turgutkocak2009@hotmail.com

GENEL BAŞKANIMIZ TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN YAZILARI

"HER GÜN"


TÜRKİYE İYİ İDARE EDİLMİYOR MU?

TURGUT KOÇAK (GENEL BAŞKAN)

22 EKİM  2018

Kimine göre Türkiye iyi idare edilmiyor. Kimine göre de Türkiye’yi Ergenekoncu generaller yönetiyor. Kimine göre ise Recep Tayyip Erdoğan’ın yönetimine söz dahi edilemez.

Bunların hangisi doğru acaba?

Bir kez Türkiye’nin iyi idare edilmediğini söyleyenler tespiti doğru yapıyorlar ama niye iyi idare edilemediğine dair vardıkları sonuç kesinlikle yanlış. Her şeyden önce kapitalist sistemin işleyişi gereği yönetimin uygulamalarının toplumu memnun edecek sonuçlar doğurmasının olanağı yok. Bilindiği gibi bu sistem; sömürü, talan, vurgun, hırsızlık ve zorbalık üzerine kurulmuştur. Bu yüzden de toplumun içinde küçük bir azınlığın dışında kimsenin yaşamından memnun olmasının olanağı yoktur. Doğal olarak bu büyük çoğunluk için hak ve özgürlüklerden de söz edilemez. Konu ile ilgili sözün doğrusu kapitalist sistemden kaynaklanmakta olup üstüne bir de yönetim erkini elinde bulunduranların kafa yapısını ekleyince diğer kapitalist ülkelere göre yönetim çok daha yığınlara ağır bedeller ödetiyor. Kapitalizmin doğası gereği krizleri neredeyse dönemsel olmaktan çıktığı ve sürekli hale geldiği için bu durum bizim gibi ülkelerde çok daha ağır sonuçların doğmasına yol açıyor. Tabi yönetim erkini elinde bulunduranların vurgunlarını, talanlarını, yolsuzluklarını, korkunç şaşa ve israflarını ekleyince sonuçları bizleri şaşırtmıyor.

Otursak sabahtan akşama kadar AKP ve saray iktidarının bu ülkede nelere yol açtığını anlatabiliriz. Ancak anlatacaklarımızın kısa özetinin de yukarıda özetlediğimiz gibi olduğunu bir cümlede söylemek de olasıdır.

Türkiye’yi Ergenekoncu generallerin yönettiği savına gelince; bu bazılarına göre kurgu ve kocaman bir yalan bazılarına göre de AKP ve saray iktidarını Atatürkçü yapmaya bile yetmiştir. Sözü edilen generallerin dişe dokunur bir özellikleri olsaydı hiç kuşkunuz olmasın ki bu generallerin orduda bulunduğu dönemlerde Fethullahçılar ordu içine bu kadar sızamaz hemen her önemli kademeyi ellerine geçiremezlerdi. Bazı çatlak sesleri saymıyorum çünkü belirleyici olmadı, Ergenekoncu olarak anılanların önemli bir bölümü orduya sızma olayını memlekette sağır sultan bile duymuşken bunların gelişmeleri suskunlukla karşılamaları veya Fethullahçıların işlerini kolaylaştırıcı rol oynamalarını bir şekilde açıklamak zorundayız. Zorundayız çünkü bu işe göz yumulmuşsa işin içinde Amerikalıların isteğini geri çevirememek vardır ya da bana değmeyen yılan bin yaşasın hesabı. Bu yüzden de sözü edilen çevrelerin o gün nasıl öne çıkamayıp sinmişlerse bugün de öne çıkamayacakları dolayısıyla da yönetimde falan olmalarının da olanağı yoktur.

Recep Tayyip Erdoğan’ın yönetiyor oluşuna gelince; şeklen durum bu olsa da bu savın da ne bir önemi ne de bir değeri vardır. Bir kez uluslararası sermayeye ve de doğrudan kapitalizme karşı olmayanların yönetim erkini de başkalarının isteğine göre ayarladıkları ve uyguladıkları bir gerçektir. Bu gerçeği anlamak için AKP’nin kuruluşundan bugüne kadar geldiği yol haritasına baktığımız zaman ne demek istediğimiz kolaylıkla anlaşılacaktır. Her şeyden önce AKP’nin kuruluşunu sağlayan irade AKP’nin işbaşına gelmesinden sonra da ipleri elinden bırakmış değildir. Ve zaten Recep Tayyip Erdoğan’ın onca zaman Büyük Ortadoğu Projesi gereği ortalarda BOP Eşbaşkanı olarak dolaşması ve ABD’nin her dediğini yerine getirmesi boşuna değildir. Bugün bunlardan söz etmiyor olsak da gerçek hiçbir şekilde değiştirilemez. Dahası değişen yeni durumlara bağlı olarak da AKP ve Recep Tayyip Erdoğan hiçbir zaman kendi iradesini geçerli kılmış değildir. Arada sırada oraya, buraya sataşılsa da sonuç değişmeyecektir.

Son olarak; Recep Tayyip Erdoğan onca yaşanmışlıklara karşın ABD ile arayı düzeltmek için yol arayışlarına girdiğini de göz önünde tutarsak Türkiye’nin yönetilmesi ile ilgili can alıcı sözü söyleyebiliriz. O da içerdeki işbirlikçiler aracılığı ile ortak davranılmasıdır.

Ülkemiz kamuoyu ve dünya zaman zaman Recep Tayyip Erdoğan’ın çıkışlarını farklı yorumlamaya kalksa da emperyalist/kapitalist dünya için bir tek gerçek vardır o da kimler yönetimde bulunursa daha iyi işlerine hangilerinin geleceğidir, saray yönetiminden daha yerinde bir yönetim de bulunamayacağı için olanlar unutulur, Recep Tayyip Erdoğan’ın; “onların dolarları varsa bizim Allahımız var” sözü ise çoktan unutulmuştur çoktan…

TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN "HER GÜN" BAŞLIKLI ÖNCEKİ YAZILARI

ANA SAYFA