turgutkocak2009@hotmail.com

GENEL BAŞKANIMIZ TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN YAZILARI

"HER GÜN"


BIRAKSAYDI ŞAŞARDIK

TURGUT KOÇAK (GENEL BAŞKAN)

01  ARALIK  2018

Selahattin Demirtaş’ın bırakılması kararı veren AİHM’in isteğini mahkeme reddetti.

Yani ülkemizin de taraf olduğu AİHM’in kararı böylelikle tanınmamış oldu. Hoş tanınmayacağını başta Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere bazı kimselerin konuşmaları zaten belli etmişti etmesine de yine de onların deyimiyle bizde de “yargı vardı, hukuk vardı.” Bu anlayış sonucu bir kez daha belirlemiş oldu. Yani sözüm ona bağımsız olarak nitelendirilen yargı yine yapacağını yaptı ve Selahattin Demirtaş’ın serbest bırakılma isteğini reddetti.

Daha bu karar çıkar çıkmaz düşüncelerini yüksek sesle dile getiren Erdoğan hem AİHM’i eleştirmiş hem de bu kararın kendilerini bağlamayacağını söyleyip çıkmıştı işin içinden. Bizler bu tür açıklamalara zaten alışıktık alışık olmasına da AİHM’e taraf olan ülkeler niye sineye çeksindi değil mi? Çekmezler, zaten de arkasından açıklamalar gelecek salt bu yüzden de Türkiye para ödeme cezasına çarptırılacaktır. Hoş bu tür paraları zaten ne yargıçlar ne de Recep Tayyip Erdoğan cebinden ödemediğine göre bu para da bizlerin sırtına yüklenir olur biterdi. Oysa bu tür kararlarda hatası olan yargı mensupları bu cezaları ödemeliler ki karar verirken daha duyarlı olmak zorunda kalsınlar. Hem bir yerlerden gelen emirlerle de harekete kalkışmaları kendilerine pahalıya mal olsun ki bulundukları makamın nasıl bir yer olduğunu da kavramış olsunlar.

16 yıldır iktidarda bulunan AKP ve saray iktidarı her şeyi tersyüz etti. Eskiden hiç değil ne savcı ne yargıç yöneticilerin makamına çağrılamaz, onlara şunları şunları yapacaksın denilemezdi. Bugün bu eşik aşılalı çok oldu. Recep Tayyip Erdoğan rahatlıkla yargı mensuplarını çağırabiliyor ve onlarla neyi konuşacaksa konuşuyor. Selahattin Demirtaş’ın AİHM kararından sonra Ankara Cumhuriyet Başsavcısı ile Erdoğan konuştu. Bu konuşma ise pek çok çevrelerce Selahattin Demirtaş’ın bırakılmasını engellemek amacı güttüğü yolunda yorumlandı. Bu karar bir şekilde etkisiz hale getirilecek böylece de hem kitabına uydurulacak hem de Demirtaş içerde kalmaya devam edecekti. Bunun en kolay yolu da bazı hüküm verilmiş davaların istinat mahkemelerinde bir an önce onanmasından geçerdi. Biz böyle bekliyorduk ancak böyle olmadı. Mahkeme doğrudan AİHM’in kararını reddedip işi bağladı. Yani bir anlamda AİHM kararı tanınmamış oldu. Oysa AİHM kararı Türkçeye çevrilmiş ve mahkemenin önüne gelmişti. Sözü geçen mahkeme neyi kıstas aldı da reddetti bilemiyoruz ama inisiyatifini kullanıp kararı reddetti.

Bu konu gerçekten de üzerinde durulması gereken bir konudur. Birbirinin üstü sayılacak mahkemelerin de Türkiye’de bir değeri yoktur. Anayasa Mahkemesi’nin vermiş olduğu kararı uygulamayan alt düzeydeki mahkemelerin varlığına tanık olduğumuz ülkemizde AİHM kararının elbette lafı bile olmazdı. AİHM’in kararı çizilip geçilirdi. Bir de AİHM için kamuoyuna terörü nasıl desteklediği propagandası yapılırsa sözler oya tahvil edilir AKP de bu yapılanlardan çıkar sağlar olup biterdi.

Öyle oldu. Konu konuşulmaya başlanınca AKP ve Recep Tayyip Erdoğan da konu ile ilgili bol bol terör tanımları yaparak AİHM’e yüklenecek, oylarını bile yükseltecekti. Bu nedenle de kim niye taksındı hukuku değil mi?

Öyle oldu. Selahattin Demirtaş hakkında AİHM’in verdiği karar dikkate alınmadı. Hukuk değil AKP lehine arttırılacak oyların hesabı yapıldı o kadar.

TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN "HER GÜN" BAŞLIKLI ÖNCEKİ YAZILARI

ANA SAYFA