turgutkocak2009@hotmail.com

GENEL BAŞKANIMIZ TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN YAZILARI

"HER GÜN"


SAĞI SAĞLA YENMEK YA DA SAĞA ÖYKÜNMEK

TURGUT KOÇAK (GENEL BAŞKAN)

16 ARALIK  2018

Her yeni durum yeni bir gerçeği gün yüzüne çıkarıyor. 24 Haziran 2018 seçimlerinde CHP yüzünü sağa dönüp ‘Millet İttifakı’nı oluşturdu. İstediği sonucu alabildi mi? Almayı bırakalım oyları daha da düştü ve Muharrem İnce parti içi savaşı başlattı. Aslına bakarsanız olup bitenler salt bu kadarla da sınırlı değildi. Saadet Partisi basın ve televizyonlar aracılığı ile öyle parlatıldı öyle parlatıldı ki hemen herkesin bir şekilde kafası karıştı. Bazıları Saadet Partisi’nin AKP oylarının dikkate değer bir kısmını alabileceğinin hesabını yapıp sonucun böyle olacağına kalıplarını bile bastılar. Ancak beklenen olmadı. Saadet Partisi eski oylarının bile altına çakılıp kaldı. Bunun nedeni neydi dersiniz? Çünkü bu dinci, gerici kesimlerin bezirgânlıkta kimse ellerine su dökemez. Rant kazancı AKP’deyken bu kesimler niye gidip Saadet Partisi’ne oy versinler ki değil mi?

Sonra sağı sağla yenmenin mühendisliğini yapan kimileri ise İyi partiyi şaha kalkmış bir at gibi göstermek için ellerinden geleni yaptılar. Bununla bile yetinemeyenler ortalıkta vızır vızır dolaşmaya başladı ve CHP’ye gidecek oyların bile bir kısmının İyi Partiye gitmesi için kurgular geliştirildi. Sanıldı ki İyi Parti MHP’nin altını iyice oyar, MHP’yi baraj altına iterek Bahçeli’nin zaten bozulmuş olan imajını iyice bozarak hak edilmiş bir zafer kazanılırdı. Bu görüşlerin de işe yaramadığı görüldü ve İyi Parti ittifak içinde olmasaydı baraj altında kalıp kısa bir süre içinde dağılıp gideceği de anlaşıldı. Bir başka anlatımla İyi Parti ittifaktan yararlanıp 40’ın üstünde milletvekili çıkararak paçayı kurtarmış oldu.

Yalnız, İyi Parti’de asıl hüsran Meral Akşener’in beklentisinin üçte biri kadar oy alması yüzünden yaşandı. Akşener partisini ortada bırakarak evine çekildi. Onu partilileri zar zor, yalvara yıkıla yeniden ikna ettiler de parti dağılmaktan kurtuldu. Ancak İyi Parti’nin yaşadığı sarsıntılar ise hemen kendini gösterdi ve İyi Parti’den istifa edenler yeniden Bahçeli’nin elini öpmeye kalkıştılar. Sonuçta ise İyi Parti Grubu zar zor ayakta tutularak bugünkü toparlanmışlığı ile yerel seçimlerin öngününe de gelmiş oldu. İşin bir başka olumsuz yanı isi İyi Parti’nin içinden CHP ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na da az yaylım ateşi açılmadı. Kimisi oylarının azlığını CHP ile yapılan ittifaka bağlarken kimileri de CHP’de liderlik sorunu olduğunu söyleyecek kadar ileri gittiler. Söyleneceklerin özeti İyi Parti kendi gerçeğini gözlerden ırak tutmak için kendisine bugünkü olanağı sağlamış olan CHP’yi hedef seçmesi kolayına geldiği için gelişmeler eşyanın doğası gereği oldu ve bütün bunlar kamuoyu önünde tek tek yaşandı.

Ancak pabuç pahalıydı. Eğer İyi Parti bir kez daha yerel seçimlerde de bekleneni alamazsa aynı sorunu yaşar dağılma süreci ile karşı karşıya kalabilirdi. Bu yüzden de İyi Parti’nin içinde daha aklı başında olanlar bu gerçeği gördükleri için İyi Parti’nin bu seçimlerde hatırı sayılır bir oy alması gerektiği üzerinde durdular ve CHP ile ittifakın yapılması gerektiğini savundular. Durum böyle idi ama İyi Parti kendisini ne kadar ağırdan satarsa o kadar da kazançlı çıkacağı bir gerçekti. Bu yüzden de uzun uğraşlar sonucu şimdilik çok ciddi bir gelişme olmazsa ittifak sağlanmış gibi gözüküyor.

Yukarıda söylediğimiz gibi CHP’nin içinde de hem partiyi sürekli sağa çeken hem de sağın sağla yenilebileceğine inanan bir kesim olduğu için CHP’de bütün bu nazlanma ve İyi Parti’nin kendisini ağırdan satmasına kapı açıldı. Yani CHP’nin hep sağda kalması için dirsek çürütenlerin etkilerinin açıkça hissedildiği görüldü.

Diğer birçok il için söylenecekler var elbette de şimdilik Ankara ile yetinip anlatmak istediğimize açıklık getirelim. İyi Parti Ankara’yı istemedi değil istedi de İyi Partinin aldığı oyla Ankara’nın alınamayacağı da bir gerçek olduğu için bu konuda İyi Parti fazladan dayatmacı olmadı. Ne var ki burada da ciddi bir marangoz hatası ortaya çıkıyor. Ankara’nın ilçeleriyle ilgili pazarlıkların da yapıldığını biliyoruz. Örneğin; Ş. Koçhisar ve Haymana İyi Parti’ye verilecekmiş. Bütün bunların hesabı yapılırken Ş.Koçhisar’da İyi Parti’nin gücü hiç hesap edilmiş mi acaba? Büyükşehir için gelecek oyların bile nasıl riske atıldığını düşünen var mıdır?

Sözü uzatmayalım; sağın sağ ile yenileceği mühendisliği sermayenin bugüne kadar yürüttüğü en önemli operasyondur diye düşünüyor, CHP’yi bu yüzden de yeni yıkımların beklediğine döne döne işaret ediyoruz.

Bu nedenle önümüzdeki seçimlerde Türkiye Sosyalist İşçi Partisi olarak sağa karşı sol ve sosyalist anlayışla yerel seçimlerde kendimizi ifade etmek için elimizden gelen özveriyi göstermeyi görev sayıyor, gelişmeleri yakından izliyoruz.

TURGUT KOÇAK YOLDAŞIN "HER GÜN" BAŞLIKLI ÖNCEKİ YAZILARI

ANA SAYFA