turgutkocak2009@hotmail.com

GENEL BAŞKANIMIZ TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN YAZILARI

"HER GÜN"


DÜNYA LİDERLİĞİNDEN İNSANLIKTA DÜNYA LİDERLİĞİNE

TURGUT KOÇAK (GENEL BAŞKAN)

11 ARALIK  2018

“İnsanı eşrefi mahlukat olarak gören bir medeniyetten insan düşmanlığı ve insan hakları karşıtlığı çıkmaz. Milyonlarca sığınmacıya gösterdiğimiz kardeşlik, bizi insan hakları ve demokrasi konusunda ibra etmeye (aklama) yeter. İnsani yardımlarda ilk sıralarda yer alıyorsak sebebi para değil, gönül zenginliği” diyen AKP Genel Başkanı’nın dile getirdikleri sözler gerçekten de doğru mudur? Bugün kendisine yönelik eleştiriler nedeniyle tamı kamına artarak devam eden 68 bin 827 açılmış kimileri de dava edilenlerin ceza almaları ile sonuçlanmış davalar…davalar söz konusudur.

Ayrıca sığınmacılarla ilgili ettiği sözlerin de fazladan bir değeri yoktur. Çünkü ülkemize en çok sığınmacı Suriye’den gelmiştir ki bunun nedeni de ABD emperyalistleri ve diğer emperyalist ülkelerle bir olunup Suriye’de dinci kesimlerin bir içsavaş başlatmaları için yapılan yardımlar ve kışkırtmalardır. Ki o dönemlerde Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın kendisi de yine hepimizin bildiği gibi BOP Eşbaşkanı olmasıdır. Bu sığınmacılıkta ikinci sırada olan ülkeler ise Pakistan’dır. Pakistan’ı sırasıyla Afganistan ve öteki ülkeler izlemektedir. Bugün ülkemize ülkelerinden kaçarak sığınan ne kadar sığınmacı varsa bunların nedeni de doğrudan Amerika ve o ülkelerde bulunan işbirlikçi yönetimlerdir.

Bu durumda insanlara kucak açıyoruz sözlerinin gerçeklerle yakından uzaktan bir ilgisi de yoktur, gerçeklerle bağdaşır yanı da. Hele hele demokrasi bu konuşmaların arasına serpiştirilecek bir söz olarak dile bile getirilmemelidir. Nedeni ise Türkiye’de bugün yaşanan gerçekler bu gerçeğin en açık görüntüsünü vermektedir. Ortada ne hak ne hukuk ne de adalet bile söz konusu değilken, muhalif davrananlar bir kulpuna getirilip haklarında dava açılır ya da içeri atılırken nasıl olur da ülkemizde demokrasiden söz edilebilir doğrusu anlamadık gitti.

Evet, Cemal Kaşıkçı cinayeti neredeyse ulu orta işlenmiş bir cinayetten ve daha konsolosluğa girdiği andan itibaren olup bitenlere tanık olunurken demokrasi olan bir ülkede böyle bir cinayet seyredilebilir mi? Ya da ne bileyim cinayetin sorumluları ellerini kollarını sallaya sallaya özel uçaklarına atlayıp gidebilirler mi? Her şey ortadayken Konsolos Bey de çekip ülkesine gözümüzün içine yaptıkları ettiklerini batıra batıra kaçar mı? Suudi yönetimi ile aramızın bozulmaması için bir iktidar düşünün ki susup sesini çıkarmaz sonrasında ise eveleyip geveleyip topu başkalarına atmaya kalkışır mı?

İnsan haklarına bu denli bağlı olunur da ülkede yargı bu şekilde çalıştırılıp karar almaları niye sağlanır ki peki? Örneğin Sözcü Gazetesine yönelik en son düzmece girişimin altına imza atanlar sizin ileri sürdüğünüz insan haklarından hiç mi haberli değiller acaba? İnsanlar işlerinden atılacak, yargı yolları onlara kapalı tutulacak, açlığa ve sefalete terk edilecekler ama bizim ülkemizde demokrasinin de insan haklarının da alası olacak öyle mi? Ya hak arayan, hak ve özgürlüklerini kullanarak topluca ya da bireysel olarak tepki ortaya koyanlara, sendikalı oldukları, haklarını almak için masaya oturmak istedikleri için işçilere, çevre ve doğa hiç gözetilmeksizin birilerine peşkeş çekildiğinde orada yaşamlarını sürdürenlere ve duyarlı çevrecilere karşı polis ve güvenlik güçlerinin uyguladığı şiddetin dozundan haberli misiniz? Haberli olmamanız olası değil de bu gerçekleri nasıl gözardı eder de gözümüzün içine baka baka bizleri uyutmaya kalkarsınız hiç kabul edilecek şey mi?

Ne garip bütçe konuşmaları sırasında AKP’nin Grup Başkanvekili Mehmet Muş'un konuşmaları da öyle görünüyor ki insanlıkla da dünya lideri olma anlayışıyla ne güzel örtüşüyor değil mi? İçi boş, halka hiçbir şey getirmeyen, sadece ve sadece iktidarın açtığı kara delikleri daha da büyütecek olan bu bütçe ile mi insanlıkta da insan hakları savunuculuğunda da dünya lideri olunacak?

Bir gün geldiğin de ülkemizin küçücük çocukları bile kalkıp bu ülkeye, yakışmıyorsunuz derlerse ki demeye başladılar zaten.

zorlukların altından nasıl kalkacaksınız da dünya liderliğini de insan hakları ve demokrasi konusunda liderliği de nasıl söz edilecek nasıl?

TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN "HER GÜN" BAŞLIKLI ÖNCEKİ YAZILARI

ANA SAYFA