turgutkocak2009@hotmail.com

GENEL BAŞKANIMIZ TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN YAZILARI

"HER GÜN"


KONUŞ KONUŞ NEREYE KADAR

TURGUT KOÇAK (GENEL BAŞKAN)

05 AĞUSTOS 2018

Gırgır bir öykü var ama şimdi bunu anlatmayacağım. Ülke artık Recep Tayyip Erdoğan’ın gelişigüzel konuşmasından bıktı usandı. Her yere laf yetiştiriyor. Sanırsınız ki bulunduğu makam laf yetiştirme makamıdır. Bir gün Hollanda’ya, bir başka gün Alman’yaya, olmadı Fransa’ya esip yağıyor. Sonra bir de bakıyorsunuz ki şiddetli esen lodos dinginleşivermiş, kırıp dökülen her şey yerlere serilmiş ama yaprak kımıldamıyor, rüzgâr fıs diye kesilmiş sizin anlayacağınız.

Türkiye, Amerika ile yeni papaz olmuyor. Geriye doğru kısa bir araştırma yapın göreceksiniz ki ABD ile Türkiye’nin çıkarları hep karşı karşıya gelmiş. Her defasında da ABD, Türkiye’ye haddini bildirmek için olmadık aşağılamalara girişmiş. ABD karşısında boyun eğilmediğinde görülmüştür ki Türkiye ABD’ye değil, ABD Türkiye’ye alttan davranmak zorunda kalmış. Ya da yağcılıkta, yağdanlıkta ve işbirlikçilikte sınır tanımayanlar ABD’nin oyuncağı olmuş çıkmışlar. ABD ne söylemişse onu yapmışlar, bütün aşağılamalarına ve bedel ödetmelerine katlanılmış. Burada şaşılacak bir şey yok çünkü Türkiye’nin kapitalizmi savunan emperyalizmin oyuncağı konumundaki partilerin başka seçenekleri yok. Bu yüzden de öyle esip gürleyip oralığı toz duman hale getirme hallerine karnımız tok.

AKP iktidarı Recep Tayyip Erdoğan’ın inisiyatifinde bölgemizde ve dünyada ABD’nin bir dediğini iki etmemiş bir iktidardır. Türkiye, son 16 yıldır öyle şeyler yaşamıştır ki gören gözler, işiten kulaklar gördüklerine işittiklerine inanamaz olmuşlardır. Gelinen noktada ise ABD’nin bölgemizde ne yapmak istediği açıkça anlaşıldığı için ABD ile ilişkiler eski tadında gitmemeye başlamış, bu yüzden de Recep Tayyip Erdoğan olup bitenlerden sonra Türkiye kamuoyunda prestijini yükseltmek için sağlıklı adımlar atacağı yerde sesini yükseltme yolunu seçmiş, papazdı, şuydu, buydu derken ABD ile ipler iyice gerilmiştir. Bugün gelinen noktaya baktığımız zaman Türkiye eylemli olarak ABD’nin hem ekonomik hem politik baskısı altındadır. İşin tuhaf yanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bir türlü bazı gerçekleri anlamamış olmasıdır. O sanıyor ki Amerika’da Trump varken işler başka türlü yürür, o giderse başka. Bu yüzden de Trump’u da tıpkı kendisi gibi sanarak Trump’un Amerika’nın çeşitli kademelerde görev yapan görevlilerince kandırıldığını söyleyerek aklınca uyarıda bulunmaktadır. Erdoğan’a göre Trump kandırılmamış olsa ABD ile Türkiye’nin ilişkileri çok ama çok iyi gidecektir.

Allah…Allah adam Türkiye’de tek adam konumundadır ama dünyadan haberi yoktur. O sanıyor ki kendisi sayısız kez nasıl kandırılıyorsa Trump’ta öyle kandırılmakta, bu yüzden de yanlış yapmaktadır. Böyle bir düşüncenin ipe sapa gelecek yanı yoktur. Yoktur, çünkü ABD’de hemen her konuda oturmuş bir yönetim işleyişi vardır. Eğer bugün ABD ile ilişkiler bu kerteye gelmişse bu iş Trump’un işi değil, ABD devletinin işidir. Değil Trump kim olursa olsun uyulması gereken ABD politikalarının dışına çıkamaz.

Dün neydi Erdoğan’ın partisinin Kadın Kolları Kongresi’nde yaptığı konuşma öyle? Konuşmasına öyle sert öyle sert başladı ki onu dinlerken bu işin nereye varacağını hesaplamak gerçekten çok zordu. Sonra konuşmanın sertliği düştü düştü ılıman bir hal aldı. ABD ile ilişkilerimizin bozulmasını ne kadar istemediğimize iş vardı dayandı. Yalnız konuşmasında her zaman olduğu gibi bir sokak ağzının olması ilginçti. Ne diyordu öreğin; “ABD bu tür politikalarla bizi terbiye edemez.” Bu minvalde bir konuşma hem de bir “başkan”ın ağzından çıkıyor ki işte kulaklarınıza inanamıyorsunuz. Eee Sayın Erdoğan söyleyin nasıl terbiye eder sorusunu sormak geçiyor içinizden.

Hani terbiye edilme kültürü bizde çok baskın olduğu ve de bu kültür Erdoğan’ın dünya görüşüne de çok uygun düştüğü için dünyanın jandarması emperyalist Amerika’ya karşı yaptığı konuşma da ister istemez pek çok şeyi çağrıştırdığı gibi hoş da olmadığı bir gerçek.

Birçok koşu hayvanının eğitilip istediğiniz şeyi yapmasına terbiye edilmesi denir. Hatta bir zamanlar ülkemizde ayı oynatıcıları vardı. Bu hayvancağızın bile burnuna kıl ipi veya zincir takılarak istediğiniz şeyi yapması böyle sağlanırdı. At arabalarına koşulan atlar veya binek atları da aynı şekilde terbiye edilir.

Özetle kötü kaçan bir konuşma. Önce sert çıkıp sonra aman yamana varacak bir havada insanın yandaşlarına konuşması bir şey ifade etmiyor. Dolar yükselişte. Kimsenin bavul bavul yastık altından çıkarıp getireceği ne doları ne erosu ne de altını var.

En önemlisi de nedir biliyor musunuz; ekonomi bildiğini düşünen Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın sandığı gibi ekonomik yıkım yastık altı paraları ve altınlarıyla düze çıkarılamaz.

Sayın Erdoğan sizin tek kişilik yönetiminiz Bu yüzden de ülkenin başına çok çorap örecek çok…

TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN "HER GÜN" BAŞLIKLI ÖNCEKİ YAZILARI

ANA SAYFA