turgutkocak2009@hotmail.com

GENEL BAŞKANIMIZ TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN YAZILARI

"HER GÜN"


LİBOŞLUK DEYİP GEÇMEYİN

TURGUT KOÇAK (GENEL BAŞKAN)

27 HAZİRAN 2018

Liboşluk deyip geçmeyin. Bu çevreler yüzünden ne çok mevziler yitirdik ne çok. Bizim ülkemiz bir başka alem. İnsanlar halk dalkavukluğuna öyle inanmışlar ki politikalarını sadece ve sadece bu yörüngeye oturtmayı hüner sayıyorlar. Muharrem İnce cumhurbaşkanı adayı gösterilir gösterilmez işe bu çizgiden başladı. Yoksa pek çok mitinginde; onca sorun varken niye naldı, çiviydi, attı, yiğitti uğraşsın değil mi?

Bir önemli noktada daha aday ilan edilir edilmez yaşandı. Neymiş 81 milyonun cumhurbaşkanı olacakmış. İyi de 81 milyonun cumhurbaşkanı olmak için ilk ziyaret edeceğin kişi niye Recep Tayyip Erdoğan olmuştur, ya da şöyle diyelim hangi amaçla ve kime ne ileti vermek için kalkıp da diktatör denilen, demokrasi düşmanı sayılan, cumhuriyeti yıkmak yerine dini faşist bir rejim kurmakla suçlanan kişiyi ziyaret ettiniz ve de neden orada Kılıçdaroğlu düşmanlığı yapan bir adamla karşılaştınız? Bunları Türkiye kamuoyuna anlatabilir misiniz?

Evet, ne kadar da güzel. Çıktınız meydanlara ülkede ne işçi, ne köylü, ne emekçi, bırakmadınız bu işler bitti diyerek, sağcı yok, solcu yok, Alevi yok, Sünni yok, Kürt yok, Türk yok hepimiz öylesine kaynaşmışız ki politikayı bunun üzerinden yapalım demeye getirdiniz. Ancak bu sözlere karşın bu ülkenin işçisi, köylüsü, emekçisi Kürdü, Türkü kim adam yerine konuyor söyler misiniz kim? Madem böyleydik de doların artmasından, faizlerin %20’lere varıp dayanmasından, Recep Tayyip Erdoğan’ın mesep açıklamaya kalkıp da Kılıçdaroğlu’nun Alevi’liğinden dem vurması niyeydi? AKP ve saray iktidarının ülkenin yarıya yakınını hain ve terörist ilan etmesinin sebebi neydi dersiniz? Miting meydanlarında Erdoğan Sayın İnce size çatarken neden öfkesini Kılıçdaroğlu’ndan alıyordu açıklayabilir misiniz partinize?

Açıklayın, açıklamayın bizi ilgilendirmez demiyorum, çünkü size Türkiye Sosyalist İşçi Partililer olarak oy verdik. Herkesi oy vermeye çağırdık. Ya peki bugün partinizin kapısında Kılıçdaroğlu gitsin diye oturanların büyük bir bölümü size oy isterken oyunuzu başka partilere kullanabilirsiniz yaklaşımı nasıl bir şeydi? Siz miting meydanlarındaydınız ama bizler doğrudan halkın içindeydik. Şimdi kalkmış, partinizle kendinizin aldığı oyu bahane ederek birtakım güruh denilecek kimseleri ortalığa dökmüş bağırtıp çağırtıyor, yolunuza devam edeceğinizi söylüyorsunuz. Tamam, devam edin ama size oy vermiş bir siyasi parti olarak bizim de size söyleyecek sözümüz olsun değil mi? Neden gecenin ortasında İsmail Küçükkaya’ya mesaj atıp “adam kazandı” dediniz, sonrasında ise o kişiyi kutladınız da partinizde parti yönetimiyle adam gibi oturup bir durum değerlendirimi yapmadan ortalığın birbirine girmesine neden oldunuz, var mı bir söyleyeceğiniz?

Kalktınız, diğer cumhurbaşkanı adayları düşük oy aldı, hiç değil 10-12 bandını tuttursaydılar seçim ikinci tura kalırdı dediniz de Akşener nasıl bir yanıt verdi kulaklarınız duydu mu? CHP, 100 yıllık partiymiş, oyları ancak yüzde 22’de kalmış, kaldı ki kendileri şunun şurasında daha 8 aylık partiymiş. Yani bu sağcı milletinin CHP düşmanlığının birazcık olsun farkında mısınız?

CHP’nin düşük oy almasının çeşitli etkenleri olduğu kuşkusuz. Zamanı gelince bunları da dile getiririz ama zamanı gelince. Ama şu kadarını söyleyelim; CHP kendisini sola kapatmış bir parti olarak demokrasi karşıtları dediği kesimlerle savaşamaz, onların karşısında başarısı hep sınırlı olarak kalır. Şimdilik bu kadar yeter.

Dedik ya kalktınız, Recep Tayyip Erdoğan’ı kutladınız. Bükemediğiniz bileği öpeceksiniz felsefesidir bu. Üstelik de ortalama insan kurnazlığıdır ki işte o zaman ortada söylenenlerin hiçbir gerçekliği kalmaz. Gazeteciler Kılıçdaroğlu’na sordular, Erdoğan’ı kutlayacak mısınız diye. Peki, Kılıçdaroğlu ne yanıt verdi? Demokrasi düşmanı diktatör kutlanmaz dedi mi demedi mi? CHP’nin Genel Başkanı koltuğunda oturan Kılıçdaroğlu demokrasi düşmanı diktatör kutlanmaz derken sizin bu konuda ideolojik belirlemeniz neydi ki kalktınız elden evvel kutlama gayretine giriştiniz?

Sözüm şudur; biz sosyalistlerin hiç kuşku yok ki söyleyecek çok ama çok sözü var. Ancak faşizme yaltaklananlara karşı da ne kadar parlatılırlarsa parlatılsınlar hiç de hayırhak bakmayacağımız gayet açıktır. Siz mi geleceksiniz CHP’nin başına? Bu politika ile mi CHP demokrasi savunucusu olacak? Atatürkçü görünüp de sağ partileri adres gösteren hem de herkesin iyi bildiği oraya buraya kapılanmışlar var ki onları bu halk CHP’li sanıyor. CHP’ye en büyük çelme de buralardan geliyor. Örnek mi istiyorsunuz; seçim gecesi Halk TV’de Fidel Okan’ın konuşmalarına bakın, orada, burada programlar yapıp kandırıkçılık oynayanlara ve binlerce insanı yanlış yönlere sevk edenlere bakın!

Son söz; sizler faşizmi bile kavramaz bir konumdayken Devlet Bahçeli’nin gazetelere tam sayfa ilan verip birtakım gazeteci ve aydınları tehdit eden açıklamalarını nasıl anlayacak ve demokrasi savunuculuğu yapacaksınız bilemedim…

Bu yüzden de Türkiye Sosyalist İşçi Partisi’nin bundan sonra izleyeceği politikalara sizler de başınızı çevirin çevirin ki öğreneceğiniz çok şey olsun çok…

TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN "HER GÜN" BAŞLIKLI ÖNCEKİ YAZILARI

ANA SAYFA