turgutkocak2009@hotmail.com

GENEL BAŞKANIMIZ TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN YAZILARI

"HER GÜN"


SUÇLULUK HALİ

TURGUT KOÇAK (GENEL BAŞKAN)

14 ARALIK  2018

Dün sabahın erken saatlerinde Ankara-Konya YHT hattında yeni bir kaza daha yaşandı. Kazanın arkasından yetkililerce bir türlü kamuoyuna doğru bilgi aktarılamadı. Kimisi dedi üst geçit çöktü, kimisi karşıdan gelen başka bir trenle çarpışma yaşandı dedi en son olarak da yol kontrolü yapan bir marşandizle çarpışma sonucu kazanın yaşandığı dile getirildi.

Sonuçta anlaşıldı ki AKP iktidara geldiği tarihten bu yana 11 tren kazası olmuş bunların neredeyse tamamına yakını da alt yapı yetersizliğinden yaşanmış kazalar olarak daha doğrusu cinayetler olarak önümüze çıkmıştır.

Kazadan kısa bir süre önce TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın bir açıklama yapmış alt yapıdan sinyalizasyon sistemlerine kadar en son teknoloji ile donatıldığını söylemiş, ayrıca sistemin daha iyi çalışması için de 7,5 milyar lira para ayrıldığını dile getirmişti.

Oysa söylenenlerin aksine şimdiye kadar olan katliam gibi kazaların hemen hepsi de alt yapı yetersizliği ve sinyalizasyon sisteminin çalışmaması nedeniyle meydana geldiği görülmüştü. Bu gerçekler yüzündendir ki iktidar hiçbir kazanın araştırılmaması ve gerçek sorumlularının ortaya çıkmaması için mecliste araştırma komisyonu kurulmasını bile iktidar partisi sonra da MHP milletvekillerince reddedilmiş, konu bir şekilde unutturulmaya bırakılmıştır. Ancak işler AKP ve yavru destekçisi MHP’nin istediği gibi gitmemiş altyapı yetersizliği ve teknoloji eksikliği yüzünden son olarak da Ankara-Konya YHT cinayeti yaşanarak konuyu bir kez daha gündeme gelmişti.

Tamam konu gündeme gelmişti gelmesine de TBMM’de 2019 yılı bütçesi görüşülürken söz alan muhalefet partileri CHP, HDP, İyi Parti sözcüleri konunun üzerinde duyarlılıklarını dile getirip eksikliklere ve hazırlığı tam anlamıyla yapılmadan açılışların AKP’nin seçimleri kazanmasına yönelik olduğunu söylerken AKP ve MHP’den tam tersi açıklamalar gelmiş olması bizleri hiç de şaşırtmadı. Açıklama yaparken kıvırtan ve ülkenin ne kadar teknolojiye gereksinimi olduğunu dile getiren MHP sözcüsü sözlerini dolaştırıp AKP’yi arkalamayı seçmesi kafalarda MHP’nin bir kez daha iktidar ortağı olduğunu dolayısı ile de suç ortağı olduğunu akla bir iyice yerleştirmiş oldu. AKP sözcüsünün açıklaması ise ne akılla ne de vicdanla bağdaşır cinstendi. AKP sözcüsüne göre her şey yapılmıştı ama Allah’ın takdiri kaza geliyorum demezdi gelmişti. Altyapı da sağlamdı, kullanılan teknoloji de en son teknolojiydi.

AKP işbaşına geldiği günden bugüne kadar 11 tren kazası olmuş, bunlar incelendiğinde de ne büyük ihmaller ve göz göre göre yapılmayan ve aceleye getirilen açılışlar yüzünden yaşanan bu kazalar örtbas edilmeye çalışılmış, AKP sözcüleri de suçluluk psikolojisiyle canlarından olan, yaralanan yurttaşların haklarını göz ardı edip yığınların dikkatini başka alanlara çekmeye epey çaba göstermişti. Bu son olayda da aynısı yapılmakta, MHP ve AKP dikkatleri başka yöne çekmek için çaba harcamaktadırlar.

Dün HDP sözcüsü Ayhan Bilgen’in de dile getirdiği gibi 5 dakikalık uzaklıkta YHT kazası yaşanıyor yetkililer oraya ulaşamıyorlar ve kısa bir süre içinde üç ayrı açıklama yapabiliyorlarsa gerisini konuşmaya gerek yok dedi ya; gerçekten de HDP sözcüsü Ayhan Bilgen’in söylediği gibi bu cinayet gibi kaza için ne söylenebilir değil mi?

Çorlu tren kazasında gördük. Olayın hem doğru dürüst üstüne gidilmedi, sorumlulardan hesap sorulmadı hem canlarını yitiren ve yakınları için içi yanan yurttaşlarımız suçlu ilan edilecekti neredeyse. Ortada kazanın nedenini bütün yönleriyle ortaya koyacak kanıtların bile olmaması, bilirkişi olarak gösterilen kişilerin bile şaibeli kimselerden seçilmesi gerçekten de AKP ve saray iktidarının işi nerelere vardırdığını kanıtlayan gerçeklerdi ama bunun bir önemi yoktu, aynı tutum ve davranışlar yine gerçek sorumluların üzerine değil de canlarından olan makinistlerin ve yolda kışta kıyamette oraya buraya koşmak zorunda kalan ve 15-16 saat çalıştırılan personele suç yıkılır olur biterdi. Sinyal sistemi dahil her türlü teknolojinin uygulandığını söyleyen TCDD Genel Müdürü başta diğer sorumlular da bulundukları yerden bir üst kadroya terfi ettirilir olur biterdi nasıl olsa.

AKP ve MHP’lilere sesleniyoruz. Sizde anlaşılan vicdan bile kalmamış, bu kazalarda yakınlarını yitirenlerin acılarıyla adeta alay eder bir haliniz var. Ancak harekete geçecek kamuoyu vicdanının sizi cezalandıracağından da korkmadığınız söylenemez.

Bence korkun, ancak korkmanızın da iktidarınızın eceline bir faydası olmayacak, iktidardan mutlaka indirileceksiniz…

TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN "HER GÜN" BAŞLIKLI ÖNCEKİ YAZILARI

ANA SAYFA