turgutkocak2009@hotmail.com

GENEL BAŞKANIMIZ TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN YAZILARI

"HER GÜN"


SARAY İKTİDARI ZAMAN MI KAZANDI?

TURGUT KOÇAK (GENEL BAŞKAN)

18 EKİM  2018

Biliyorsunuz insanlık düşmanı İslami terör örgütleri birçok yerden kovulunca gelip İdlib’e yerleştiler. Burada dikkate değer bir güç oluşturan terör grupları bölgede bir tehdit olarak varlığını hem de güç yitirmeksizin devam ettiriyor. Oysa İdlib’de buraların silahsızlandırılması görevi Putin’le Erdoğan görüşmesinde karara bağlandı. Bu karara göre Türkiye buraların silahsızlandırılmasını sağlayacağı gibi güvenli bir bölgede oluşturmuş olacaktı.

Peki, Saray iktidarı verdiği bu sözü yerine getirdi mi?

Getiremedi, çünkü 15 Ekim’e kadar da Heyet’i Tahrir’uş Şam gibi “terörist” kabul edilen cihatçı grupların bu hattan çıkarılması isteniyordu. Cihatçıların bir kısmı anlaşmaya uymayı reddetti. Dolayısı ile AKP iktidarının “çekilme tamamlandı” açıklaması ise gerçeği yansıtmayan bir açıklama olarak yapılmış oldu. Rusya bu açıklamaya inandı mı diye soruyorsanız Rusya’nın bu açıklamaya inanması olası değil. AKP ve saray iktidarının ise verdiği sözü yerine getirmesi neredeyse olanaksız. Bu durumda Suriye silahlı kuvvetleri ve Rusya gereğini elbette yapacaklar.

Durum böyleyken, saray iktidarı bile bile böylesi bir taahhüdün altına nasıl girebiliyor hiç kafanızı yordunuz mu? Bize göre saray iktidarının bu politikası gelene ağam, gidene paşam hesabı zaman kazanmaktan ve olabilirse küçük başarılarla Türkiye kamuoyunu uyutmaktan ibaret olarak devam ettiriliyor. Ettiriliyor, çünkü Recep Tayyip Erdoğan bütün bunlar yaşanırken ABD ile de ilişkilerini Rusya’nın karşı çıkacağını bile bile sıcak tutmaya çalışıyor.

Bilindiği gibi Recep Tayyip Erdoğan sık sık Fırat’ın Doğusu ile ilgili olarak açıklamalarda bulunuyor ve bu bölgede ABD ile birlikte davranan PYD’lileri hedef alan açıklamaları ise birbiri peşi sıra geliyor. Hem bu konuyu ABD’lilerle de müzakere ediyor. ABD ise Fırat’ın Doğusu’na başlatılacak bir hareket topyekûn olmasa bile kısmı olarak razı gösteriyormuş izlenimi veren bir tutum içinde. ABD’nin son açıklamaları ve yaklaşımlarına baktığımız zaman onlar için Kürtler çok da dert değiller. Benzer bir tutumun da Suriye ve Rusya’dan geldiğini görüyoruz. Lavrov’un ve Suriye’nin açıklamalarına baktığımız zaman PYD’liler ABD ile ilişkilerini devam ettirdikleri sürece buraya operasyon yapmamız kaçınılmaz şeklinde.

Suriye için durum başkadır, saray iktidarı için durum başka.

Saray iktidarına kısa süre içinde başarı yerine geçecek kazanımlar gerekli. Önümüzdeki yerel seçimlerde bu kazanımlar AKP’yi yerel seçimlerde ayakta tutabilir. Yoksa bunca ekonomik başarısızlık ve içerde ve dışarıda yaşanan olumsuzluklar AKP’ye seçim meçim kazandırmaz. Böyle bir gelişme ise kuşku yok ki AKP ve saray iktidarı için hiç de iyi olmayacaktır.

Konuyu bu gerçekler ışığında mercek altına aldığımızda ise sarayın hem de epey kısa sürede Fırat’ın Doğusu’nda başarıya gereksinimi olacak. Bu nedenledir ki iktidar Urfa bölgesinde Suriye sınırına askeri yığınak yapmayı sürdürmektedir. Bölgeye ABD’ye karşın bir askeri hareketin zorluğu ortadadır, ancak Amerika kısmi bir hareket için Kürtleri pekâlâ gözden çıkaracaktır, bu da AKP’nin işine yarayacaktır.

Bizler, ekonomik krizle uğraşırken iktidarın ABD ile son görüşmeleri elbette yukarıda belirttiğimiz hareket üzerinedir.

Saray iktidarı hem ABD ile hem de Rusya ile ilişkileri götürmek istiyor. Bunu bir ölçüde de başarıyor, ancak her şeyin bir sonu olduğu gibi ikili kandırma üzerinden yürütülen politikanın da er ya da geç sonu gelecektir.

Sizin anlayacağınız AKP ve saray iktidarı da bu sıkışmanın farkında olduğu için son zamanlarda ABD ile olan görüşme trafiğini arttırmıştır.

Ancak AKP ve sarayın hiçbir politikasının kalıcı olarak Türkiye’ye yararı olmayacaktır.

TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN "HER GÜN" BAŞLIKLI ÖNCEKİ YAZILARI

ANA SAYFA