turgutkocak2009@hotmail.com

GENEL BAŞKANIMIZ TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN YAZILARI

"HER GÜN"


ATILAN KÖPRÜLER

TURGUT KOÇAK (GENEL BAŞKAN)

24 EKİM  2018

Dün partilerin grup toplantıları vardı. Bu toplantılarda partilerin genel başkanları konuştular. İlk dikkati çeken şey de cumhur ittifakını oluşturan AKP ve MHP arasında artan gerilimle birlikte cumhuri ittifakının bittiğinin sinyallerini veren konuşmalar oldu. Bu konuşmalarda fazla sert bir üslup kullanmayan fakat Bahçeli’nin istediği af ve daha başka şeyler için Recep Tayyip Erdoğan “herkes kendi yoluna” deyip çıktı işin içinden. Ancak bu sözlere karşın da cumhur ittifakının süreceğinin sinyallerini verdi. Erdoğan’a göre Bahçeli daha sertti. “Bu iş bitmiştir” diye grubuna seslenen Bahçeli aftan, andımıza, Rahip Brunson’un bırakılmasından yerel seçimlere kadar görüşlerini sert bir şekilde ifade ederek grupta bulunan partilileri uzun zaman sonra biraz olsun heyecanlandırdı.

Bu tartışmaları ele alan bazı çevreler ise hemen yorumlara başladılar. Yok efendim, AKP ve MHP içinde bu ittifaktan memnun olmayanlar varmış, bunlar önemli ölçülerde rahatlamışlar, falan filan gibi yorumlar geldi. Aıtşmalar süredursun bu tartışmalara ek olarak HDP Eşbaşkanı Sezai Temelli de Andımızla ilgili yorumda bulundu ve Sezai Temelli hemen masa mesafisini işaret ederek AKP ve saraya görüşmelerin başlatılması mesajını iletti.

Her ne kadar Sezai Temelli’nin ağzından görüşmelerin başlatılmasına dair istek çıktıysa da biz sosyalistler bu yakınlaşma isteğini bir kez daha muktedirle oynaşma isteği olarak değerlendirdik. Bugüne kadar muktedirle oynaşma içine girenlerin halleri sanki ortada değilmiş gibi böyle bir istek HDP adına yapılmış olsa da HDP’yi bağlar mı bilemiyoruz ama bu isteğin kimseye bir hayrının olmayacağı bilinmeyen bir şey değildir.

İşin kötüsü çayda sürüklene sürüklene iyice pürüzlü yanları gitmiş olan çaytaşı örnağinde olduğu gibi partilerin doğru dürüst ilkeli politikaları olmadığı için her defasında farklı yorumlar yapmak zorunda kalıyor, bu yüzden de zaman zaman yorumlarımızı tutturamadığımız da olmuyor değil.

Konuşulanlar biraz yüz kızartıcı da olsa bir gerçek olarak birileri tarafından gündeme getiriliyorsa bu demektir ki ortada gerçekten bazı partilerde ilke milke diye bir şeyin olmadığını göstermesi açısından olanlar ve olup bitecekler biz sosyalistlere uyarıcı bir işlev görüyor. Neymiş efendim, MHP ittifakı bitirme yoluna girdiğine göre AKP hemen milletvekili transferine başlayabilirmiş. Mecliste Erdoğan’ın Meral Akşener’e sıcak davranması acaba bu partiyi yanına çekmek olabilir miymiş? Olursa bu iş nasıl olacakmış? Baksanız ya HDP de göz kırpıyormuş ki yeniden eski günlere dönülebilir, masaya oturulabilirmiş. AKP eksik milletvekili sayısını MHP başta olmak üzere bazı partilerden tranfer ederse sayıyı tamamlar yoluna da devam edermiş. Hem Recep Tayyip Erdoğan’ın bir güvendiği, dayandığı olmasa niye durup dururken cumhur ittifakını tehlikeye sokup MHP ile yollarını ayırsınmış. Bir de önemli olanın cumhurbaşkanlığı seçiminin kazanılmış olduğunu unutanlar var. Dolayısı ile kim takar meclisi adam tek başına yönetecek yetkiye sahip zaten.

Başlamış olan fırtına diner mi bilinmez ama kimileri de dineceği umudunu taşıyor. Oysa Türkiye’nin getirildiği noktayı şöyle bir düşünürsek sözü edilen fırtına diner gibi olsa da patlaması her zaman an meselesi. Çünkü saray iktidarının önümüzdeki günlerde Arap Emirlikleri ve Sultanlıkları ve Krallıklarıyla kuracağı ve kurmak istediği ilişkiler sözkonusu. Bu ilişkiler de ister istemez gündemimize yeni ve sert tartışmaları getirecektir. Erdoğan, gerici Arap ülkeleriyle nasıl bir alışveriş yapacak, onlar da para musluklarını nasıl açacaklardır?

Dünkü yazımızda belirttik. Dedik ki önümüzdeki dönemde saray iktidarı ülkenin, denizlerini, ormanlarını, ırmaklarını, göllerini, barajlarını, devlete ait binaları hazine arazilerini Arap emir, sultan, kral ve şeyhlerine satmaya hazırlanıyor. Bu yüzden de çıngar çıkmamasının olanağı yok. Çünkü sarayın bu son adımı öyle kabul edilecek cinsten adımlar olmayıp ülkenin egemenliğini sarsacak adımlardır. Bu yüzden de tartışmalar burada kalmayacak daha da bir alevlenecektir. Bu tartışmalar “ittifak bitmiştir” diyen MHP’nin sert eleştirileri ile artacak, iş buradan sonra nereye evrileceğini hep birlikte oturup seyredeceğiz demiyorum, atılacak adımların karşısına çıkacak sosyalistler olarak sesimizi daha da bir yükselteceğiz. Ama bu arada güvenilmeyen kesimlerin atıp tutmalarıyla ortalık bayağı ısınacağı için değerli dostum, yol arkadaşım yitirdiğimiz Ömer Gürcanı anarak ve onun sözlerini buraya yazarak yazımı bitirmek istiyorum.

Cıngar başlamıştır.

“ÇOK EĞLENECEĞİZ ÇOK!”

TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN "HER GÜN" BAŞLIKLI ÖNCEKİ YAZILARI

ANA SAYFA