikte olmayı göze alanlardır. Biraz başarı sonrası yıldızı parlatılıp ortaya sürülenlerle de karşıtlarınız size kötek atmak isteyebilir, düğün alayının peşine düşer gibi bunların da arkasına düşüp ortalığın toza dumana bürünmesine yol açan bir davranışı çıkar yol olarak görüp hemen ortalığa atılmayın!

Yukarıda yaşananlar CHP’de yaşanıyor. CHP’nin kazanamayışını sadece ve sadece lidere indirgeyenler böyle giderse yine utanacaklardır. Çünkü CHP’nin başına kim geçerse geçsin durum şu ankinden çok daha umutlandırıcı olmayacaktır. Neden derseniz şimdiye kadar yapılan tüm açıklamalar işin özüne değin açıklamalar değildir. Eğer CHP, medyanın parlatıp ortaya sürdüğü ve her fırsatta kendisinden söz edilen Saadet Partisi ve liderine gösterdiği yakınlığı CHP kendi soluna gösterseydi inanıyorum ve yürekten söylüyorum ki şimdi esen rüzgâr epey farklı esiyor olacaktı. CHP, her fırsatta çıkış yolunu ve iktidar olabilme isteğini kendi sağındaki güçlere bağlamasaydı seçim kesinlikle kazanılırdı hatta kaybedilse bile burun farkıyla kaybedilirdi.

CHP’nin Deniz Baykal’la başlatılan ‘Merkez Sol’ parti olma çabaları her defasında CHP’ye seçim kaybettirdiği gibi ülkede demokrasinin kurum ve kuruluşlarıyla kırıntısının bile kalmadığı bir ortama sürüklenmesine neden olmuştur. Çünkü sağcıların ne cumhuriyet, ne demokrasi ne de hak ve özgürlükler çok da dertleri değildir. Türkiye’de geniş bir kesim de bunu bildiği için bir şeyin değişmeyeceğine öyle inanmıştır ki kalkıp da CHP ne derse desin çok da inanmamıştır.

Bu konuda söyleyeceğimiz şey CHP’nin sola karşı ördüğü duvardan kaynaklanmaktadır. CHP’nin Çanakkale’de gerçekleştirdiği kurultayda Prof. Korkut Boratav’ın sözlerini bir kez daha anımsatmakta yarar vardır ve zaten CHP yönetiminin hepsi orada olduğu için Sayın Boratav’ın söylediklerini canlı canlı duymuşlardır.

Şimdi gelelim bizim söyleyeceklerimize; TSİP olarak güçlü bir sosyalist parti yaratmak için harekete geçmeliyiz. Kendi işimizi doğru yaptığımızda amaçladığımız hedefe de varacağımızı hiç kimse aklından çıkarmamalıdır.

Buradan çağrı yapıyorum. İşçilerin doğal önderleri ve öncüleri sözüm sizedir. Gençlik hareketinin doğal önderleri ve öncüleri sözüm sizedir. Ülkemiz aydınları ve aydınlarının doğal önderleri ve öncüleri sözüm sizedir. Kadınlara, kadınların doğal önderlerine ve öncülerine sesleniyorum, sözüm sizedir. Köylülere ve köylülerin doğal önderlerine ve öncülerine sesleniyorum, sözüm sizedir. Dünya artık küçüktür. Ya sizler bir şekilde Türkiye Sosyalist İşçi Partisi’nin kapısını çalacak ve partimize güç katacaksınız ya da biz parti olarak sizlerin kapısını çalacağız ve sizlerden partimize ve sosyalizm mücadelesine güç katmanızı isteyeceğiz. Bu andan itibaren yaratacağımız güçlü bir sosyalist parti ülkemizde çok şeyin değişmesine neden olacaktır. Bu andan başlayarak örgütlü cahilliğin yarattığı tahribatı ortadan kaldıracak, ülke genelinde daha etkili, daha güçlü sosyalist bir odak yaratacağız ki neyi konuşacak ve gerçekleştireceksek yapabilme yetisine ulaşalım. Yoksa demokrasi için, bağımsızlık için, tek kurtuluş seçeneğimiz sosyalizm için ne çağrısı yaparsak yapalım sözlerimiz havada asılı kalacaktır. Bu saatten sonra havanda su döverek kimseye ne umut aşılayabiliriz ne de gelecek günlerin güzel olabileceğine kimseyi inandırabiliriz.

Var mısınız, yok musunuz? Varsanız; adres Türkiye Sosyalist İşçi Partisi’dir. Sonra kiminle faşizme karşı güç birliği yapılır, kiminle demokrasi güçlerini yanyana getirme ortaklığı kurulur sırası gelince konuşuruz…

TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN "HER GÜN" BAŞLIKLI ÖNCEKİ YAZILARI

ANA SAYFA