turgutkocak2009@hotmail.com

GENEL BAŞKANIMIZ TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN YAZILARI

"HER GÜN"


AH ŞU KAZALAR

TURGUT KOÇAK (GENEL BAŞKAN)

15 ARALIK  2018

Hemen her gün AKP ve saray iktidarının ipliğinin pazara çıkmasına ortaya çıkan bir olay neden oluyor. Son olarak Ankara’da yaşanan YHT kazası sonrasında da iktidarın ne denli vurdumduymazlık içinde olduğunu bütün çıplaklığı ile görüyoruz. Konu ile ilgili konuşan Ulaştırma Bakanı Cahit Turhan; “Sinyalizasyon olmazsa olmaz değildir” diyerek sanki çok olağan bir konuya açıklık getirmeye çalışıyor.

Bir kez çağın gereklerine göre hızlı trene geçmişseniz ileri teknoloji de nedir canım demeye getiren sözler edemezsiniz. Çünkü ileri teknoloji kullanmıyorsanız kalkıp eski teknolojinin kaldıramayacağı bir yöntemi uygulayamazsınız. Bakın biz hızlı tren uygulamasına geçtik diye eski raylar ve eski tren yolu üzerinden yolcu taşımaya devam ederseniz katliam gibi kazalara da davetiye çıkarmış olursunuz. Örneğin Pamukova’da yaşanan tren kazası böyle bir olaydır. Bırakalım YHT olayını normal tren geçişlerinde bile eğer raylarınız sağlam değilse, gerekli sağlamlaştırmayı mühendislik olarak yerine getirmemişseniz tıpkı Çorlu’da yaşanan tren kazalarına benzer kazalara da yol açarsınız. Dünya alemin gördüğü rayların altının boşalıp rayların askıda kaldığı olayı her ne hikmetse bir tek iktidar göremedi ve buraları yapan müteahhitlerden hesap sorma gereği bile duymadı. Öyle ki oluşturduğu bilirkişileri bile sözü geçen şirketlere yakın insanlardan seçip olayı kapatmaya kalktı.

Ankara’da olan tren kazasında bile bazı yetkililer birbirlerini doğrulamayan açıklamalar yaptılar. Kimisi sinyalizasyon sistemi vardı derken kimisi de yoktu, makinistler telefon ve telsizle haberleşerek nereden gitmeleri gerektiğini tayin ediyorlardı gibisinden açıklamalar yaptılar. Bu çelişkili açıklamalara ise son noktayı koyan kişi ise Ulaştırma Bakanı koltuğunda oturan Cahit Turhan oldu. Neymiş efendim; Turhan’a göre sinyalizasyon olmazsa olmaz değilmiş.

Ne kadar komik. Böyle durumlarda bizim bildiğimiz Ulaştırma Bakanı koltuğunda oturan kişinin istifa etmesi gerekir ama nerde bu adamlarda bu özellik. Bırakalım istifa etmeyi bir de pişkin pişkin açıklama yapmaları yok mu gerçekten de bunlar bu ülkenin halkıyla dalga geçiyorlar dalga.

Sayın Bakan sizin bilginiz, beceriniz nedir bilemiyoruz ama bu açıklamayı yaptığınıza göre hiç mi hiç bu konularla ilgili olmadığınız bütün çıplaklığı ile ortada. Yani; yanisi şu AKP ve saray iktidarı döneminde kim nereye yerleştirilmişse hiçbir özelliğe sahip değiller. Yerleştirme kriteri olarak bir tek özellik aranıyor o da Recep Tayyip Erdoğan’a bağlılığının tartışılmayacak denli yüksek olması. Aranan özellik bu olunca da işlerinin ehli olmayan adamlar oraya buraya dolduruluyor, böyle bir felaket yaşandığında da bu insanlar toplumun karşısına çıkıp ortaçağın bilgileriyle topluma hakaret eder gibi bilgiler veriyorlar.

Cahit Turhan Bey; eğer YHT ulaşımda yer alacaksa bunun için bütün bilgisayar ve sinyalizasyon sistemlerini kurmak zorunda olduğunuz gibi ray ve tren yolu hattını da ona göre yapmak zorundasınız, yok değiliz diyorsanız Sayın Bakan Ankara’da yaşanan ölümlü ve yaralanmalı kazanın bir numaralı sanığı sizsiniz. Baksanız ya mecliste eleştirilen önceki Ulaştırma Bakanı ve eski TCDD Genel Müdürü nasıl da hor hor hopluyorlar. Neymiş efendim haklarında kesin hüküm veriliyormuş, eleştirenler savcı mıymış yoksa yargıç mı?

Savcı ya da yargıç olmaları mı gerekiyor işlediğiniz bunca hataları kabul etmeniz için. Evet, bu konuda iktidarda kim varsa dipten doruğa hepiniz suçlusunuz çünkü bile bile yaptığınız ve yaptıklarınızı siyasi rant olarak ortaya koyduğunuz için sizler bilimi ve gerçeklere yadsıdınız. Onca uyarılara karşın da yahu bizi eleştirenler acaba doğru mu söylüyorlar diye bile aklınızdan küçücük bir kuşku geçmedi. Yeri geldi sizi eleştirenleri susturmaya kalktınız, yeri geldi en ağır eleştirilerle hakaretlere yeltendiniz.

Ancak sizin bilmediğiniz bir şey var. O da gerçeklerin çok direngen olduğudur. Bu yüzden de burun kıvırdığınız bilim ve teknoloji gerçeği gün geliyor size öyle bir ders veriyor ki aklınız şaşsa da yine de bildiğinizi okumaya devam ediyorsunuz.

Buyurun bildiğinizi okumaya devam edin. Ancak böyle giderse sonunuzun hüsran olacağını da unutmayın…

TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN "HER GÜN" BAŞLIKLI ÖNCEKİ YAZILARI

ANA SAYFA