turgutkocak2009@hotmail.com

GENEL BAŞKANIMIZ TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN YAZILARI

"HER GÜN"


DİN DEVLETİ NEYMİŞ?

TURGUT KOÇAK (GENEL BAŞKAN)

20 TEMMUZ 2018

İnsanlık tarihine bakıldığında sınıf savaşlarının din savaşları adı altında sürdürüldüğüne tanık oluruz. Egemenler kendi çıkarları için sorgulamadan savaşacak kimseleri savaş alanına sürmeleri en kolay din kandırmacası üzerinden gerçekleştirdiklerinden bu yolu seçmişlerdir.

Bir düşünün; her konuda onca modern bir görünüşüne karşın İsrail’in geldiği nokta günümüzde oldukça öğreticidir. Filistin halkına boyun eğdirmek isteyen İsrail bugün kendi içinden de ciddi bir muhalefetle karşılaşmaktadır. Bu yüzden de İsrail’in egemenleri Yahudi halkını haksız savaşlarına ikna etmek için var olan yasalarını da bir yana iterek dini kullanmakta, herhangi bir durumda yasalar yetersiz kaldığında dinimizin konu ile ilgili söyledikleri esas alınacak denilerek Yahudi şeriatı açıktan açığa savunulmaktadır.

Bu nedenle de İsrail daha geniş bir Yahudi topluluğuna hitap edeceğini düşünerek bölgede nüfus olarak da ciddi bir güce erişeceğini hesaplamaktadır. Bu haliyle artık diyebiliriz ki İsrail bundan böyle bir din devleti olup çıkmıştır. Bu yüzden de katliam ve her türlü haksızlığına kadar dine dayandırarak uygulayacak olup bölgede kan dökmenin kapısını sonuna kadar aralamış olacaktır.

Bu anlayışın karşısında yer alan Müslümanların ise bir kısmı zaten din devletidir, tam olarak din devleti olmayanların büyük bir bölümü de şeriat isteği ile yanıp tutuşmaktalar ve İsrail benzeri bir yönetimi egemen kılmak için kendi halkına bile zulüm etmekten çekinmemektedirler. Nasıl İslam ülkelerinde inanç üzerinden zulüm görenler varsa hiç kuşkunuz olmasın ki bundan böyle İsrail’de de inanç üzerinden zulümler uygulanmaya devam dilecektir.

İsrail’in bu son aldığı kararları topa tutan ülkemizin yerli dincileri de en az İsrail yobazları kadar yobaz olup kendi dışındakilere yaşam hakkı tanımayacak kadar gözleri dönmüş şeriat için yanıp tutuşan çevrelerdir. Turgut Özal’la başlayan, AKP ile değiştirile değiştirile bugünkü geldiğimiz noktaya gelen Recep Tayyip Erdoğan iktidarının da İsrail yöneticilerinin durumundan bir farkları olmadığı çok açıktır. Öyle ya devletin her tarafını tarikat ve cemaatler bir pıtrak gibi sarmış bulunmaktadırlar. Cemaat ve tarikatlerin bugün ülkemizdeki sosyal yaşam üzerindeki etkileri tartışma götürmez bir gerçek iken, bu anlayış daha da egemen kılınmak istenirken acaba bu yönetimin İsrail’e söyleyeceği ne olabilir ki? Elin adamı çıkıp da “sen kendine bak” derse bugünkü yönetimin bu sözlere verilecek yanıtı var mıdır dersiniz?

Dün, Kayseri Polis Eğitim Merkezi’nden mezun olan polislerin mezuniyet töreninde konuşan Müdür Metin Tanrıver’in konuşması bazı çevrelerce ayakta alkışlanmıştır ve hatta Sözcü ve Aydınlık gazetesi başlıklar atarak bu haberi vermişlerdir. Ne demiş Müdür Metin Tanrıver; ‘Hiç kimseye, örgüte ve hele hiçbir cemaate, tarikate ya da şeyhe bağlı olmayacaksınız. Bağlı olacağınız tek yer vardır o da devlettir.’ Oysa Türkiye’de işleyen mekanizma nasıldır? Nasıl olacak tam tersi. Bazı kesimler işin özünü gözden kaçırdıkları için bu tür küçücük bir gelişme karşısında bile mayışıp “vay anasına” çektiklerinden bugünkü geldiğimiz süreci de, şu anı da anlama olasılıkları yoktur. Dolayısı ile bugünkü iktidar ülkenin geldiği noktada ne yaşıyorsak hepsinden bire bir sorumludur ve de bunların iktidarı bu gevşek ve yavşak yerine göre dinci yerine göre liberal çevrelerce alkışlanıp desteklendiğinden gelişmelerin bir türlü önüne geçilmemiştir.

Bu yüzden de Yahudilik için ‘İşte Yahudi şeriatı’ diye ter ter tepinenler İslam şeriatı konusuna gelince bunu kendilerinde hep hak gördüklerinden İslam dünyasında yaşanılan olumsuzlukların da en önemli nedenidirler.

Son bir konu daha; Erdoğan iktidarı SGK’yı tam anlamıyla batırmıştır. Bu kurumdaki giren ve çıkan paraların nereye harcandığı bile belirsiz hale gelmiştir. İşte bu yüzden Sayıştay denetimi yerinde usulsüzlükler görmüş, bu durum da iktidarın başını ağrıtacağı için SGK Sayıştay denetiminden çıkarılıp Recep Tayyip Erdoğan’ın kontrolüne verilmiştir ki kimse bu denetimi sonsuza kadar saklayacak ne güce sahiptir ne de engelleme hüneri vardır.

Ha bu arada SSK’yı Kılıçdaroğlu batırdı diye yalan haber yayanların kulaklarını SGK yolsuzlukları ile şimdilik çınlatalım da arkası nasıl olsa gelecek...

TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN "HER GÜN" BAŞLIKLI ÖNCEKİ YAZILARI

ANA SAYFA