turgutkocak2009@hotmail.com

GENEL BAŞKANIMIZ TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN YAZILARI

"HER GÜN"


NE SÖYLENİRSE DOĞRU OLDUĞUNA İNANMAK

TURGUT KOÇAK (GENEL BAŞKAN)

05 KASIM  2018

Şu AKP ve saray iktidarının yüzünden insanlar anlama yeteneğini yitirdiler. Bir yanda safsatacılar halkın kafasını istedikleri gibi ütülerken bir yandan da safsatacı olmadıklarını söyleyen fakat her söylediklerinin doğru olduğuna inanmış bir kesim Mustafa Kemal üzerinden prim yaptıkça yapmaya başladı. Bu tiplere göre konunun içinde Mustafa Kemal geçsin de gerçek anlamı nedir ne değildir hiç önem verdikleri bile yok.

Alın şu Yılmaz Özdil’i, politik olarak kime yakındır, kiminle birlikte davranır bilen var mı? Kendi adıma ben bilmiyorum. Konular açıldığında pek çok Kemalist kesimle aynı düşünmediği belli oluyor. CHP’ye yakın değil, Vatan partisi’nin düşüncelerine benzer yanları yok değil, hatta MHP, hatta İyi partililere de yakın olabilir diye düşünüyorsunuz.

Yeni bir kitap yazdı. M. Kemal Atatürk. Nereye gitse kitapları kapış kapış satılıyor. İnsanlar kuyruğa diziliyorlar. Kitabın gelirinin Darüşşafaka’ya gittiği de söylendiği için herkese biraz vicdan rahatlaması gerekli bunu da katarsan kitaplar peynir ekmek gibi gidiyor.

Bu kitabı okumadım ama kendi değerlendirimlerinden anladığım kadarıyla Yılmaz Özdil ilginç savlarda bulunuyor. Şu dinci imancı kesimin elinden padişahçılık silahını da almaya niyetli ki Abdülhamit’in bile Mustafa Kemal’i ne kadar sevdiğini bulup çıkarmış. O güne kadar adı sanı bilinmeyen Mustafa Kemal’in Çanakkale Savaşı’nda gösterdiği yararlılıkları nedeniyle Abdülhamit tarafından övüldüğünü yazmış. Her ne kadar Abdülhamit tarafından öğrencilik yıllarında içeri alındıysa da bunlar önemli değilmiş, dersleri çok iyiymiş bu yüzden de biri gelip kurtarmış.

Ha sonra Mustafa Kemal, Fatih Sultan Mehmet’i de çok severmiş. Niye sevmesinmiş ki Fatih Sultan Mehmet de bizim atamızmış sonuçta. Daha da önemlisi Fatih’in döneminde başarılara attığı imza Mustafa Kemal’i de derinden etkilemiş ve Atatürk bütün bunları bilirmiş. Aynı Mustafa Kemal, Fatih Sultan Mehmet’in sahiplenilecek özelliklerini biliyorsa ilk kez babasına karşı çıkan, kardeş katliamını başlatan kişi olduğunu da kesinlikle bilir bence.

Sonra Mustafa Kemal’in tarihte sevdiği sadrazamlar varmış. Osmanlı hayranları Mustafa Kemal’in hiç bu özelliklerinden söz etmezlermiş. Çünkü isterlermiş ki Mustafa Kemal atalarımıza ceddimize karşı bir kişi olarak bilinsin. Yani sizin anlayacağınız Mustafa Kemal hiç de bu kesimlerin söz ettiği gibi biri değilmiş.

Vallaha ne bileyim, sanırım Yılmaz Özdil gibiler Mustafa Kemal’i saltanat ve padişahçılıkla uzlaştırmak için bir arayol arayışındalar sanki. Yılmaz Özdil bunları savunurken ne kazanacağını sanıyor bilemem ama bize göre burada uzlaşmacı bir karakter yatıyor. Hem Atatürk’te bu kadar saltanat karşıtı olarak görülmezse kim bilir belki de seveni sayanı daha çok artacaktır hani. Anladığım kadarıyla Yılmaz Özdil’i işin özü ile pek ilgilenmiyor bence. Onun derdi daha çok şekilcilikte. Bizler her fırsatta ağzımızdan Atatürk’ü düşürmeyelim. Andımızı söylerken yer gök inlesin. 23 Nisan kutlamaları görkemli geçsin. 29 Ekim Cumhuriyet’in kutlamalarına bütün dünya hayran kalsın. 10 Kasım günü Anıtkabiri dolduralım ama işin özüne değin olması gerekenler ister olsun ister olmasın çok da önemli değildir.

Sonuçta Mustafa Kemal Saltanata ve padişahçılığa karşı olduğu, hak, adalet, eşitlik, özgürlükler konusunda geçmiş rejimle düşünceleri örtüşmediği, uzlaşamadığı için cumhuriyeti kurmuş ve eski yönetimin varlığına son vermişse gerçek olan budur. Şimdi kalkıp da eski rejimi temsil edenlerle Mustafa Kemal’i aynı yol üzerindeymişler gibi göstermek gerçekte Mustafa Kemal’e en büyük ihanettir. Mustafa Kemali sevmeyenler Osmanlıcı geçinip dursunlar, saltanatı ve padişahçılığı savunsunlar bu yüzden de Mustafa Kemal düşmanlığını sürdürsünler ne yazar? Hem onlara şirin görünüp bakın Mustafa Kemal de sizler gibi düşünüyormuş, sizlerin en sevdiğiniz padişah II. Abdülhamit bile Mustafa Kemal’i seviyormuş diyerek Mustafa Kemal’i anlatmış olamazsınız ama Mustafa Kemal gerçeğinin üzerine sadece ve sadece toprak atmış olursunuz.

Kitaplarınızı almak için kuyruğa girenlere diyorum; isterseniz Yılmaz Özdil’i bir de bu açıdan anlamaya çalışın ve kitap kuyruğunda beklemek için acele etmeyin. Etmeyin çünkü en tehlikeli kimseler yaşamlarını oynaşma üzerine kuranlardır. Bence Yılmaz Özdil’in son çıkışları oynaşma yol ve yöntemleridir.

Bizlere gelince uzlaşmaz çelişkimiz olanların rengini hiçbir zaman ayakkabımıza boya diye bile sürmeyiz, bilmem anlaşılır oldu mu?

TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN "HER GÜN" BAŞLIKLI ÖNCEKİ YAZILARI

ANA SAYFA