turgutkocak2009@hotmail.com

GENEL BAŞKANIMIZ TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN YAZILARI

"HER GÜN"


GİTTİ GİDİYOR BAKANLAR

TURGUT KOÇAK (GENEL BAŞKAN)

23 KASIM  2018

AKP’nin üstündeki cilalar döküldü ve paslar iyicene görünmeye başladı. Metal yorgunluğu var denilen örgütlerin ve belediyelerin hali ise tam olarak bir paslanma olarak karşımıza böylece çıkmış bulunuyor.

Deyim yerindeyse bu paslanma öylesine derin öylesine derin ki bu paslanmayı AKP ve Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan bir zamanlar bakanlık yapmış kimseleri belediye başkanı adayı göstererek önlemeye çalışıyor. Basından öğrendiğimize göre geçmişte bakanlık yapmış olup da adı belediye başkan adayı olarak geçmeyen yok gibi. Sizin anlayacağınız AKP ve saray bu derin paslanmayı bakanlarla aşmayı düşünüyor. Oysa gerçekler hiç de düşünüldüğü gibi değildir. Bugüne kadar AKP ve saray iktidarında görev alıp da başarılı olan bir tane bile bakan gösteremezsiniz. Tersine hemen herkesin gözünde sözü geçen bakanların çoğu çok daha düşük tutum ve eğilime sahiptir. Bu nedenledir ki Sarayın bulduğu çare, çare olmayacak aksine AKP yerel seçimleri daha da fazla kayıplarla tamamlayacaktır.

Durumun bu merkezde olduğu görülmemiş olsaydı Recep Tayyip Erdoğan bir kez daha Bahçeli’yi kabul etmez ve cumhur ittifakının soğumuş ateşini harlamaya kalkmazdı. İşin özeti şudur; AKP kendi gücüyle yerelde seçim alacak gibi görünmemektedir. Bu yüzden de MHP’ye muhtaç konuma düşmüştür. Dolayısı ile onca söze karşın Recep Tayyip Erdoğan söylenenleri sineye çekmiş ve MHP ile yerel seçimlerde birlikte olmanın arayışı içindedir. Ancak bu birliktelik sanıldığı kadar da kolay değildir. Çünkü MHP’nin başta af teklifi olmak üzere belediye başkanlıkları ile ilgili istekleri vardır. Bu istekler yerine getirilirse MHP ancak o zaman AKP ile seçim birlikteliğinin altına girecek aksi taktirde uzaklaşmanın bir yolunu mutlaka bulmaya çalışacaktır.

Kaldı ki MHP birçok kentte AKP’yi desteklese bile AKP’nin istediği sonucu alması çok da kolay değildir. Çünkü hem AKP’nin hem de MHP’nin oylarında gözle görülür düşme ülke genelinde devam etmektedir. Ayrıca AKP ve MHP’nin büyük metropollerde de durumu oldukça sarsılmıştır. Dolayısı ile yeniden ısıtılıp gündeme getirilen cumhur ittifakının çok da bir getirisi olacağını sanmıyoruz.

Sonuç olarak yerel seçimlerde bir ölçüde toparlanmış muhalefet cumhur ittifakının tozunu attırabilir. Şimdilik görünen de bu noktadadır.

Yerel seçimlere değinmişken bir noktaya daha değinmenin yararlı olacağını düşünüyoruz. Sol ve sosyalist partilerden hangisi seçime girerse sol ve sosyalist partiler o parti ile seçimlere girebilir ve özellikle seçilen bazı yerleşim yerlerinde seçimleri almaya yönelik kararlı bir mücadele yürütebilir. Bugün Ovacık Belediyesi’nin bile sosyalistlerin elinde bulunmasının ne kadar önemli olduğunu görmüş bulunuyoruz. Benzeri 3-5 yerde sosyalistler birlikte davranarak belediyelikleri alırsa kuşku yok ki önemli bir mevzi kazanılmış olacaktır. Sosyalistlerin örnek çalışmaları daha pek çok yerde de getirisi olacak, yığınlar sosyalistlerin nasıl belediyecilik yaptıklarıyla tanışacaklardır.

İşte bu nedenle bütün sol ve sosyalist partilere bu yönde bir çağrı yapıyor ve zaman geçirmeksizin nerelerde seçimler alınabilir bunun konuşulmasını Türkiye Sosyalist İşçi Partisi olarak öneriyoruz.

TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN "HER GÜN" BAŞLIKLI ÖNCEKİ YAZILARI

ANA SAYFA