turgutkocak2009@hotmail.com

GENEL BAŞKANIMIZ TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN YAZILARI

"HER GÜN"


LAFLA PEYNİR GEMİSİ YÜRÜTENLER

TURGUT KOÇAK (GENEL BAŞKAN)

06 KASIM  2018

Sayıştay AKP’li belediyelerin hesaplarını inceleyin açıkladıkça sizlerin üzerinize de bir hâl geliyor mu bilmiyoruz ama bizler olup bitenleri biliyor olmamıza karşın yine de şaşırıp kalıyoruz.

Adamlar paraya, pula öyle hasret kalmışlar ki açıklanan denetim sonuçlarından sonra bırakalım istifa etmeyi falan yüzlerinin bile kızardığı yok. Rakamlar bir bir ortaya dökülünce sanki toplum da kanıksamış olmalı ki yaşananlar hiç kendisini ilgilendirmiyormuş gibi suskunluk içinde.

Bugün sizlerin başını şu belediyede şu yolsuzluk, bunda bu yolsuzluk yapılmış diye ağrıtacak değiliz. Yalnız bir konuyu da açıklamadan geçemeyeceğiz. Bildiğiniz gibi HDP’nin elinde bulunan Tunceli Belediyesi’ne kayyum atanmıştı. İşte o kayyum bakın neler yapmış?

Kayyım Tunceli’deki iki taşınmazı İlim Yayma Cemiyeti ve Türk Kızılay Derneği’ne süresiz olarak tahsis etmiş. Konu Sayıştay incelemesine takılınca da kayyım karara uyacağını açıklamış. İlim Yayma Cemiyeti’nin ne olup olmadığını anlatmamıza gerek yoktur. Bu cemiyet ki var olduğu tüm süre içinde komünizm düşmanlığını kimseye bırakmamış, karanlık yüzüyle bilinen dinci bir dernektir. Bu dernek aynı zamanda sola ve sosyalistlere karşı amansız bir mücadele yürüten bir dernektir de aynı zamanda.

16 Yıllık AKP ve saray iktidarı döneminde ülkenin ekonomik olarak geldiği noktayı sizlere bir kez daha anlatmamızın gereği yok. Yok, çünkü sizler gelinen noktayı her gün çarşı Pazar zaten yaşıyorsunuz. Ayrıca bugüne kadar ekonomik krizin varlığını inkâr eden iktidar onca yalanı peş peşe sıralamış, güneşin balçıkla sıvanamayacağı anlaşıldıktan sonra da eski hamam eski tas aynı politikalarını sürdürmeyi daha yerinde görmüştür.

Krizi sadece dış kaynaklı olarak niteleyen iktidar her ne kadar yığınlara “onların doları varsa bizim Allah’ımız var” diyerek gizlemeye çalışsa da mızrak çuvala sığmamış, enflasyonun düşmesi için atılacağı söylenen ve atılmış adamlar ne yapılırsa yapılsın yarar getirmemiştir. Yandaş pek çok şirketin önce akıl almaz zamlar yaptıktan arkasından da fiyatları %10 indirdiklerini söylemelerinden sonra bile piyasalarda bir değişiklik olmadı. Aksine çarşıda, pazarda yaşanan enflasyon son açıklanan rakam bile değil ama resmi açıklamalar bile gelip %25,25’e dayandı. Demek ki neymiş? Lafla peynir gemisi yürümüyormuş. Gerçekler ne kadar gizlenirse gizlensin gerçeklerin erinde geçinde kendisini göstermek gibi bir özelliği varmış. Bu yüzden de önümüzdeki günler hiç kuşku yok ki AKP ve saray iktidarı için hiç de kolay geçeceğe benzemiyor.

Ayrıca bir kez daha Suriye gerçeği ile de karşı karşıyayız. ABD ile devriye gezip halkın gözünü boyamak isteyenlerin söyledikleri ile gerçekler birbirini tutmadı. Bu yüzden de önümüzdeki günler epey zorlu geçeceğe benziyor. AKP ki Membiç’le ilgili olarak bir kez daha toplumun gözünü boyayıp oylarını almak istiyordu ama anlaşılan odur ki AKP’nin Membiç’le ilgili evdeki hesabı da çarşıya uymamış görünüyor. Artık bundan sonraki adımlarla ilgili olarak neler olabileceğini hepimiz yaşayarak öğreneceğiz.

Gelelim ABD’nin İran’a uyguladığı ambargoya. Bu ambargonun İran’ın tekerine çomak sokmak olduğunu bilmiyor değiliz. Ancak ABD’nin bu kararı da kesinlikle geri tepecektir. Çünkü İran gibi kadim bir devlete diz çöktürmenin olanağı olmadığı gibi ABD’nin bu kararını dünya ülkelerinin de dikkate alacağını pek sanmıyoruz. Dolayısı ile ABD’nin bu ambargosu daha başlamadan kevgire dönecek, bir kez daha ABD dünya ülkeleri nezdinde önemini yitirmiş olacaktır.

Sonuç olarak ülkemizde ve bölgemizde sıcak günlerin yaşanacağını şimdiden bilelim ve başta işçiler ve emekçiler olmak üzere uluslararasılaşmış sömürücü güçlere ve onların işbirlikçilerine geçit vermeyerek bizlere giydirilmek istenen deli gömleğini yırtıp atalım, yırtık atalım ki soygunlarını bile sanki işlerinin gereğiymiş gibi yapan iktidarlara da, emperyalist/kapitalist sistemin yaptırımlarına da kapılarımızı sıkı sıkıya kapatabilelim.

TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN "HER GÜN" BAŞLIKLI ÖNCEKİ YAZILARI

ANA SAYFA